W ubiegłym miesiącu zaobserwowano znaczący wzrost wartości energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu. Było to związane z ograniczonym nasłonecznieniem i zmniejszoną produkcją energii z instalacji fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym. Energia wprowadzana do sieci przez prosumentów jest obecnie rozliczana na podstawie ceny RCE, co stanowi zmianę w stosunku do wcześniejszego sposobu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie RCEm.
Obecnie cena energii RCE ulega zmianom co godzinę, a to pozwala na odzwierciedlenie aktualnej sytuacji związanej z popytem i podażą energii w krajowym systemie elektroenergetycznym. W przyszłości planowane jest wprowadzenie zmian wartości RCE w interwałach co kwadrans, jednak realizacja tego celu wymaga wprowadzenia odpowiednich rozwiązań przez Towarową Giełdę Energii.
Niskie ceny RCE w poprzednich miesiącach nie zadowalały prosumentów
W poprzednich miesiącach poziomy cen RCE nie sprzyjały satysfakcji prosumentów wprowadzających nadwyżki energii do sieci. W okresach najwyższej generacji z domowych instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza w godzinach południowych, ceny RCE były niskie, co ograniczało przyrost depozytów prosumenckich. Latem, w godzinach największego nasłonecznienia, ceny te często osiągały wartości bliskie zera lub nawet ujemne, szczególnie w słoneczne weekendy, gdy zapotrzebowanie na energię w Polsce było mniejsze. W listopadzie sytuacja uległa zmianie, a wartość ujemna RCE została odnotowana jedynie raz, 1 listopada, w związku z dobrym nasłonecznieniem i zmniejszonym zapotrzebowaniem na prąd podczas dnia wolnego od pracy. W tym dniu, między godziną 12 a 13, cena RCE spadła do -0,02 zł/kWh.
Ceny RCE w listopadzie poszybowały w górę
W listopadzie zaobserwowano wyraźny wzrost cen RCE w godzinach południowych w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. Najwyższy poziom osiągnięto 13 listopada, kiedy w południe za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej wprowadzoną do sieci z prosumenckiej mikroinstalacji można było zwiększyć depozyt w systemie net-billingu aż o 0,85 zł.
Najwyższe ceny RCE popołudniami w listopadzie
W listopadzie zaobserwowano zmianę w dynamice cen RCE. W porównaniu do lepiej nasłonecznionych miesięcy, różnice między cenami notowanymi w południe a wieczorem uległy znacznemu zmniejszeniu. Latem ceny RCE wieczorami często osiągały poziomy nawet około 2 zł/kWh, podczas gdy w listopadzie przekraczały 1 zł/kWh jedynie w pojedyncze dni. Co więcej, w niektórych przypadkach ceny notowane w południe przewyższały te z godzin wieczornych, co stanowiło nowość w dotychczasowej historii rozliczeń prosumentów według cen RCE.
Źródło: Gramwzielone.pl