Czy moja elektrownia słoneczna będzie pracować po 25 latach gwarancji mocy modułów?

Odpowiadając na często zadawane pytanie… Czy po 25 latach udzielonej gwarancji mocy moduły fotowoltaiczne mojej elektrowni słonecznej będą do wymiany. Odpowiadamy linkiem do testu jaki przeprowadzono za oceanem [Przeczytaj artykuł]. Przeprowadzony w USA test modułu Arco Solar panel (model 16-2000) potwierdził, że nie tylko nadal działa, ale, że zwiększył swoją moc. Ktoś zarzuci… kiedyś produkty były pancerne – i to będzie poniekąd prawdą. Dzisiaj jaki i kiedyś barierę ochronną dla ogniw krzemowych przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV stanowi wysokiej jakości folia laminująca EVA (etylen-winyl-acetat), która nie żółknie po kilku latach wystawiona na promieniowanie słońca. Wysokiej jakości laminat stosowany jest w modułach fotowoltaicznych, które mają ugruntowaną pozycję na rynku. 

Czy polski rynek PV idzie złą drogą?
Młody polski rynek elektrowni słonecznych jest narażony na montaż niskiej jakości komponentów. Wiele firm rażąco obniża cenę za montaż 1 kWp nie dbając o jakość zastosowanych modułów fotowoltaicznych, zabezpieczeń oraz wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej pod konkretną lokalizację. Skutkiem takich działań będą straty klienta końcowego. Co gorsze straty mogą się objawić długo po okresie gwarancji na montaż.

Czy należy obwiniać firmy montażowe? 
Jak to nie tylko w Polsce zawsze znajdzie się tak zwany “Cwaniak”, chcący zrobić na naiwności i nieznajomości tematyki przez inwestora. Jednak duża wina leży także po stronie inwestorów, którzy chcą posiadać elektrownię słoneczną jak najtaniej – “bo przecież to tylko panele, nic luksusowego czym można się pochwalić w pracy”. Takie podejście do tematu przez inwestora albo skieruje go do naszego tak zwanego “Cwaniaka” albo zmusi rynek do stosowania niskiej jakości podzespołów. Tak czy inaczej przegranym tutaj będzie tylko i wyłącznie inwestor, który na początek zainwestuje być może 5-10 tyś mniej ale z czasem zacznie tracić.