Magazyny energii zyskują na popularności w obecnych czasach, ponieważ wzrasta znaczenie odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. Jednak warto zastanowić się, ile faktycznie prądu może dostarczyć magazyn energii o mocy 10 kW. To pytanie nabiera znaczenia przy analizie potencjalnego zastosowania takiego akumulatora w codziennym życiu. Czy wystarczy, aby zapewnić ciągłe działanie urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym przez kilka dni? Czy w ogóle warto w takie urządzenie inwestować?
Przeczytaj także:
- Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny?
- Co to jest przetwornica fotowoltaiczna?
- Ile prądu zużywają urządzenia w domu?
Jaką funkcję pełni magazyn energii?
Magazyn energii, zwany również przydomowym magazynem energii, to akumulator, w którym gromadzone są nadwyżki prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu nadwyżka energii wygenerowanej przez fotowoltaikę, która nie została zużyta na potrzeby domu, zamiast trafiać do sieci, jest magazynowana, aby można było z niej korzystać w przyszłości. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w pochmurne dni, aby zrekompensować mniejszą ilość prądu generowanego przez panele fotowoltaiczne.
Przeczytaj także: Jak przebiega instalacja magazynu energii?
Magazyn energii 10kW – co to oznacza?
Aby lepiej zrozumieć, do czego odnosi się omawiany termin, warto przypomnieć rozróżnienie pomiędzy kilowatem (kW) a kilowatogodziną (kWh). Kilowat odnosi się do mocy, czyli szybkości, z jaką produkowana jest energia. Kilowatogodzina natomiast to jednostka miary energii zużytej w przeciągu godziny. W praktyce oznacza to, że magazyn energii o pojemności 10 kWh może przez godzinę zasilać urządzenie o mocy 10 kW.
Czym jest różnica pomiędzy pojemnością użyteczną a całkowitą?
Pojemność całkowita magazynu energii, znana jest również pod pojęciem pojemności brutto. Uwzględnia ona zapas energii niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu. Pojemność użytkowa, czyli pojemność netto, odnosi się do ilości energii dostępnej dla użytkownika baterii. Różnica między pojemnością całkowitą a użytkową zazwyczaj wynosi od 5 do 10%. W specyfikacjach technicznych warto zwracać uwagę na obie te wartości.
Na ile wystarczy magazyn energii 10 kWh?
Odpowiedź na to pytanie zależy od liczby mieszkańców i urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, co wpływa na ilość zużywanej energii elektrycznej. Ogólnie można oszacować, że magazyn energii o pojemności 10 kWh dostarczy energię na około 10 godzin, jeśli urządzenia zużywają około 1 kW na godzinę. W praktyce, długość działania magazynu energii 10 kWh zależy od dziennego zużycia prądu. Dla przykładu:
- jeśli w ciągu dnia zużywane jest 5 kWh prądu, to energia elektryczna w magazynie wystarczy na 2 dni,
- jeśli w ciągu dnia zużywane jest 8 kWh prądu, to energia elektryczna w magazynie wystarczy na nieco ponad dzień,
- jeśli w ciągu dnia zużywane jest 9,7 kWh prądu, to energia elektryczna w magazynie wystarczy na jeden dzień.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wynosi 2500 kWh rocznie, co przekłada się na 6,84 kWh dziennie. Im większe zużycie prądu, tym krócej będzie można korzystać ze zgromadzonej w magazynie energii. Szybkość rozładowania zależy również od typu i klasy energetycznej używanych urządzeń. Standardowe rozwiązania mają maksymalną moc rozładowywania na poziomie 5 kW dla baterii 10 kWh oraz 2.5 kW dla 5 kWh.
Przykładowo, płyta indukcyjna zużywa średnio 2,05 kWh dziennie, piekarnik elektryczny 1,36 kWh, lodówka 0,74 kWh, a czajnik elektryczny 0,66 kWh. Szacując, na jak długo wystarczy magazyn energii, należy uwzględnić typ i częstotliwość użytkowania urządzeń elektrycznych. Magazyn energii 10 kWh sprawdzi się szczególnie dobrze w domach jednorodzinnych, gdzie dzienne zużycie energii nie przekracza 9,7 kWh.
Ile można zaoszczędzić kupując magazyn energii 10 kW?
Aby oszacować potencjalne oszczędności, można posłużyć się przykładem. Cena energii elektrycznej w Bielsko-Białej wynosi 79 groszy za 1 kWh, przy utrzymaniu się w limicie zużycia prądu (stan na czerwiec 2024 roku, w trakcie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej).
Jeśli codziennie ładowana i wykorzystywana jest energia zgromadzona w magazynie, a dzienne zużycie wynosi 10 kWh, zamiast kupować energię od firmy energetycznej, można dziennie zaoszczędzić około 7,90 złotych. W skali roku oszczędności wyniosą około 2883,50 złotych. Na potrzeby wyliczeń ceny prądu i zużycia są stałe, ale nie jest to reguła. Przy wysokich wahaniach cen prądu i podwyżkach po zakończeniu tarczy antyinflacyjnej, potencjalne oszczędności mogą być jeszcze większe.
Jak długo ładuje się magazyn energii 10 kWh?
Dokładny czas ładowania zależy od parametrów danego akumulatora oraz formy ładowania. Orientacyjnie, zakładając, że magazyn energii o pojemności 10 kWh ładuje się z maksymalną mocą 5 kW, można oczekiwać, że w słoneczny i bezchmurny dzień proces ten zajmie około 2 godziny.
Jaki zestaw do magazynowania energii dobrać do instalacji fotowoltaicznej 10 kW?
Teoretycznie magazyny energii o pojemności od 10 do 20 kWh będą w zupełności wystarczające dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW. Ważne jest jednak uwzględnienie nie tylko mocy instalacji, ale także innych czynników, takich jak średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu dnia i nocy oraz koszt energii elektrycznej pobieranej z sieci.
Źle dobrany magazyn energii może nie tylko stracić na wydajności, ale także wpłynąć na gorsze działanie całej instalacji fotowoltaicznej lub wysokość rachunków za prąd. Na przykład, jeśli magazyn będzie zbyt mały, konieczne będzie pobieranie większej ilości prądu z sieci. Dlatego tak istotny jest kontakt z doświadczonym doradcą, który uwzględni wszystkie niezbędne czynniki.