panele fotowoltaiczne, świnka skarbonka

Jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest najczystszą formą energii, która dostępna jest dostępna dla każdego posiadacza domu i działki. Wskutek rozwoju technologicznego instalacja paneli solarnych z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, którego celem jest obniżenie rachunku za prąd w gospodarstwie domowym. Opłacalność fotowoltaiki w Polsce jest na wysokim poziomie. Inwestycja w przydomową elektrownię składającą się z instalacji PV może zwrócić się już w ciągu kilku lat. Aby jednak oszacować dokładne prognozy finansowo-energetyczne dla swojego gospodarstwa, trzeba przeanalizować wszystkie koszty i zyski z fotowoltaiki. To w jakim stopniu panele fotowoltaiczne będą opłacalną inwestycją zależy od kilku czynników.

Przeczytaj także:

Czym jest fotowoltaika? Na czym polega opłacalność instalacji fotowoltaicznych?

Fotowoltaika jest darmową energią elektryczną, którą pozyskuje się ze słońca. Panele fotowoltaiczne, które składają się z ogniw krzemowych lub innych półprzewodników, generują energię, która może być następnie wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Nadwyżki prądu mogą być z kolei sprzedawane do sieci energetycznej. Zakup modułów fotowoltaicznych jest średnioterminową i opłacalną inwestycją. Cały zwrot z inwestycji generowany jest na podstawie wytwarzania własnej energii elektrycznej, co pozwala uzyskać oszczędności z braku konieczności płacenia rachunków za prąd.

Lubię być niezależna(y), chcę zadbać o środowisko naturalne

Każdy ceni sobie własną niezależność, instalacja fotowoltaiczna sprawi, że w znacznym stopniu zmniejszy się Państwa uzależnienie od tradycyjnych dostawców energii elektrycznej a co za tym idzie od regulowanych, ciągle rosnących cen prądu. Panel fotowoltaiczny jest urządzeniem napędzanymi przez darmowe siły natury bez udziału paliw kopalnych. Zerowa emisja zanieczyszczeń podczas produkcji energii elektrycznej poprawia jakość powietrza w Państwa otoczeniu oraz pozostawia czyste środowisko dla nowych pokoleń.

Kiedy decydują się państwo na montaż instalacji fotowoltaicznej pojawia się pytanie – Czy fotowoltaika się opłaca? Niewątpliwy jest fakt, iż ceny energii ciągle rosną – niestety ten trend będzie się utrzymywał. Budowa dopasowanej do potrzeb instalacji paneli fotowoltaicznych może znacznie wyhamować wzrost kosztów ponoszonych na zakup energii elektrycznej.

Obowiązuje mnie Net-Metering, co to jest nowy system rozliczeń Net-Billing?

1 lipca 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE. Nowelizacja wprowadza bilansowanie handlowe (Net Metering) w zakresach mocy instalacji fotowoltaicznej do 10 i do 50 kilowatów. I tak do 10 kW mocy współczynnik bilansowania nadwyżek energii zmagazynowanej w sieci będzie wynosił 1 do 0,8. Przykładowo magazynując rocznie w sieci swojego operatora 1000 kilowatogodzin energii elektrycznej w bilansie rocznym odbierzesz 800 kilowatogodzin za darmo. W zakresie powyżej 10 a do 40 kilowatów mocy współczynnik bilansu wyniesie 1 do 0,7 i analogicznie do poprzedniego przykładu będzie działać tak samo. Wsparcie będzie obowiązywać przez 15 lat od wprowadzenia po raz pierwszy energii z instalacji fotowoltaicznej do sieci zakładu energetycznego jednak nie dłużej niż do 2035 roku. W Net Meteringu rozliczysz zarówno koszt energii elektrycznej, jak i jej dostarczenie, czyli opłaty przesyłowe. Inwestor, który wybudował instalację fotowoltaiczną przed zmianą przepisów pozostaje w tym rozliczeniu przez 15 lat. Jakakolwiek rozbudowa paneli fotowoltaicznych nie zmieni zasad rozliczenia, chyba że sami będziemy chcieli skorzystać z nowych przepisów rozliczeń net-biling.

Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady, które opisaliśmy w innym artykule, zapraszamy do lektury

Produkuję lokalnie – zużywam lokalnie

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej w ramach nowych zasad rozliczeń net biling w pierwszej kolejności należy produkowaną energię elektryczną na bieżąco zużyć. Fakt bycia jednocześnie producentem i konsumentem wymaga zmiany w świadomości o tym, jak korzystamy z energii elektrycznej. Należy podejść analitycznie do swoich potrzeb energetycznych – na początek warto poznać cenę jaką płacimy brutto za 1 kilowatogodzinę pobraną od tradycyjnej energetyki. Jeśli do tej pory większość czynności typu pranie, zmywanie w zmywarce wykonywali Państwo w godzinach wieczornych, posiadając panele fotowoltaiczne należy tę tendencję zmienić.

Należy zacząć myśleć o programowaniu urządzeń energochłonnych typu pralka, zmywarka, pompa ciepła, hydrofor, aby pracowały w godzinach do i popołudniowych, to jest, kiedy produkujemy najwięcej własnego prądu. Kiedy pomimo załączania wymienionych urządzeń w dzień nadal większość naszego zapotrzebowania na energię elektryczną jest skupiona w godzinach po zachodzie słońca, wtedy warto zapytać instalatora o możliwość zmagazynowania jak największej ilości własnej energii elektrycznej w zbiorniku ciepłej wody użytkowej lub magazynie energii. Każda z automatycznych lub ręcznych czynności powiększająca wykorzystanie własnej energii lokalnie skraca okres zwrotu inwestycji w odnawialne źródła energii.

Inaczej sytuacja ma się przy użytkowaniu własnego źródła prądu w firmie, urzędzie, szkole… W przeciwieństwie do naszych domów wymienione instytucje posiadają profil zużycia energii pokrywający się z profilem produkcji instalacji fotowoltaicznej. Dzięki dołączonemu podglądowi pracy systemu w pierwszym okresie po ukończeniu montażu należy monitorować pracę generatora fotowoltaicznego. Prowadząc obserwację odpowiedzialna osoba w twojej firmie dopasuje schemat czasu pracy urządzeń do jak największego wykorzystania pozyskiwanej, darmowej energii.

Opłacalność fotowoltaiki – kiedy zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Wpływ na opłacalność paneli fotowoltaicznych ma kilka bardzo ważnych czynników. Każda inwestycja będzie różniła się poszczególnymi parametrami, na przykład rodzajem ogniw fotowoltaicznych, parametrami montażowymi i charakterystyką nieruchomości. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa. Średni okres zwrotu inwestycji wynosi około 8 lat. Oczywiście można go jeszcze bardziej skrócić, jeśli wykorzysta się ulgi i dotacje do zakupu i montażu fotowoltaiki. Do najważniejszych czynników mających realny wpływ na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę wymienia się:

  • rodzaj paneli fotowoltaicznych,
  • koszt instalacji,
  • poziom autokonsumpcji,
  • nachylenie dachu i rodzaj instalacji.

Ilość wyprodukowanego prądu jest różna w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Największą opłacalność dostarczą ogniwa fotowoltaiczne, które skierowane będą na południe, następne na zachód i wschód. Nie jest zalecane montowanie w kierunku północnym. Standardowa instalacja o mocy 1 kWp może wygenerować darmowy prąd rzędu nawet 1100 kWh. Jest to około 50% rocznego zapotrzebowania energetycznego rodziny wielodzietnej.

Comments are closed.