Co to jest kredyt ekologiczny i na co jest przyznawany?

Co to jest kredyt ekologiczny i na co jest przyznawany?

Kredyt ekologiczny to inicjatywa doskonale znana firmom, które poszukują sposobów na modernizację infrastruktury w celu poprawy efektywności energetycznej swoich procesów. Wiele przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z takich inwestycji, zarówno w kontekście finansowym, jak i środowiskowym. Firmy, które dopiero planują skorzystać z tego rodzaju wsparcia powinny zapoznać się z zasadami aplikowania o kredyt. Z kolei przedsiębiorstwa, które już wcześniej korzystały z tego programu, mogą dowiedzieć się o zmianach wprowadzonych w procedurach na 2024 rok, dzięki czemu będą mogły lepiej przygotować się do składania wniosków.

Przeczytaj także: 

Jakie są najważniejsze założenia kredytu ekologicznego?

Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli uzyskać środków w 2023 roku, mieli kolejną szansę na aplikowanie o kredyt ekologiczny. Bank Gospodarstwa Krajowego 28 marca opublikował pełną dokumentację dotyczącą nowego konkursu, a nabór wniosków ruszył 25 kwietnia 2024 roku. Termin składania aplikacji minął 25 lipca 2024 roku o godzinie 16:00. Budżet konkursu, podobnie jak w poprzednim roku, wyniósł aż 660 mln zł.

O dotacje mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także podmioty z grup small mid-caps i mid-caps. Są to firmy, które nie spełniają kryteriów MŚP, ale nie zaliczają się również do dużych przedsiębiorstw. O przynależności do tych grup decyduje liczba zatrudnionych – odpowiednio do 499 osób w przypadku small mid-caps i do 3000 pracowników w przypadku mid-caps.

Drugi nabór wniosków o kredyt ekologiczny wystartował 17 października 2024 roku i zakończy się 31 stycznia 2025 roku.

Na co przyznawany jest kredyt ekologiczny?

Celem projektu w ramach kredytu ekologicznego pozostaje finansowanie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Inwestycje nie mogą obejmować budowy nowych budynków, rozbudowy istniejących nieruchomości ani zakupu nowego sprzętu, nawet jeśli jest on bardziej energooszczędny. Główne założenie polega na modernizacji już istniejącej infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności procesów.

Do finansowanych działań należą między innymi termomodernizacja budynków, modernizacja linii technologicznych, wymiana oświetlenia na bardziej efektywne energetycznie, modernizacja systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i grzewczych oraz instalacja odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi fotowoltaiki. Dodatkowo można finansować nabycie wartości niematerialnych, takich jak patenty, licencje, know-how i inne prawa własności intelektualnej, a także usługi doradcze, obejmujące ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne związane z realizowanymi przedsięwzięciami.

Zakres realizowanych inwestycji powinien być zgodny z audytem energetycznym, którego wzór określono w dokumentacji konkursowej. Przygotowanie takiego audytu i dołączenie go do wniosku o dofinansowanie jest obowiązkowe. Aby wziąć udział w konkursie, należy również udowodnić, że planowana inwestycja pozwoli na osiągnięcie co najmniej 30% oszczędności energii pierwotnej.

Kredyt ekologiczny dla firm – koncepcja projektu

Zasady realizacji inwestycji w ramach kredytu ekologicznego są precyzyjnie określone. Co istotne, z reguły termomodernizacja budynku jest obowiązkowym elementem projektu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy analiza przeprowadzona na potrzeby audytu energetycznego wykazuje brak konieczności realizacji tego rodzaju działań. W takim przypadku projekt może obejmować jedynie inwestycje w energooszczędne maszyny lub urządzenia.

Jeśli wnioskodawca planuje instalację odnawialnych źródeł energii, ich moc musi odpowiadać potrzebom energetycznym firmy. Przykładowe inwestycje kwalifikujące się do realizacji w ramach kredytu obejmują termomodernizację użytkowanego budynku, w tym ocieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy modernizację systemów grzewczych. Możliwe jest także wdrożenie systemów zarządzania energią, wymiana elementów linii produkcyjnych oraz instalacja odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne przedsiębiorstwa, wraz z ewentualnym magazynem energii.

Jak otrzymać kredyt ekologiczny? 

Przedsiębiorca, który planuje skorzystać z kredytu ekologicznego, powinien zgłosić się do jednego z banków oferujących takie wsparcie, aby uzyskać promesę kredytową lub zawrzeć warunkową umowę kredytową. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem może być wybór banku, w którym od lat prowadzony jest rachunek firmowy, ponieważ posiada on szczegółową wiedzę na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i pozwoli to sprawnie ocenić zdolność kredytową.

Obecnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracuje 18 banków komercyjnych, które podpisały umowę ramową na wdrażanie kredytów ekologicznych. Daje to przedsiębiorcom szeroki wybór instytucji finansowych, do których mogą się udać i starać się o środki finansowe. Przedsiębiorca posiadający promesę lub warunkową umowę kredytową powinien złożyć wniosek o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego w okresie od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 roku, do godziny 16:00. 

Pozytywna ocena wniosku, dotyczącego modernizacji infrastruktury w celu poprawy efektywności energetycznej procesów w przedsiębiorstwie, skutkuje przyznaniem promesy premii ekologicznej. Na tym etapie przedsiębiorca może wrócić do banku komercyjnego, aby podpisać umowę kredytową, a następnie zawrzeć umowę z BGK na dofinansowanie inwestycji.

Realizacja inwestycji może rozpocząć się dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego, a pierwsze wydatki mogą być ponoszone najwcześniej następnego dnia po złożeniu tego wniosku. Środki z kredytu ekologicznego udzielanego przez bank komercyjny mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie kosztów kwalifikowanych projektu.

Wypłata premii ekologicznej przez BGK następuje tylko w przypadku prawidłowej realizacji inwestycji oraz osiągnięcia założonych celów projektu. Premia ta jest przeznaczona na częściową spłatę kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym i wyliczana na podstawie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zmniejszyć swoje zadłużenie wynikające z modernizacji infrastruktury mającej na celu poprawę efektywności energetycznej procesów.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o dofinansowanie z BGK?

Aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach kredytu ekologicznego, przedsiębiorstwo musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, która umożliwia uzyskanie promesy kredytowej lub warunkowej umowy kredytu ekologicznego. Dokumenty te są niezbędnym załącznikiem do wniosku składanym do Banku Gospodarstwa Krajowego. Po drugie, należy sporządzić audyt termomodernizacyjny dla budynków objętych projektem, a także audyt efektywności energetycznej, jeśli inwestycja obejmuje inne elementy, takie jak odnawialne źródła energii. Kolejnym wymogiem jest osiągnięcie co najmniej 30% oszczędności energii pierwotnej w zakresie objętym projektem. Stanowi to minimalny próg wymagany do uzyskania wsparcia.

Premia ekologiczna, którą można uzyskać, wynosi od 15% do 80% kosztów kwalifikowanych, a jej wysokość zależy od charakteru wydatków, wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Choć mechanizm nazywany jest kredytem, w rzeczywistości oznacza dotację na działania zwiększające efektywność energetyczną. Dla przedsiębiorców, którzy nie zdążą złożyć wniosku w bieżącym naborze, przewidziana jest kolejna możliwość złożenia dokumentów w IV kwartale 2024 roku. Pula środków wynosi 660 mln zł.

Możliwość komentowania została wyłączona.