panele fotowoltaiczne na dachu domu

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku podstawowych elementów, w tym z paneli fotowoltaicznych i inwertera oraz falownika. Montaż fotowoltaiki to przede wszystkim zapewnienie sobie niezależności energetycznej i ogromny krok do generowania oszczędności na rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Ponadto jej zastosowanie wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Czym jest instalacja fotowoltaiczna? Jak działa? Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Przeczytaj także:

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Dwa słowa “foto” – światło, promieniowanie słoneczne oraz “woltaika” – energia. Fotowoltaika to przede wszystkim dziedzina nauki, która zajmuje się zjawiskiem przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd elektryczny, przy wykorzystaniu zjawiska fotoelektrycznego.

Instalacje fotowoltaiki w konkurencji z konwencjonalnymi źródłami energii elektrycznej wciąż walczą o swoje miejsce w świadomości inwestorów. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej bezpośrednio z promieniowania słonecznego ma przewagę nad paliwami kopalnymi, słońce jest niewyczerpalnym źródłem paliwa, promieniowanie słoneczne jest dostępne praktycznie wszędzie na naszym globie.

Paliwo w postać światła to nade wszystko czystość, zerowa emisja zanieczyszczeń – zdrowsze życie! Sprawność ogniw krzemowych, które wchodzą w skład modułu fotowoltaicznego jest ciągle podnoszona co powoduje, że instalacje fotowoltaiczne będą się upowszechniać.

Bardzo silny rozwój instalacji fotowoltaicznych datuje się na 2006 rok. To właśnie w 2006 roku na świecie zainstalowano 1581 paneli fotowoltaicznych a łączna moc wyniosła 6890 MW. To, że świadomość ludzi wzrasta dowodzi, że w 2011 roku na świecie działało już 27650 paneli fotowoltaicznych a łączna moc wyniosła wtedy 67350 MW.

W naszej części Europy bezkonkurencyjny prym w ilości zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych wiodą Niemcy, ten kraj przekroczył już 37 GW mocy elektrowni napędzanych słońcem. Polityka Niemiec jest dalekowzroczna, biorąc pod uwagę zalecenia Unii Europejskiej, do 2066 roku każde z państw zrzeszonych w UE będzie musiało wykorzystywać w blisko 100% energię odnawialną zamiast tradycyjnej.

W Polsce bardzo popularny jest solar, czyli kolektor termiczny. Wiedza na temat większych możliwości wykorzystania promieniowania słonecznego rośnie wraz z upowszechnianiem się fotowoltaiki. Popularny solar jest w stanie wygenerować duże ilości ciepłej wody i na tym jego zadanie się kończy. Instalacja fotowoltaiczna to promieniowanie słońca przetworzone na energię elektryczną. Jak wiadomo energia elektryczna ma większe spektrum zastosowań, nie korzystamy przecież z urządzeń napędzanych parą tylko prądem.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest z pozoru prosta. Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je na czystą energię. Aby instalacja mogła działać, potrzebuje światła, a właściwie oddziaływań elektrycznych, czyli fotonu. To właśnie ta cząstka wprawia w ruch elektrony, dzięki którym generowane jest napięcie elektryczne. Prąd stały z paneli słonecznych wędruje do falownika, gdzie prąd stały jest zamieniany na prąd zmienny, taki jak płynie w gniazdku elektrycznym. Dzięki wyższej wartości napięcia darmowy prąd z energii słonecznej wypiera prąd sieciowy, natomiast jego nadwyżka trafia do sieci i zaczyna się bilansować lub do zamontowanego magazynu energii.

Ile kosztuje domowa instalacja fotowoltaiczna?

 Trudno jednoznacznie określić koszt inwestycji, ponieważ wpływa na niego kilka czynników. Mowa tutaj między innymi o mocy instalacji fotowoltaicznej, wielkości instalacji, a także jej rodzaju. Oczywiście, ze wszystkich wymienionych najważniejszy jest rozmiar całej instalacji. Moc powinna być dobierana do zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. Innym czynnikiem jest rodzaj wykorzystanych komponentów, a także miejsce montażu paneli fotowoltaicznych. Na ostateczny koszt instalacji wpływ ma również wysokość dopłaty i ulgi na fotowoltaikę, jak np. ulga termomodernizacyjna.

Instalacja PV – co wchodzi w jej skład?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, w skład których wchodzą przede wszystkim panele z ogniwami fotowoltaicznymi i inwerter, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Aby instalacja była bezpieczna, konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które ochraniają ją przed wyładowaniami elektrycznymi oraz przepięciami. Nie mniej ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest także system montażowy, do którego mocuje się panele.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu istotne jest jego usytuowanie, konstrukcja i otoczenie. Najlepszy do montażu paneli PV jest dach zwrócony na południe umożliwiający umieszczenie paneli pod kątem 35 stopni. Bardzo ważna jest przestrzeń wokół instalacji. Nie powinna ona być zacieniona przez inne obiekty, jak np. słupy, drzewa, a także elementy samego budynku. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu na specjalnych konstrukcjach, które są dostosowane do materiału pokrywającego dach oraz do kąta jego nachylenia.

System fotowoltaiczny na gruncie

W przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest to opcja wybierana, gdy montaż na dachu jest zbyt skomplikowany lub ma powstać farma fotowoltaiczna. Innym powodem wyboru takiego rozwiązania mogą być także liczne zacienienia na dachu i brak miejsca na odpowiednią liczbę paneli. Tego typu instalacja charakteryzuje się bardziej skomplikowaną konstrukcją, co wydłuża czas prac monterskich. Przed wykonaniem takiej instalacji trzeba wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników. Najważniejsze jest to, aby zapewnić na działce odpowiednio dużo miejsca, gdyż prawidłowe funkcjonowanie instalacji wymaga uwzględnienia miejsca pomiędzy panelami. W inwestycji trzeba uwzględnić również obecne zacienienie i przyszły plan zagospodarowania terenu.

Instalacja on-grid i off-grid

 Instalacja fotowoltaiczna, jeśli jest dobrze dobrana, może bez najmniejszego problemu wyprodukować wystarczającą ilość energii do pokrycia zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. Co istotne, może ona funkcjonować w systemie off-grid lub on-grid albo hybrydowym. W przypadku on-grid jest ona zintegrowana z siecią elektroenergetyczną, wygenerowany prąd jest zużywany na bieżąco, a nadwyżka energii trafia do zakładu energetycznego. W przypadku systemu off-grid instalacja fotowoltaiczna nie jest podpięta do sieci publicznej, a wytworzona energia magazynowana jest w akumulatorach.

Obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się systemy hybrydowe. Instalacja poza wpięciem do sieci publicznej jest także zintegrowana z magazynem energii. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest zwiększenie autokonsumpcji wyprodukowanego prądu, czyli zwiększenie opłacalności inwestycji. Magazyn energii to także większa niezależność od dostaw prądu i niespodziewanych przerw w jego dostawie

Comments are closed.