Czy fotowoltaika opłaca się w 2024?

Czy fotowoltaika opłaca się w 2024?

W związku z rosnącymi cenami energii w Polsce, wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad założeniem paneli fotowoltaicznych i zastanawia, czy inwestycja w odnawialne źródła energii dla domu ma sens w 2024 roku. Wiele osób obawia się wysokich kosztów początkowych oraz zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, które mogą wpłynąć na sytuację prosumentów. Wyjaśniamy, czy inwestycja w fotowoltaikę w Polsce w 2024 roku się opłaca.

Przeczytaj także:

Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki w 2024?

Czasami pojawiają się opinie, że fotowoltaika w 2024 roku już się nie opłaca. Wprowadzenie systemu net-billing rzeczywiście wpłynęło na opłacalność instalacji fotowoltaicznych, ale nie oznacza to, że nie warto w nią inwestować. Opłacalność fotowoltaiki w 2024 roku zależy głównie od trzech czynników – ceny instalacji fotowoltaicznej, ceny zakupu prądu z sieci oraz ceny sprzedaży energii z fotowoltaiki. Dodatkowo wpływ na to mają również dofinansowania regionalne lub ogólnokrajowe oraz ulgi podatkowe. Czasami niektórzy instalatorzy wymagają regularnych, płatnych przeglądów serwisowych dla zachowania gwarancji, co również przekłada się na koszty inwestycji.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w 2024 roku?

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może pokryć znaczną część zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. W związku z tym mniejsza konieczność pobierania energii od dostawcy skutkuje niższymi rachunkami. Ma to istotne znaczenie przy wahaniach cen energii elektrycznej. Prąd uzyskany z modułów fotowoltaicznych jest znacznie tańszy w porównaniu do tego, który kupowany jest od firm energetycznych. Przekłada się to na bezpośrednie oszczędności dla użytkowników tych systemów.

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna zapewnia większą niezależność w produkcji energii na własne potrzeby. Im więcej energii potrzebnej dla domu pochodzi ze Słońca, a nie od dostawcy, tym mniejszy wpływ na wysokość rachunków będą miały wahania na rynku cen prądu. Dodatkowo, uzupełnienie instalacji o magazyn energii umożliwia gromadzenie nadwyżek, które można wykorzystać w nocy, kiedy panele nie produkują prądu lub w czasie sporego zachmurzenia, gdy generowana jest mniejsza ilość energii elektrycznej.

Dzięki różnym programom dofinansowań, takim jak na przykład nadchodząca szósta edycja programu “Mój Prąd”, początkowy koszt inwestycji w fotowoltaikę może znacząco się obniżyć. Przykładowo, w zeszłorocznej edycji tego projektu można było otrzymać aż do 58 000 złotych dofinansowania. Umożliwiło to wielu gospodarstwom domowym czerpanie korzyści wynikających z odnawialnych źródeł energii. Poza programem “Mój Prąd”, dostępne są również inne opcje wsparcia, jak dofinansowania w ramach programu “Czyste Powietrze”, dofinansowanie regionalne, czy możliwość odliczenia wydatków na fotowoltaikę od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Dom zasilany odnawialną energią słoneczną przynosi korzyści nie tylko ekologiczne i oszczędności, ale również korzyści inwestycyjne. W przypadku sprzedaży, dom wyposażony w panele słoneczne ma wyższą wartość rynkową w porównaniu do budynków z tradycyjnymi lub kosztownymi instalacjami grzewczymi. 

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna?

Fotowoltaika będzie doskonałym wyborem dla gospodarstw domowych z wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, gdzie większość urządzeń codziennego użytku oraz systemy ogrzewania i podgrzewania wody zasilane są prądem. Jest ona efektywna również przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię, pod warunkiem dobrze dobranej instalacji. Ponadto fotowoltaika stanowi rozwiązanie na lata, które przynosi oszczędności zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasu. Jest ona także świetnym wyborem dla właścicieli domów, którzy poprzez inwestycję w OZE chcą podnieść wartość własnej nieruchomości. 

Po jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

W większości przypadków okres zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej wynosi około 6-7 lat, a dla osób, które uzyskały dotację, czas ten może się skrócić do 3-5 lat. Biorąc pod uwagę, że dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna może działać bezawaryjnie przez ponad 25 lat, jest to bardzo korzystna opcja zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę. Aby inwestycja mogła zacząć przynosić korzyści finansowe, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:

  • moc instalacji musi być dobrana do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego, 
  • panele i pozostałe elementy instalacji, jak inwerter, czy magazyn energii muszą być wysokiej jakości, wydajne i wytrzymałe,
  • odpowiednio dobrana ilość paneli zależnie od charakterystyki i kąta nachylenia dachu,
  • profesjonalny montaż wykonany przez doświadczonego instalatora.

W przeciwnym razie czas zwrotu kosztów może się znacznie wydłużyć, a w skrajnych przypadkach, opłacalność instalacji może okazać się prawie zerowa.

Fotowoltaika 2024 – czy będzie opłacalna w nowym systemie rozliczeń?

Klienci, którzy rozpoczęli korzystanie z fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 roku, rozliczają się w systemie net billing. W tym przypadku energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne i niewykorzystana w gospodarstwie domowym jest sprzedawana do sieci, po średniej cenie rynkowej – co kwartał publikuje ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Z drugiej strony, gdy pojawi się konieczność dokupienia prądu, jego cena może być nawet trzykrotnie wyższa niż stawka sprzedaży.

Od 1 lipca 2024 roku stawka za nadwyżkę zakupu energii będzie uzależniona od giełdowej ceny godzinowej. W praktyce oznacza to, że zarówno przy pobieraniu brakującej energii, jak i przy sprzedaży energii z nadwyżki, obowiązująca cena będzie tą aktualną w momencie pobrania lub przesłania. Czy w takim razie fotowoltaika w 2024 roku nadal będzie się opłacać? Oczywiście, że tak!

Gdy wprowadzono zmiany związane z przejściem z systemu net metering na system net billing, wiele osób zastanawiało się nad opłacalnością fotowoltaiki w 2023 roku. Czas jednak pokazał, że inwestycja ta jest nadal korzystna. Ponadto zakup magazynów energii umożliwia przechowywanie wyprodukowanych nadwyżek prądu, co zwiększa niezależność od dostawców energii i może chronić przed jej okresowymi wzrostami cen. 

Nie jest wykluczone, że przed wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń zostaną podjęte konkretne inicjatywy wspierające prosumentów w adaptacji do nowych warunków. Podczas ostatniej kampanii wyborczej pojawiały się propozycje wprowadzenia minimalnej stawki za zakup prądu od prosumentów, chociaż na ten moment brak jest jakichkolwiek szczegółów w tej sprawie.

Mimo to możliwe, że jakieś pozytywne zmiany zostaną wprowadzone, które ułatwią korzystanie z własnej produkcji energii. Ponadto, jak wspomniano na początku artykułu, inwestycja w panele słoneczne zazwyczaj zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Pozwala ona  na skuteczne obniżanie rachunków za prąd, nawet pomimo zmian przepisów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ już w czerwcu 2024 roku kończy się tarcza antyinflacyjna.

Możliwość komentowania została wyłączona.