optymalny-kat-nachylenia-dachu

Optymalny kąt nachylenia dachu?

Dla Polski najlepszy kąt dachu pod montaż urządzeń fotowoltaicznych znajduje się pomiędzy 30 a 40 stopni. Oznacza to, że najkorzystniejsze położenie modułów fotowoltaicznych względem padania promieni słonecznych będzie się mieścić w tym zakresie. Czy w takim razie nie da się zamontować elektrowni słonecznej przy większym lub mniejszym pochyleniu? – NIE! – tak oczywiście nie jest a różnice w uzysku energii są minimalne. Istotny jest też kąt odchylenia od osi południa w azymucie tj. na wschód albo zachód.

W takim razie jakich strat ze względu na zmianę kąta oraz odchylenie w azymucie możemy się spodziewać?

Tabela przedstawia zależność mocy generatora fotowoltaicznego od kąta nachylenia modułów oraz azymutu – odchylenia na wschód lub zachód:

Jak widać w powyższej tabeli różnice są niewielkie a możliwości montażu jest naprawdę sporo. Generator fotowoltaiczny możemy zamontować na dachu skośnym ale także na elewacji. Bardzo często niewielka powierzchnia dachu płaskiego wymusza zmniejszenie kąta nachylenia co umożliwi zwiększenie mocy całej elektrowni słonecznej. Pewne jest to, że dobrze wykonany projekt instalacji PV powinien przewidywać wiele czynników. Natomiast dobrze wykonany projekt powinien uprzedzić starannie wykonany audyt Państwa budynku.

Zleć nam bezpłatny audyt swojego domu lub firmy – Zapraszamy

Comments are closed.