We wrześniu 2023 roku w Polsce odnotowano rekord wyprodukowanej energii elektrycznej przez prosumentów. Instalacje fotowoltaiczne wygenerowały wtedy ponad 9 GWh prądu w ciągu dwóch godzin, co pokazuje jak szybko rośnie popularność instalacji PV nad Wisłą. Liczba prosumentów przekroczyła 1,3 miliona, a łączna moc ich instalacji osiągnęła ponad 9,94 GW. Z pewnością dynamiczny rozwój infrastruktury odnawialnych źródeł energii jest podyktowany rządowymi programami, z których można otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki. Jednym z najpopularniejszych projektów jest oczywiście Mój Prąd. Czy można się spodziewać jego kolejnej edycji? Czy będzie program Mój Prąd 6.0?
Przeczytaj także:
- Nowelizacja Prawa Energetycznego – jakie zmiany?
- Program czyste powietrze 2024 – jakie dofinansowanie można otrzymać?
- Jak rozumieć parametry paneli fotowoltaicznych z tabliczki znamionowej?
Kiedy wystartuje program Mój Prąd 6.0?
Program Mój Prąd, który zaplanowany jest na lata 2019-2025, powinien zostać uruchomiony również w 2024 roku, chociaż dokładny termin naboru wniosków nie jest jeszcze ustalony. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje środki finansowe, które zostaną przekazane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialnego za dystrybucję funduszy wśród prosumentów. Jednocześnie podejmowane są działania mające na celu pozyskanie unijnych środków finansowych, które wspierają rozwój energetyki odnawialnej, co tylko potwierdza zaangażowanie w promowanie zrównoważonego rozwoju i ekologicznych źródeł energii.
Ile wyniesie dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0?
Dotychczas nie podano szczegółów odnośnie do wysokości dofinansowania w ramach najnowszej edycji programu Mój Prąd 6.0. W poprzedniej edycji programu, czyli Mój Prąd 5.0 dostępna była maksymalna kwota dofinansowania wynosząca 58 000 złotych. W związku z rosnącym zainteresowaniem oraz dostępnością unijnych środków finansowych w ramach Krajowego Programu Odbudowy istnieje duże prawdopodobieństwo, że tegoroczne dotacje będą utrzymane na tym samym poziomie lub będą one wyższe. Niemniej, na oficjalne informacje w tej sprawie należy jeszcze trochę poczekać.
Co będzie obejmowało dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 6.0?
Zakres dofinansowania w ramach nadchodzącej edycji programu Mój Prąd 6.0 nie został jeszcze ustalony. W poprzedniej odsłonie projektu wsparcie finansowe obejmowało:
- mikroinstalacje fotowoltaiczne,
- różne typy pomp ciepła,
- magazyny energii i ciepła,
- systemy zarządzania energią HEMS i EMS,
- kolektory słoneczne.
Ponadto, w ostatnim okresie pojawiają się informacje o planowanym systemie wsparcia dla przydomowych elektrowni wiatrowych, który ma zostać uruchomiony w połowie 2024 roku. Nie jest jednak jasne, czy dofinansowanie to zostanie włączone do programu Mój Prąd 6.0, czy też będzie realizowane za pośrednictwem odrębnego funduszu.
Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki i magazynu energii w ramach programu Mój Prąd 6.0?
Na szczegółowe informacje dotyczące beneficjentów oraz warunków przyznawania dotacji w ramach najnowszej edycji programu Mój Prąd będzie trzeba poczekać. Można jednak przypuszczać, że zasady przyznawania dofinansowania oraz ogólne kryteria będą zbliżone do tych z piątej edycji programu. W ramach Mój Prąd 5.0 możliwość ubiegania się o dofinansowanie miały osoby fizyczne, które nie korzystały wcześniej z grantów na mikroinstalacje fotowoltaiczne i które rozliczały się w systemie net-billing lub net-metering, z zastrzeżeniem przejścia na net-billing. Drugą grupę docelową stanowili wnioskodawcy korzystający wcześniej z dofinansowania w ramach takich programów rządowych jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy programy gminne, którzy zgłosili swoje mikroinstalacje PV do przyłączenia przed 31 marca 2022 roku w systemie net-metering lub po tej dacie w systemie net-billing.