Popularność jaką osiągnęły z czasem instalacje fotowoltaiczne przekroczyła wszelkie oczekiwania. O dużym zainteresowaniu może świadczyć fakt, że fundusze dostępne w poprzednich edycjach programów dofinansowujących zakup i montaż paneli słonecznych wyczerpywały się w rekordowo szybkim tempie. Rząd już zapowiedział kolejną, szóstą odsłonę programu “Mój prąd”. Decydując się na uruchomienie przydomowej elektrowni słonecznej, konieczne jest podjęcie kilku ważnych decyzji, w tym wyboru odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Jednym z rozwiązań mogą być panele full black, które łączą estetykę z efektywnością, co sprawia, że są one atrakcyjne dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych.
Przeczytaj także:
- Jak działają panele fotowoltaiczne dwustronne?
- Na czym polegają taryfy dynamiczne?
- Jak przebiega instalacja magazynu energii?
Panele full black – co to jest?
Moduły składają się z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na czarnej bazie, co nadaje panelom full black bardziej stonowany kolor. Charakterystyczne białe kropki na takich panelach są mniej widoczne, przez co mniej rzucają się w oczy. Czarna barwa sprzyja absorpcji promieniowania podczerwonego, co sprawia, że panele fotowoltaiczne full black szybciej się nagrzewają. Ponadto, wyższa temperatura ogniw może prowadzić do niższej wydajności podczas produkcji energii elektrycznej.
Panele PV full black a zwykłe – czym się od siebie różnią?
Inwestorzy często zastanawiają się, czy technologia full black stanowi lepsze rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych paneli słonecznych. Wybór ten zależy od wielu czynników. Jedną z głównych zalet paneli full black jest ich elegancki design, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi budynkami. Moduły mogą być łatwo zintegrowane z architekturą domu i praktycznie nie wpływać na jego estetykę. Dodatkowo, panele w jednolitej czarnej ramie mogą stać się niemal niewidoczne na dachu, a nawet wzbogacić wygląd budynku o nowoczesny akcent.
Panele full black produkowane są z monokrystalicznych ogniw, które zapewniają wyższą moc z każdego metra kwadratowego instalacji. Jest to szczególnie istotne w przypadkach, gdy dostępna powierzchnia na montaż fotowoltaiki jest ograniczona. Inną ważną zaletą modułów monokrystalicznych jest ich większa odporność na mikropęknięcia. Ponadto, panele fotowoltaiczne full black są często wykonane z ogniw wyższej klasy, co przekłada się na lepszą jakość całego produktu.
Jakie wady mają panele fotowoltaiczne full black?
Mimo licznych zalet, panele full black mają również pewne wady. Jednym z problemów jest to, że w upalne dni, gdy słońce świeci nieprzerwanie, panele te szybko się nagrzewają. Ich powierzchnia może osiągać bardzo wysokie temperatury, co może negatywnie wpływać na ich efektywność. Wbrew pozorom, intensywne nasłonecznienie nie zawsze prowadzi do większej produkcji energii, a wręcz przeciwnie – przy zbyt mocnym słońcu, wydajność czarnych paneli fotowoltaicznych może znacząco spadać. Dodatkowo, należy pamiętać, że tego typu nowoczesne moduły są zazwyczaj droższe niż tradycyjne rozwiązania.