ogrzewanie -budynku-folia-grzewcza

Ogrzewanie budynku folią grzewczą

Folia grzewcza jako nowoczesny i ekologiczny system ogrzewania budynków cieszy się coraz to większym zainteresowaniem szczególnie w budynkach wyposażonych w fotowoltaikę. System jest innowacyjny oparty o nanotechnologie. Jak to bywa w przypadku każdej nowej technologii, istnieje wiele pytań dotyczących zasady działania, bezpieczeństwa użytkowania czy też wymagań jakie są konieczne do instalacji folii grzewczej.

Czy montaż foli grzejnej jest trudny?

Sam montaż folii grzejnych należy do mało skomplikowanych. Ogrzewanie folią możemy z powodzeniem instalować w budynkach już istniejących – z wyjątkiem, że w niektórych przypadkach konieczne będzie sprawdzenie istniejącej instalacji elektrycznej. Montaż ogrzewania folią w technologii na sucho tj. pod panele lub wykładzinę  umożliwia ułożenie systemu w bardzo krótkim czasie i z minimalnym wpływem na budynek. Kiedy zachodzi potrzeba instalacji na mokro tj. pod płytki ceramiczne konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz specjalnej struktury i odczekanie około 3 tygodni w celu całkowitego stwardnienia.

Czy ogrzewanie folią grzejną jest tańsze od węglowego?

Rozważanie należy zacząć od kosztów samej inwestycji. Ogrzewanie wodne bo takim systemem jest ogrzewanie oparte o kocioł węglowy wymaga inwestycji w kominy spalinowo – dymowe, system rozprowadzenia ciepła (rur, grzejników), montaż pomp obiegowych, corocznych kontroli kominiarskich. W przypadku folii grzejnej już na samym początku możemy zaoszczędzić na budowie kominów i dość skomplikowanego systemu węzła cieplnego. Montaż folii wykonujemy na już wykonanej wylewce betonowej, bezpośrednio pod ostateczną warstwą dekoracyjną podłogi, ścian lub sufitu. Do pracy foli grzejnej potrzeba tylko energii elektrycznej, której zużycie kontrolują oddzielne termostaty. Po montażu takiego ogrzewania zapomnisz o uciążliwościach i kosztach związanych z: okresowym czyszczeniem i badaniem przewodów spalinowych, co roczną konserwacją kotła, zaopatrzeniem się co roku w węgiel i związaną z tym pracą,  kontrolą urządzeń wentylacyjnych. Mówiąc wprost ogrzewanie folią jest czyste i bezobsługowe.

Czym różni się ogrzewanie oparte o folię od powszechnie uznanego węglowego lub gazowego?

Folia ogrzewa emitując zdrowe dla ludzi promieniowanie podczerwone natomiast ogrzewanie węglowe działa na zasadach konwekcji (ruchu i wymiany powietrza). System oparty o folię grzejną wpierw ogrzewa ludzi i przedmioty a dopiero następnie otaczające nas powietrze pozwalając na znaczne obniżenie komfortowej temperatury do nawet 18 stopni Celsjusza. Dla zachowania komfortu cieplnego przy konwekcji wymagana jest temperatura zbliżona do 24 stopni. Dodatkowym atutem foli grzejnej jest brak konwekcji – ruchu powietrza unoszącego kurz, występuje tylko zdrowe promieniowanie podczerwone, ogrzewanie jest idealne dla alergików. Ogrzewając folią każdym pomieszczeniem steruje bardzo dokładny termostat, który pozwala na faktyczne oszczędności poprzez zarządzanie komfortem cieplnym co do godzin i minut w których faktycznie korzystamy z ogrzewanych pomieszczeń. Skoro komfort cieplny jesteśmy w stanie uzyskać już przy 18 stopniach Celsjusza oznacza to mniejszy wydatek energii potrzebnej do jego uzyskania – niższy koszt zakupu energii elektrycznej – paliwa.

Czy folia grzejna może się uszkodzić?

Testy przeprowadzone w polskich uczelniach dowodzą, że materiał PET z jakiego wykonany jest laminat węglowych pasów grzejnych wytrzymuje nacisk w zakresie do 170 N/mm2 (17,34 kg/mm2). Materiał PET jest mniej odporny na tarcie dlatego cały system jest odpowiednio zabezpieczony specjalnymi piankami. System ogrzewania folią jest bardzo bezpieczny a wykonany przez wyspecjalizowaną ekipę montażową udziela się 30 letniej gwarancji na produkt.

Ile energii elektrycznej zużywa folia grzejna?

Odpowiadając na to pytanie należy rozpocząć od zapotrzebowania budynku na energię gdzie dom ocieplony (budowa, lata od 2000) to 60-80 wat/1m2 pomieszczeń, co przy budynku 100 m2 daje maksymalne roczne zużycie 8000 kWh. Poprzez montaż elementu grzejnego w płaszczyźnie podłogi zaoszczędzimy z powyższych 8000 kWh do 20% potrzebnej energii z uwagi na szybko odczuwany komfort cieplny. Rozważając montaż ogrzewania folią warto jest aby każde pomieszczenie było wyposażone w oddzielny termostat. Taki montaż zapewni nam kolejne do 25% oszczędności w skali roku. Reasumując 8000 kWh minus 45% daje nam wynik 4400 kWh energii elektrycznej w cenie 55 groszy za 1 kWh = 2420 PLN brutto za sezon grzewczy.

Comments are closed.