Obecnie odnawialne źródła energii zyskują coraz bardziej na znaczeniu, a fotowoltaika, która zamienia promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, stanowi jeden z najbardziej efektywnych sposobów na produkcję ekologicznego prądu. Właściciele domów typu bliźniak czy szeregowiec również mogą zainstalować panele fotowoltaiczne, choć istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. W takim przypadku ważne jest dokładne zaplanowanie miejsca instalacji, tak aby system mógł działać efektywnie, niezależnie od sąsiadującego budynku. Warto również przeanalizować kwestie techniczne i prawne. Pojawia się bowiem pytanie, czy trzeba mieć zgodę sąsiada na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu bliźniaka?
Przeczytaj także:
- Jak skorzystać na zmiennych cenach energii elektrycznej?
- Czy będą dotacje i pożyczki dla firm do zakupu magazynów energii?
- Rozliczenie fotowoltaiki po zmianach
Czy można montować panele fotowoltaiczne na dachu bliźniaka?
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku w zabudowie bliźniaczej jest jak najbardziej możliwy i nie podlega ograniczeniom. Choć bliźniaki wyglądają jak jeden obiekt, to formalnie są to dwa oddzielne budynki mieszkalne. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każdy z nich posiada własną instalację elektryczną, co oznacza, że instalacja fotowoltaiczna może być bez problemu zamontowana na jednej z połówek. Dzięki temu każdy właściciel bliźniaka może indywidualnie korzystać z zalet energii słonecznej, niezależnie od sąsiada.
Czy konieczna jest zgoda sąsiada na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu w zabudowie bliźniaczej?
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każda połówka bliźniaka traktowana jest jako odrębny budynek mieszkalny jednorodzinny. Oznacza to, że nie ma potrzeby uzyskiwania zgody sąsiada przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na swojej części dachu. Dodatkowo, instalacja fotowoltaiczna o mocy do 150 kW, tzw. mikroinstalacja, nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku instalacji o mocy powyżej 6,5 kW konieczne jest jedynie opracowanie dokumentacji projektowej uzgadnianej z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Często jednak dach bliźniaka nie pozwala na montaż tak dużej liczby paneli, aby osiągnąć tę moc.
Jakie są zalety montażu paneli fotowoltaicznych na bliźniaku?
Instalacja paneli fotowoltaicznych na budynku bliźniaczym przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim chodzi o większą niezależność energetyczną, szybszy zwrot z inwestycji, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wartości nieruchomości. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej możliwe jest samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej, co zmniejsza zależność od rosnących cen prądu. Instalacja PV na dachu domu w zabudowie bliźniaczej pozwala na realne oszczędności, obniżając comiesięczne rachunki za prąd.
Przyczynia się również do ochrony środowiska, poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Co więcej, panele słoneczne mogą zwiększyć atrakcyjność nieruchomości w oczach przyszłych kupców. Chociaż koszt instalacji może być różny, ponieważ zależy od wielu czynników, to jednak długoterminowe korzyści ekonomiczne i ekologiczne sprawiają, że inwestycja ta jest jak najbardziej opłacalna. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: Czy fotowoltaika opłaca się w 2024?
A jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachu szeregowca? Czy dach należy do właściciela?
Zanim podejmie się decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku w zabudowie szeregowej, należy najpierw ustalić, czy dach jest współwłasnością właścicieli wszystkich lokali, czy każdy właściciel ma oddzielne prawo do części dachu znajdującej się nad jego lokalem. W prawie istnieje konieczność dokładnego określenia, czy budynek można traktować jako jednorodzinny, a to z kolei zależy od konkretnej sytuacji. Istnienie wspólnego dachu nie wyklucza możliwości uznania budynku za konstrukcyjnie samodzielny, zwłaszcza jeśli projekt obejmuje ścianę oddzielającą od fundamentu po dach.
Rozgraniczenie między lokalem a prawem do dachu wynika z przepisów dotyczących nieruchomości wspólnych. Zgodnie z ustawą o własności lokali, części budynku, które nie służą wyłącznie jednemu właścicielowi, takie jak dach, ściany zewnętrzne, stropy czy rynny, są uznawane za wspólną własność. Oznacza to, że dach w zabudowie szeregowej jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.
Współwłaściciele nie mogą korzystać z części wspólnej według własnego uznania. Korzystanie z tych elementów musi być uzgodnione i nie może zakłócać praw innych współwłaścicieli. To oznacza, że instalacja paneli fotowoltaicznych na wspólnym dachu może wymagać zgody pozostałych współwłaścicieli, aby nie naruszyć ich prawa do współużytkowania nieruchomości.
Fotowoltaika a wspólnota mieszkaniowa w budynkach szeregowych
Wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie z mocy prawa, bez konieczności decyzji właścicieli lokali. W przypadku tzw. “małej wspólnoty mieszkaniowej”, każdy współwłaściciel ma prawo do współposiadania i korzystania z nieruchomości wspólnej, pod warunkiem że nie zakłóca to praw innych współwłaścicieli.
Jeżeli chodzi o zarządzanie nieruchomością wspólną, do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, takich jak montaż paneli fotowoltaicznych, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Montaż fotowoltaiki na szeregowcu może bowiem oznaczać zmianę przeznaczenia części nieruchomości wspólnej. Przed przystąpieniem do instalacji należy uzyskać zgodę sąsiadów, którzy mają prawo sprzeciwić się takiej zmianie.
Współwłaściciele mogą również żądać przywrócenia stanu poprzedniego, jeśli ich prawa do współposiadania zostaną naruszone. W sytuacji, gdy montaż paneli odbyłby się bez zgody, sąsiad mógłby domagać się demontażu instalacji, a w przypadku braku reakcji sprawa mogłaby trafić do sądu. Warto pamiętać, że współwłaściciele mogą podejmować działania w celu ochrony nieruchomości, np. w nagłych przypadkach, takich jak zagrożenie pożarem, bez konieczności wcześniejszego uzyskania zgody pozostałych.
Zalecane może być także przeprowadzenie badań potwierdzających bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej, w szczególności w zakresie przepisów przeciwpożarowych, aby zapewnić współwłaścicieli, że instalacja nie stwarza zagrożenia.