co-to-jest-modul-fotowoltaiczny

Co to jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny składa się z kilku do kilkunastu ogniw krzemowych. Pojedyncza moc jednego ogniwa jest stosunkowo niewielka, jednak po połączeniu przykładowo 60 szt. ogniw uzyskujemy baterię słoneczną o mocy nawet do 300 i więcej watt. Takie baterie łączy się w sekcje zwane panelem fotowoltaicznym gdzie osiągana moc jest ograniczona najczęściej posiadanym miejscem na dachu lub działce.

Moduły fotowoltaiczne z ogniw polikrystalicznych

Najpopularniejszy w Polsce i na świecie rodzaj baterii słonecznych. Ich maksymalna sprawność sięga obecnie 16,9%. Wchodzące w skład modułu ogniwa krzemowe wyróżniają się charakterystycznym niebieskim kolorem z wyraźnie zarysowanymi kryształami krzemu. Sprzedaż polikrystalicznych modułów ma aż 62% udziału w rynku. Duża sprzedaż wiąże się z doświadczeniem producentów co daje nam pewność, że kupujemy sprawdzony produkt.

Moduły fotowoltaiczne z ogniw monokrystalicznych

To co początkowo odróżnia ten rodzaj baterii to cena w przeliczeniu na wat mocy. Otrzymujemy w zamian wyższą sprawność, która obecnie wynosi do 19%. Ogniwa monokrystaliczne mają kształt wielokątów, w module możemy zauważyć charakterystyczne odstępy. Kształt ogniw monokrystalicznych oraz jednolitość użytych płytek krzemu zawdzięczamy metodzie Czochralskiego, polskiego uczonego – Jana Czochralskiego.

Krzem monokrystalicznyKrzem polikrystaliczny
Sprawność ogniwa25%21%
Sprawność modułudo 19%do 16,9%

Sprawność 16,9% – czy to nie jest mało??

Załużmy, że na dachu zamontowaliśmy cztery solarne moduły PV o łacznej powierzchni 6,4m2 o zdolności konwersji 16,9%.

Na panel fotowoltaiczny składający się z czterech baterii słonecznych słońce wysyła rocznie 1100 kWh/1m2 powierzchni panelu x 6,4 m2 = 7040 kWh x 16,9% (sprawnosc modułu) = 1190 kWh x 97% (sprawność falownika) = 1154,3 kWh/rok. Od wyniku odejmujemy nieuniknione straty spowodowane: tłumiennością przewodów, odbiciami od lustra modułów, efektem niedopasowania. Z reguły wspołczynnik strat oscyluje w granicy 11 do 16%. Odejmując te straty uzysk roczny z 1 kilowata zainstalowanej mocy wyniesie: od 1004 kWh/rok do 969 kWh/rok

Średnie zapotrzebowanie kWh/rok: 

  • gospodarstwo domowe od 2500 do 6000 kWh
  • średniej wielkości firma od 8000 do 55000 kWh

Podejmując decyzję o budowie własnej elektrowni fotowoltaicznej zadasz sobie pytanie czy z każdego typu baterii słonecznej uzyskam tą samą ilość energii?

Odpowiadamy; w kwestii uzysku energii z baterii słonecznych sprawność ma mniejsze znaczenie, najważniejszym parametrem jest moc instalacji (wielkość panelu fotowolataicznego, ilość modułów w sekcji). Jeśli zdecydujesz się na baterie słoneczne o wyższej mocy wtedy Twoja instalacja będzie zajmować mniejszą powierzchnię na dachu, ścianie lub działce. Istotnym czynnikiem jest właściwość temperaturowa zakupionego modułu oraz właściwości półprzewodnika z jakiego został wykonany. Znajdujące się w ofercie Sun Eko Energy moduły to produkty markowe posiadające wieloletnią gwarancję na uzyskiwaną moc oraz dodatnią tolerancję mocy.

Co oznacza dodatnia tolerancja mocy?

Otrzymując ofertę na budowę systemu fotowoltaicznego zwróćmy uwagę na dołączone do niej dane techniczne zastosowanego modułu fotowoltaicznego. Producenci baterii słonecznych oznaczają swój produkt daną o tolerancji mocy wyrażoną w: 0/+5%, 0/+3%. Jest to informacja, że produkcja jest monitorowana a nominalna moc modułu nie powinna być mniejsza a nawet może być 5% większa (250 Wp +5%). Moduły bez tej danej w dokumencie technicznym mogą być słabej jakości.

Comments are closed.