ministerstwo-energii

Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta przez Sejm RP

W dniu dzisiejszym tj. 10 czerwca 2016 Sejm RP skutecznie przyjął nowelizację ustawy o OZE z maja 2015 roku. W szeroko konsultowanej nowelizacji przyjęto wiele poprawek wnoszonych przez środowisko Prosumentów. Chwilowym kłopotem może być brak uznania Prosumentem przedsiębiorcy. Producentem i jednocześnie konsumentem własnej energii z dachu według dzisiejszych zapisów może zostać jedynie przysłowiowy Kowalski (osoba fizyczna). Rząd zapowiada prace i szybkie zmiany w nowelizacji dotyczące przedsiębiorców chcących być Prosumentem, w najbliższym czasie – chodzi o kwestie podatku VAT, CIT lub PIT. Po konsultacjach z MF i uporządkowaniu sprawy przedsiębiorca również będzie mógł produkować energię w elektrowni słonecznej lub wiatrowej na własne potrzeby korzystając z bilansowania handlowego. Należy zaznaczyć, że nowelizacja nie wyklucza przedsiębiorcy z możliwości podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci i korzystania z własnej energii a jedynie z uchwalonego bilansowania.

Teraz do rzeczy….

Bilansowanie handlowe (net metering) obejmie dwa zakresy mocy od zera do siedmiu kilowatów oraz od siedmiu do czterdziestu kilowatów mocy przyłączonej elektrowni słonecznej. W przedziale od 1 do 7 kW skumulowaną w zakładzie energetycznym letnią nadwyżkę odbierzemy w stosunku 1:08, a w przedziale od 7 do 40 kW mocy będzie to współczynnik 1:07.
W liczbach… zakładając, że w ciągu roku na swoim koncie w zakładzie energetycznym zgromadzimy tysiąc (1000) kilowatogodzin własnej energii elektrycznej to w momencie rozliczenia bilansowego odbierzemy ZA DARMO 800 lub 700 kilowatogodzin własnej energii, pomniejszając roczne rozliczenie kosztów pobranego prądu (zimą, do ogrzewania pompą ciepła lub grzejnikami mikrofalowym) o powyższe ilości. Czas wsparcia to maksymalnie 15 lat od zgłoszenia elektrowni solarnej do zakładu dystrybucji. Do obecnego systemu będzie mógł się przyłączyć każdy kto wybudował elektrownię fotowoltaiczną przed wejściem pierwszej ustawy o OZE w maju 2015.

Ustawa przewiduje również bilansowanie międzyfazowe co w prosty sposób można wytłumaczyć tak..: posiadając falownik solarny w układzie trójfazowym może się zdarzyć, że więcej korzystamy tylko z jednej fazy a na pozostałych oddajemy. W tej sytuacji licznik energii będzie sumował nadwyżki i pobór energii na jednej z faz – problem znika.

Znowelizowana ustawa trafi teraz do Senatu RP gdzie mogą zostać naniesione dodatkowe poprawki lub może zostać odrzucona co raczej się nie wydarzy… 🙂 Wprowadzone dziś zasady jasno i klarownie definiują zasady bycia producentem energii elektrycznej na własne potrzeby w przeciwieństwie do zeszłorocznych i nie wprowadzonych natychmiast (TG od 1 stycznia 2016) w życie propozycji.

Zapraszamy do budowy własnej niezależności energetycznej wspólnie z Sun Eko Energy Sp. z o.o. Obecnie na sfinansowanie inwestycji w baterie słoneczne otrzymacie Państwo w naszej firmie kredyt z oprocentowaniem 0,4% na nawet 120 miesięcy. Nasza oferta kredytowa jest alternatywą dla dotacji Prosument i niejako abonamentem na energię słoneczną.

Comments are closed.