Od 24 sierpnia bieżącego roku zostanie wprowadzony nowy sposób rozliczania za energię elektryczną dla odbiorców energii, który będzie nosił nazwę taryf dynamicznych. Mają one na celu zwiększenie elastyczności w zarządzaniu kosztami energii. Potencjalnie mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za energię elektryczną, jednak aby to osiągnąć, konieczne jest świadome zarządzanie codziennym zużyciem prądu przez konsumentów. Kto będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania? Na czym polega taryfa dynamiczna oraz jakie warunki trzeba będzie spełnić?
Przeczytaj także:
- Koniec tarczy antyinflacyjnej. Jak ochronić się przed wysokimi cenami prądu?
- Folia fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?
- Używane panele fotowoltaiczne – czy warto takie kupować?
Od czego zależy cena energii elektrycznej?
Obecnie w gospodarstwach domowych najczęściej stosowane są taryfy G11 i G12. Taryfa G11 charakteryzuje się stałymi kosztami energii elektrycznej, niezależnie od pory dnia i nocy. Natomiast taryfa G12 obejmuje dwa plany cenowe – wyższy dla energii zużywanej w godzinach szczytu oraz niższy dla energii dostarczanej w godzinach pozaszczytowych, zwykle w nocy i wczesnym popołudniem. Cena energii elektrycznej jest ustalana z góry przez regulatora.
Na czym będzie polegało wprowadzenie taryf dynamicznych?
W przeciwieństwie do taryf tradycyjnych, gdzie cena za kilowatogodzinę jest stała, taryfy dynamiczne umożliwiają zmianę ceny energii co godzinę. W ten sposób odzwierciedlają one model giełdowy. System rozliczeń za energię elektryczną w ramach taryf dynamicznych uwzględnia wahania cen prądu, które są zależne od popytu, pory dnia, sezonu, kosztów emisji CO2 oraz dostępności źródeł odnawialnych.
Ustalane są one na Towarowej Giełdzie Energii i obecnie aktualizowane co godzinę. Są jednak plany przejścia na aktualizacje co 15 minut. Operatorzy systemu dystrybucyjnego, obsługujący ponad 200 000 klientów, mają czas do 24 sierpnia na wprowadzenie nowych rodzajów taryf do swojej oferty.
Warunkiem skorzystania z tej opcji jest posiadanie licznika zdalnego odczytu, tzw. inteligentnego licznika, który jest nadal rzadkością wśród polskich użytkowników. Na stronie Polskich Sieci Energetycznych można na bieżąco analizować ceny z poprzednich okresów rozliczeniowych. W przypadku korzystania z taryf dynamicznych warto odpowiednio zaprogramować energochłonne urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie ich pracy w godzinach, gdy cena za energię elektryczną jest najniższa.
Jaką rolę odegrają magazyny energii w przypadku taryf dynamicznych?
Właściciele magazynów energii, szczególnie tych zintegrowanych z systemami fotowoltaicznymi, mogą czerpać korzyści z przejścia na taryfę dynamiczną. Akumulatory mogą automatycznie gromadzić energię w okresach niskich cen, aby wykorzystać ją, gdy ceny wzrosną. Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej bez magazynu energii, warto od razu wyposażyć ją w falownik hybrydowy, który umożliwia współpracę fotowoltaiki z domową baterią. Dzięki takiemu rozwiązanie możliwe będzie w przyszłości na zainstalowanie magazynu energii bez konieczności wymiany falownika.
Taryfy dynamiczne w Polsce
Taryfy dynamiczne stwarzają dużą szansę dla rozwoju magazynów energii w kraju. Ich wykorzystanie w ramach tego sposobu rozliczania rachunków za prąd umożliwia gromadzenie energii elektrycznej w okresach, gdy jej cena jest niższa oraz jej późniejsze użycie, gdy ceny na giełdzie energii rosną. Dzięki taryfie dynamicznej można lepiej kontrolować wysokość rachunków za energię elektryczną, ponieważ ich wartość będzie zależała wyłącznie od odbiorców końcowych, którzy sami będą decydować, kiedy i po jakiej stawce będą korzystać z energii elektrycznej na podstawie danych rynkowych.