Czym jest pętla indukcyjna w fotowoltaice?

Czym jest pętla indukcyjna w fotowoltaice?

Pętla indukcyjna w instalacji fotowoltaicznej powstaje z powodu błędnego prowadzenia przewodów. Może to wynikać z niewiedzy instalatora lub chęci zaoszczędzenia na materiałach, ponieważ stworzenie pętli indukcyjnej pozwala na skrócenie przewodów o kilka metrów. Jednak takie podejście może prowadzić do problemów z instalacją i jej wydajnością.

Przeczytaj także:

W jaki sposób powstaje pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna powstaje, gdy przewody łączące panele fotowoltaiczne są układane w znacznej odległości od siebie, tworząc pętlę. Często wydaje się to logiczne, gdy przewody prowadzi się od modułu do modułu, a następnie jak najkrótszą drogą do inwertera.

Jednak takie podejście jest błędne. Tworzenie dużej pętli może prowadzić do powstania indukowanego napięcia i prądu, co może mieć negatywne skutki. Poprawne łączenie paneli fotowoltaicznych wymaga użycia większej ilości przewodu, co zwiększa koszty. Choć te dodatkowe wydatki nie są znaczące, niektórzy instalatorzy mogą oszczędzać na długości przewodów, aby obniżyć cenę swoich usług.

Źródło: https://rst.pl/

Pętla indukcyjna dotyczy nie tylko przewodów dodatnich i ujemnych instalacji, ale również przewodu ochronnego, który uziemia konstrukcję wsporczą i wyrównuje potencjały ram modułów fotowoltaicznych. Ten przewód również powinien być prowadzony równolegle z przewodami DC, aby uniknąć tworzenia pętli.

Źródło: https://rst.pl/

Czy powstanie pętli indukcyjnej w fotowoltaice jest niebezpieczne?

Pętla indukcyjna to poważne zagrożenie, które może nie sprawiać problemów przez wiele lat, ale gdy nadejdzie burza. Wystarczy uderzenie pioruna i po instalacji. Jak to działa? Gdy piorun uderzy w okolicy, pętla indukcyjna generuje w przewodach bardzo wysoki prąd, znacznie przekraczający dopuszczalne parametry dla modułów i inwertera. Skutkiem często jest uszkodzenie tych urządzeń. Im większa pętla, tym większe prądy indukowane i większa podatność instalacji na wyładowania. W ekstremalnych przypadkach problem może powstać nawet przy wyładowaniu w odległości 2 km od instalacji PV.

Pętla indukcyjna fotowoltaika – jak jej uniknąć?

Doświadczona ekipa instalacyjna wie, jak zamontować panele fotowoltaiczne, aby uniknąć pętli indukcyjnej. Podstawowym zabezpieczeniem przed uderzeniem pioruna w okolicy instalacji fotowoltaicznej jest system odgromowy. Pozwala on na uziemienie nadmiaru energii elektrycznej powstającej podczas wyładowania atmosferycznego. Kolejnym krokiem jest montaż specjalnych ograniczników przepięć, które odcinają obwód podczas wyładowania, zmniejszając ryzyko uszkodzenia instalacji.

Aby uniknąć powstania pętli indukcyjnej, należy zadbać o prawidłowe ułożenie okablowania łączącego moduły fotowoltaiczne. Ważne jest, aby kable dodatnie i ujemne były poprowadzone blisko siebie i wzdłuż modułu, co zapobiega tworzeniu pętli indukcyjnej. Decydując się na skorzystanie z usług ekipy montażowej, warto upewnić się, że stosuje ona odpowiedni schemat, uniemożliwiający powstanie pętli.

Pętla indukcyjna to tylko jedno z wielu potencjalnych zagrożeń dla instalacji fotowoltaicznej. Wszystkich tych problemów można łatwo uniknąć, zatrudniając profesjonalną firmę fotowoltaiczną. Wystarczy skontaktować się z nami, a nasza ekipa specjalistów zamontuje u Ciebie system fotowoltaiczny, który nie tylko zagwarantuje Ci niezależność energetyczną, ale także wykona swoją pracę zgodnie z praktyką, dzięki czemu będzie on w pełni bezpieczny.

Możliwość komentowania została wyłączona.