Projektowanie instalacji fotowoltaicznych lub w przypadku mniejszych mocy wykonanie koncepcji wiąże się z wieloma ważnymi aspektami. Zadanie to powinno być powierzone osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia i wiedzę. Aby zapewnić niezawodność systemu i odpowiednią ochronę, instalacje PV projektuje się i wykonuje zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz rozwiązaniami technicznymi. Każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kWp wymaga wykonania opisowego projektu oraz obowiązkowego uzgodnienia tego projektu z inspektorem ochrony przeciwpożarowej. Od 17 sierpnia 2023 roku obowiązują przepisy, które wymagają, aby wszystkie instalacje fotowoltaiczne o mocy całkowitej przekraczającej 150 kWp uzyskały ponadto prawomocne pozwolenie na budowę, niezależnie od ich miejsca montażu.
Przeczytaj także:
- Używane panele fotowoltaiczne – czy warto takie kupować?
- Czy fotowoltaika opłaca się w 2024?
- Temperatura a sprawność fotowoltaiki
Dlaczego odpowiedni projekt instalacji fotowoltaicznej jest taki ważny?
Montaż modułów fotowoltaicznych wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeszcze przed zakupem komponentów należy wykonać analizę indywidualnych uwarunkowań każdego obiektu. Mowa tutaj o rodzaju i kształcie dachu, dostępnej powierzchni oraz zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię. Niezwykle istotne jest stworzenie dobrze przemyślanego projektu instalacji fotowoltaicznej.
Powinien on uwzględniać wspomniane czynniki oraz spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa. Opracowanie dokładnej koncepcji lub projektu często jest również warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania z programów wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii.
Co powinno znaleźć się w projekcie systemu fotowoltaicznego?
Projekt instalacji fotowoltaicznej to szczegółowy dokument, który zawiera dane inwestora oraz lokalizację inwestycji, a także dokładny opis danego obiektu. Wskazuje on, czy panele zostaną zamontowane na dachu, czy na gruncie, oraz określa sposób montażu i wykorzystywaną technologię. Dokument ten jest nie tylko szkicem rozmieszczenia modułów, ale również zbiorem niezbędnych informacji, które pozwalają na zrozumienie i właściwe wykonanie całego przedsięwzięcia.
W projekcie instalacji fotowoltaicznej uwzględnia się informacje dotyczące orientacji dachu oraz kąta jego nachylenia, a także propozycje nachylenia samych modułów fotowoltaicznych. Zawiera on również szczegóły dotyczące wykorzystania dodatkowych technologii w razie potrzeby, np. optymalizatorów mocy. Dokument musi również obejmować dane na temat instalacji elektrycznej i sposobu poprowadzenia przewodów. Ponadto projekt określa szacunkową moc oraz pozostałe parametry instalowanych urządzeń i opisuje przebieg montażu modułów fotowoltaicznych.
Kto może zrobić projekt instalacji PV?
Do przygotowywania projektów systemów fotowoltaicznych stosuje się specjalistyczne oprogramowanie, a jego obsługa wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Mimo szerokiej dostępności tego typu narzędzi, stworzenie profesjonalnego projektu nie jest zadaniem, które może wykonać każdy. Projektant musi posiadać nie tylko wiedzę techniczną, ale także znać obowiązujące przepisy.
Osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej powinna posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane, w tym te, które odnoszą się do pracy z elektryką. Ważne jest to, aby specjalista miał certyfikat potwierdzający jego kompetencje w zakresie projektowania systemów fotowoltaicznych. Dodatkowo powinien być zaznajomiony z asortymentem dostępnym na rynku, aby dobrać sprzęt najodpowiedniejszy do specyfiki budynku danego klienta. Najlepszym rozwiązaniem jest to, aby zarówno projektowanie, jak i montaż modułów słonecznych powierzono doświadczonej firmie. Dzięki temu zyskuje się gwarancję, że firma zatrudnia profesjonalistów z niezbędnymi uprawnieniami i zapewnia wysoką jakość usług.
Projektowanie systemów fotowoltaicznych – podsumowanie
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, które nadaje Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Specjalista w tej dziedzinie musi przejść określony proces kształcenia oraz zdobyć praktykę zawodową. Po pomyślnym ukończeniu edukacji w zakresie projektowania instalacji fotowoltaicznych, kandydat może uzyskać uprawnienia budowlane do projektowania ze specjalnością instalacyjną w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Dzięki temu jest upoważniony do tworzenia projektów zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami.
Projekt całego systemu fotowoltaicznego odgrywa istotną rolę nie tylko w montażu urządzeń, ale również w długofalowym działaniu domowej elektrowni słonecznej. Dobrze wykonany projekt zapewnia właściwą lokalizację paneli, uwzględniając wytrzymałość, orientację i kąt nachylenia dachu, a także prawidłowe wykonanie niezbędnych podłączeń. Gwarantuje to wydajną pracę modułów i bezpieczeństwo budynku oraz jego mieszkańców. Dlatego też projektanci starający się o uprawnienia budowlane muszą spełniać wysokie wymagania.