Ukończyliśmy farmę fotowoltaiczną 22kWp w Mszanie k. Jastrzębia-Zdroju

 

 

 

Wspólnie z właścicielem warsztatu blacharskiego w Mszanie koło Jastrzębia-Zdroju ukończyliśmy budowę alternatywnego zasilania firmy w postaci małej farmy fotowoltaicznej o mocy 22 kWp. Naziemna elektrownia słoneczna została wybudowana na europejskich podzespołach, japońsko-austriackich modułach fotowoltaicznych Kioto Solar w technologii PURE oraz austriackim falowniku Fronius Symo 20.0-3M.

Cały proces budowy został sfinansowany przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Nasz klient otrzymał pełne wsparcie w opracowaniu wniosku do funduszu, całość dokumentacji przygotowała firma Sun Eko Energy. Ukończona budowa w korelacji z modernizacją ogrzewania z węglowego na pompę ciepła dostarczy tanią energię elektryczną i cieplną do firmy klienta. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej to 19600 kilowatogodzin 19,6 MWh. Jak wiadomo z mediów branżowych energia elektryczna dla firm będzie drożeć już od 2017 roku stąd decyzja inwestora o budowie elektrowni słonecznej. Od 2017 roku firmy zapłacą wyższą opłatę przesyłową, dzięki pracy systemu fotowoltaicznego każda wyprodukowana megawatogodzina obniży do zera ten koszt.

Fotowoltaika to sposób na tańszą energię dla firmy oraz sposób na dywersyfikacje rosnących cen energii. Jak to się dzieje? Wskaźnik zużycia własnego prądu pochodzącego ze słońca w przedsiębiorstwie jest bardzo wysoki ponieważ produkcja energii pokrywa się blisko w 100% z zapotrzebowaniem na tą energię.

Inwestycja w elektrownię solarną to także dobry czynnik optymalizacji podatkowej przedsiębiorstwa. System fotowoltaiczny będzie amortyzowany przez 10 lat na 10%, inwestor odliczy 100% podatku VAT.