Czy elektrownia solarna jest opłacalna?

Lubię być niezależna(y), chcę zadbać o środowisko naturalne
Każdy ceni sobie własną niezależność, elektrownia słoneczna lub wiatrowa sprawi, że w znacznym stopniu zmniejszy się Państwa uzależnienie od tradycyjnych dostawców energii elektrycznej a co za tym idzie od regulowanych, ciągle rosnących cen prądu u sprzedawców. Generatory wiatrowy czy słoneczny są urządzeniami napędzanymi przez darmowe siły natury bez udziału paliw kopalnych. Zerowa emisja zanieczyszczeń podczas produkcji energii elektrycznej poprawia jakość powietrza w Państwa otoczeniu oraz pozostawia czyste środowisko dla nowych pokoleń.

Kiedy decydują się państwo na montaż jakiegokolwiek źródła OZE, czy to będzie elektrownia słoneczna, wiatrowa lub kolektor słoneczny pojawia się pytanie - Czy mi się to opłaci? Niewątpliwy jest fakt, iż ceny energii ciągle rosną – niestety ten trend będzie się utrzymywał. Budowa dopasowanej do potrzeb instalacji domowej elektrowni słonecznej lub wiatrowej może wyhamować wzrost kosztów ponoszonych na zakup energii elektrycznej.

Fotowoltaika, bilansowanie handlowe do 96% oszczędności rocznych w zakupie energii elektrycznej
1 lipca 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE. Nowelizacja wprowadza bilansowanie handlowe (Net Metering) w zakresach mocy instalacji fotowoltaicznej do 10 i do 40 kilowatów. I tak do 10 kW mocy współczynnik bilansowania nadwyżek energii zmagazynowanej w sieci będzie wynosił 1 do 0,8. Przykładowo magazynując rocznie w sieci swojego operatora 1000 kilowatogodzin energii elektrycznej w bilansie rocznym odbierzesz 800 kilowatogodzin za darmo. W zakresie powyżej 10 a do 40 kilowatów mocy współczynnik bilansu wyniesie 1 do 0,7 i analogicznie do poprzedniego przykładu będzie działać tak samo. Wsparcie będzie obowiązywać przez 15 lat od wprowadzenia po raz pierwszy energii z elektrowni słonecznej do sieci zakładu energetycznego jednak nie dłużej niż do 2035 roku. W Net Meteringu rozliczysz zarówno koszt energii elektrycznej jak i jej dostarczenie czyli opłaty przesyłowe. Przy zastosowaniu powyższego wsparcia dobrze dobrana do zapotrzebowania budynku instalacja fotowoltaiczna zwróci się w okresie do 8 lat. 

Produkuję lokalnie – zużywam lokalnie
Korzystając z systemu elektrowni solarnej w pierwszej kolejności należy produkowaną energię elektryczną na bieżąco zużyć. Fakt bycia jednocześnie producentem i konsumentem wymaga zmiany w świadomości o tym jak korzystamy z energii elektrycznej. Należy podejść analitycznie do swoich potrzeb energetycznych – na początek warto poznać cenę jaką płacimy brutto za 1 kilowatogodzinę pobraną od tradycyjnej energetyki. Jeśli do tej pory większość czynności typu pranie, zmywanie w zmywarce wykonywali Państwo w godzinach wieczornych, posiadając własną elektrownię należy tą tendencję zmienić. Należy zacząć myśleć o programowaniu urządzeń energochłonnych typu pralka, zmywarka, pompa ciepła, hydrofor aby pracowały w godzinach do i popołudniowych, to jest kiedy produkujemy najwięcej własego prądu. Kiedy pomimo załączania wymienionych urządzeń w dzień nadal większość naszego zapotrzebowania na energię elektryczną jest skupiona w godzinach po zachodzie słońca, wtedy warto zapytać instalatora o możliwość zmagazynowania jak największej ilości własnej energii elektrycznej w zbiorniku ciepłej wody użytkowej lub bateriach akumulatorów. Każda z automatycznych lub ręcznych czynności powiększająca wykorzystanie własnej energii lokalnie skraca okres zwrotu inwestycji w odnawialne źródła energii.

Inaczej sytuacja ma się przy użytkowaniu własnego źródła prądu w firmie, urzędzie, szkole… W przeciwieństwie do naszych domów wymienione instytucje posiadają profil zużycia energii pokrywający się z profilem produkcji elektrowni słonecznej. Dzięki dołączonemu podglądowi pracy systemu w pierwszym okresie po ukończeniu montażu należy monitorować pracę generatora solarnego. Prowadząc obserwację odpowiedzialna osoba w twojej firmie dopasuje schemat czasu pracy urządzeń do jak największego wykorzystania pozyskiwanej, darmowej energii.