Tanie moduły fotowoltaiczne mogą przynieść olbrzymie straty!

Dziś napiszemy o efekcie “CCC” czyli “Cena Czyni Cuda” :) Przebierając w gąszczu ofert firm instalacyjnych trudno jest zrozumieć dlaczego mamy do czynienia z dużą rozbieżnością cen na zestawy elektrowni słonecznych. Stosowanie słabych jakościowo modułów fotowoltaicznych gdzie do produkcji użyto gorszej jakości warstwę EVA może znacznie obniżyć koszt instalacji (moduły to 40% ceny systemu) ale w przyszłości przyniesie olbrzymie starty.

Czym jest warstwa EVA

Warstwa EVA to folia uszczelniająca ogniwa fotowoltaiczne w której po połączeniu w szeregi laminuje się ogniwa krzemowe. Cykl badań przeprowadzonych przez laboratoria Fraunhofera oraz NREL potwierdza, że wystawiona na działanie UV słabej jakości folia podlega degradacji wytwarzając kwas octowy. Efektem tego procesu jest żółknięcie całej połaci modułu. Jak nie trudno jest zgadnąć pożółkła folia przepuści do ogniw krzemowych mniejszą ilość promieniowania słonecznego tym samym zmniejszy się produkcja energii elektrycznej.

Czy możemy uniknąć tego efektu?

Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć degradacji w żadnym nawet najlepszej jakości module fotowoltaicznym. Panele słoneczne muszą być wyeksponowane na promieniowanie słoneczne, by produkować energię, a tym samym promienie UV.

Moduły słabej jakości posiadające mniej odporną warstwę EVA zżółkną szybciej a nie jak podaje producent w czasie 25 lat eksploatacji. Warto sprawdzić na stronach instytutu Fraunhofera lub w rankingu PHOTON  czy proponowany moduł ma dobre oceny.