W ramach przepisów dotyczących zamrożenia cen prądu rząd zaplanował wprowadzenie bonu energetycznego, który ma wspierać osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od poziomu dochodów oraz liczby członków gospodarstwa domowego. Bon energetyczny ma zacząć obowiązywać w 2024 roku.
Przeczytaj także:
- Czym jest zabezpieczenie AFCI w falownikach?
- Czym jest pętla indukcyjna w fotowoltaice?
- Moc bierna a fotowoltaika
Od kiedy będą przyjmowane wnioski o wypłatę bonu energetycznego 2024?
Wnioski o bon energetyczny można składać od 1 sierpnia do 31 września 2024 roku. Beneficjent musi go zrealizować jeszcze w bieżącym roku lub na początku 2025 roku. Terminy te wynikają z Ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, która została przyjęta przez sejm 23 maja 2024 roku. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda 7 czerwca, a opublikowana została w Dzienniku Ustaw 12 czerwca, wchodząc w życie dzień później.
Kto może skorzystać z bonu energetycznego? Jakie jest kryterium dochodowe?
Bon energetyczny w 2024 roku będzie przyznawany gospodarstwom domowym spełniającym określone kryteria dochodowe. Jednorazowe świadczenie przysługuje gospodarstwom jednoosobowym z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 2500 zł oraz gospodarstwom wieloosobowym, gdzie dochód na osobę nie może przekroczyć 1700 zł. Dla gospodarstw przekraczających te limity, wysokość świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”.
Ile wyniesie kwota bonu energetycznego w II połowie 2024 r.?
Wartość bonu energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz od rodzaju głównego źródła ogrzewania. Weryfikacja sposobu ogrzewania będzie opierała się na wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wysokość bonu energetycznego dla gospodarstw domowych niekorzystających z ogrzewania elektrycznego:
- Gospodarstwo jednoosobowe: 300 zł
- Gospodarstwo dwu- do trzyosobowe: 400 zł
- Gospodarstwo cztero- do pięcioosobowe: 500 zł
- Gospodarstwo sześcioosobowe i większe: 600 zł
Bon energetyczny dla gospodarstw korzystających z ogrzewania elektrycznego:
- Gospodarstwo jednoosobowe: 600 zł
- Gospodarstwo dwu- do trzyosobowe: 800 zł
- Gospodarstwo cztero- do pięcioosobowe: 1000 zł
- Gospodarstwo sześcioosobowe i większe: 1200 zł
Jak złożyć wniosek o bon energetyczny?
Nabór wniosków dotyczących bonu energetycznego rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 30 września 2024 roku. Gmina będzie miała 60 dni na rozpatrzenie każdego wniosku. Pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym roku, chociaż w niektórych przypadkach realizacja może przedłużyć się do początku 2025 roku.
Wniosek o wypłatę bonu należy złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Wzór wniosku na bon energetyczny zostanie udostępniony przez ministra ds. energii w Biuletynie Informacji Publicznej. Informacje na ten temat będą dostępne na stronie właściwego urzędu. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku elektronicznej formy, wniosek musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub profilem zaufanym.
Fotowoltaika jako rozwiązanie na rosnące ceny prądu
Konsumenci nie mogą wpływać na decyzje dotyczące podwyżek cen prądu, ale mogą zmniejszyć ich negatywne skutki zarówno na krótszą, jak i na dłuższą metę. Do natychmiastowych rozwiązań należy wymiana żarówek na energooszczędne LED, wybór taryfy prądu odpowiedniej do trybu życia rodziny, zmiana dostawcy prądu na korzystniejszą ofertę, korzystanie z urządzeń takich jak pralki czy zmywarki w godzinach, gdy prąd jest najtańszy, oraz całkowite wyłączanie urządzeń zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania. Długoterminowym i skutecznym sposobem na zmniejszenie zależności od wahań rynkowych oraz obniżenie rachunków za energię elektryczną jest inwestycja w odnawialne źródła energii.
Nie da się ukryć, że to właśnie fotowoltaika daje najlepsze rezultaty. Odpowiednio dobrany system fotowoltaiczny jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Dodatkowo montując magazyn energii można gromadzić nadwyżki wyprodukowanego prądu, a następnie wykorzystać je w okresie zmniejszonego uzysku. W ten sposób można w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd i stać się niezależnym energetycznie. Jeśli więc szukasz firmy, która pomoże Ci w doborze najlepszego rozwiązania oraz zajmie się nie tylko projektem, ale także montażem fotowoltaiki, to zapraszamy do kontaktu!