fotowoltaika-ongrid-czy-offgrid

Fotowoltaika OnGrid czy OffGrid?

On-Grid – elektrownia słoneczna sprzężona z siecią elektroenergetyczną

Falownik pracujący w tej konfiguracji systemu solarnego ściśle współpracuje z siecią energetyczną w Twoim domu lub firmie. Zasada działania polega na dosłownym wypychaniu prądu dostarczanego od tradycyjnej energetyki na rzecz energii wyprodukowanej lokalnie na dachu Twojego domu. Jak nie trudno zauważyć jeśli odepchniemy prąd dostarczany z zewnątrz to za niego nie zapłacimy – nasz rachunek będzie pomniejszony o ilość kilowatogodzin wyprodukowanych lokalnie. Kiedy w danym czasie Twoje zapotrzebowanie będzie mniejsze niż produkcja elektrowni słonecznej nadwyżka zostanie wysłana do sieci elektroenergetycznej. To co wypłynie poza układ w naszym domu zostanie zliczone przez dwukierunkowy licznik energii oraz zbilansowane w półrocznych okresach rozliczeniowych. W czasie kiedy energii z dachu będzie mniej niż Twoje aktualne zapotrzebowanie, każdy wat potrzebnej energii powyżej mocy przychodzącej aktualnie z dachu zostanie dokupiony i będzie podlegał bilansowaniu.

Czy muszę coś przełączać?

NIE – cały proces działania oraz zliczania jest w pełni automatyczny i bezobsługowy

Off-Grid – elektrownia słoneczna wyposażona w baterię akumulatorów żelowych lub litowo-jonowych

W tej konfiguracji baterie słoneczne zamontowane na dachu naszego budynku przekazują całą energię pozyskaną z promieniowania słonecznego do sieci energetycznej domu a nadwyżkę ponad aktualne zużycie gromadzą w zestawie akumulatorów. Całą pracą steruje autonomiczny falownik solarny – kiedy nastaje wieczór lub jest przerwa w dostawie energii, urządzenie uruchamia zgromadzone w akumulatorach zapasy – dom jest wtedy autonomiczny, nie pobiera energii elektrycznej z sieci ZE. Długość pracy autonomicznej określa wielkość buforu (amperogodzin akumulatorów) oraz stopień jego naładowania w ciągu dnia. Nad żywotnością akumulatorów również czuwa falownik, urządzenie nie pozwoli na krytyczne rozładowanie pakietu i automatycznie przełączy zasilanie budynku z autonomicznego na sieciowy – dopiero wtedy zaczynamy kupować energię z sieci ZE.

On-Grid/Off-Grid – Hybryda

W konfiguracji Off-Grid/On-Grid pracują solarne falowniki hybrydowe. Hybryda pozwala nam na dodatkową odsprzedaż do sieci elektroenergetycznej nadwyżki energii, która może powstać już pod naładowaniu pakietu akumulatorów. Taka konfiguracja jest połączeniem zalet obu konfiguracji elektrowni słonecznych.

Comments are closed.