Co to jest przetwornica fotowoltaiczna?

Co to jest przetwornica fotowoltaiczna?

Współcześnie wiele osób decyduje się na inwestowanie w panele słoneczne w celu korzystania z energii odnawialnej oraz redukcji rachunków za energię elektryczną. Istotnym elementem instalacji solarnych jest przetwornica, która przetwarza energię z paneli słonecznych na energię elektryczną, możliwą do wykorzystania w domu lub przesłania do sieci.

Przeczytaj także:

Na jakiej zasadzie działa instalacja fotowoltaiczna?

Moduły fotowoltaiczne, współpracując z przetwornicą, przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną, a następnie na prąd zmienny. Proces ten opiera się na zjawisku fotowoltaicznym, które polega na generowaniu prądu elektrycznego przez ogniwa w odpowiedzi na ekspozycję na światło słoneczne. Gdy promienie słoneczne padają na panele, fotony pobudzają elektrony w materiałach półprzewodnikowych do ruchu, co generuje energię elektryczną. Powstała energia jest zbierana i przekazywana do przetwornicy napięcia.

Czym jest przetwornica napięcia w instalacji fotowoltaicznej?

Przetwornica fotowoltaiczna, która nazywana jest również inwerterem lub falownikiem, jest nieodzownym elementem systemu fotowoltaicznego, stosowanym w każdej instalacji PV. Jej główną funkcją jest konwersja prądu stałego (DC) generowanego przez ogniwa fotowoltaiczne na prąd zmienny (AC), wykorzystywany w domach do zasilania urządzeń elektrycznych.

Przetwornica przystosowuje energię do tego, aby mogła trafić do sieci energetycznej i zasilać odbiorniki, takie jak telewizory czy systemy grzania wody. Oprócz tego inwertery monitorują i optymalizują pracę całego systemu fotowoltaicznego, dostosowując napięcie i częstotliwość prądu zmiennego do parametrów sieci elektrycznej, co pozwala na efektywne wykorzystanie wyprodukowanej energii i minimalizowanie strat. Podczas wyboru przetwornicy należy brać pod uwagę takie parametry jak moc przetwornicy, napięcie wejściowe, napięcie wyjściowe oraz sprawność.

Napięcie wejściowe i wyjściowe przetwornicy

Przetwornica napięcia nie wytwarza prądu samodzielnie, dlatego musi być podłączona do generatora, takiego jak instalacja fotowoltaiczna lub do akumulatora pełniącego funkcję magazynu energii. W ten sposób może pobierać zgromadzony prąd i przekazywać go do systemu energetycznego budynku, dzięki czemu możliwe będzie jej wykorzystanie do zasilania awaryjnego podczas przerw w dostawie prądu. Napięcie wyjściowe przetwornicy fotowoltaicznej zawsze wynosi 230V. Odpowiada to wymaganiom urządzeń w gospodarstwie domowym. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia sprzętu w domu. 

Moc i sprawność przetwornicy fotowoltaicznej

Istnieją dwie wartości związane z mocą przetwornicy – moc chwilowa, przyjmowana przez urządzenie przez kilka sekund oraz moc ciągła. Moc ciągła powinna być na tyle wysoka, aby podłączone urządzenia nie przekraczały w sumie 80% tej wartości. Urządzenia wyższej jakości są wyposażone w bezpieczniki, które wyłączają przetwornicę w przypadku podłączenia sprzętów o większej mocy. Wyższa sprawność przetwornicy oznacza mniejszy pobór energii przez samo to urządzenie, co przekłada się na większą efektywność modelu.

O czym pamiętać podczas instalacji przetwornicy?

Podobnie jak w przypadku całej instalacji fotowoltaicznej, przetwornicę powinni zainstalować profesjonaliści z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą na temat montażu takich urządzeń. Firmy specjalizujące się w instalacjach fotowoltaicznych powinny dobierać inwerter odpowiedni do łącznej mocy modułów oraz warunków instalacji. Istotnymi aspektami są rozmiar, efektywność oraz obecność wyświetlacza LCD jako przydatnego dodatku.

Miejsce montażu powinno być łatwo dostępne i ze stabilnym podłożem. Zalecanym miejscem jest wentylowana, chłodna piwnica lub garaż, gdzie panuje niższa temperatura. Wysokie temperatury, na przykład z grzejników w okresie grzewczym, negatywnie wpływają na pracę falowników. Należy również unikać wilgotnych miejsc ze względu na to, że urządzenie jest elektryczne. 

Zakup paneli fotowoltaicznych z przetwornicą solarną

Zakup paneli z przetwornicą przynosi wiele korzyści. Można wymienić tutaj oszczędności finansowe i niezależność energetyczną, ponieważ produkcja własnego prądu pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii. Inwestycja w fotowoltaikę ma również pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ korzystanie z odnawialnych źródeł energii zmniejsza emisję CO2 oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery. Taki wybór przynosi korzyści zarówno dla stanu środowiska, jak i zdrowia ludzi.

Możliwość komentowania została wyłączona.