Jaki moduł fotowoltaiczny wybrać – Chiński, Tajwański czy może Europejski?

Odpowiadając na to pytanie możemy jasno postawić sprawę Europa posiada tylko 6% udziału w światowym rynku producentów paneli fotowoltaicznych. 69% rynku należy do Chin i Tajwanu i to właśnie w tych krajach ulokowali się najwięksi gracze w branży podzespołów do elektrowni słonecznych. Jak wiadomo tam gdzie skupia się dana branża jest tez najwięcej ośrodków badawczych i to właśnie tam cały czas podnosi się jakość danych produktów. Obecnie laboratoryjna wydajność ogniw słonecznych monokrystalicznych to 26,5%, nieco niżej plasuje się technologia polikrystaliczna 20,8% wydajności. Warto tutaj nadmienić, że procentowa wydajność oznacza ile dany moduł jest w stanie przetworzyć energii słońca padającej na 1/m2 jego powierzchni.

Jaka technologia modułów fotowoltaicznych jest najpopularniejsza na świecie?
Nadal prym wiedzie technologia krzemowa to, aż 92% całej światowej produkcji. 52% tego rekordu należy do technologii paneli słonecznych polikrystalicznych. Dalej za wiodącymi technologiami plasują się technologie cienkowarstwowe 20,5% dla paneli CIGS oraz 21% w przypadku ogniw kadmowo tellurowych.

W takim razie jaki moduł wybrać do mojej elektrowni słonecznej?
Doboru powinien dokonać doświadczony wykonawca posiadający odpowiednią wiedzę o zachowaniu się danej technologii w wymaganych warunkach. Jedno jest na 100% pewne dobrej jakości moduły solarne nie należą do najtańszych. Inwestując w elektrownie słoneczną, która ma być przez wiele lat bezawaryjna NIE Kupujmy okazyjnie – takie moduły najczęściej pracują w przestarzałej technologii lub zostały wcześniej przekazane do recyklingu i zamiast tam trafić – trafiły na polski rynek. Jest to przykre zjawisko jednak należy przed tym faktem przestrzec.

Zapraszamy do budowy elektrowni słonecznej wspólnie z Sun Eko Energy.