fotowoltaika-a-pompa-ciepla

Fotowoltaika a pompa ciepła

Pompa Ciepła – „darmowe” ogrzewanie budynku.

Do wyboru pomiędzy źródłami ciepła dla naszego domu mamy gaz ziemny i lpg, olej opałowy, węgiel, drzewo. Zdecydowanie w polskich domach góruje ogrzewanie gazem ziemnym, węglem lub drzewem. Gaz i węgiel to kolejne źródła energii zależne od sytuacji politycznej oraz rządowego taryfikatora cen. Zdecydowanie najtańszym będzie ogrzewanie biomasą czyli polanami drzewa bukowego. Każde z tych źródeł wymaga zakupu paliwa oraz jego składowania w przypadku węgla lub drzewa. Użytkowanie paliw takich jak węgiel i drzewo wymagają dodatkowej pracy, której czasu staramy się nie liczyć w ogólnych kosztach ogrzewania budynku – Ten czas również kosztuje, ponieważ w tym czasie możemy odpoczywać!

Czy jest jakaś alternatywa? Czy mogę ogrzewać budynek tanio?

Tak – To jest możliwe, należy pomyśleć o połączeniu najnowszych technologii. Budując nowy obiekt lub remontując ogrzewanie w starym domu możemy go wyposażyć w pompę ciepła i fotowoltaikę. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną, którą dzięki elektrowni słonecznej pozyskamy z dachu naszego budynku. Charakterystyka pracy dobrej jakości pompy ciepła polega na przetworzeniu 1 kilowata energii elektrycznej dostarczonej do urządzenia na nawet 4 kilowaty energii cieplnej. Dzięki takiej charakterystyce pracy PC oraz ogrzewaniu podłogowemu, pozyskana darmowa energia z fotowoltaiki ogrzewa nasz budynek.

Jaka powinna być moc urządzeń fotowoltaicznych?

Z naszego praktycznego doświadczenia wynika, że do pompy ciepła powietrze-woda o mocy cieplnej 13,2 kilowata (skuteczna w domu do 185 m2 – zabudowa po 2005 roku 60 W/m2 / 4 osoby) należy podłączyć od 7 do 12 kilowatów mocy elektrowni słonecznej. Taki cel sfinansujesz poprzez nasz program, którego koszt wynosi 0,4% kapiatłu/miesiąc – sami Państwo decydują na jak długo chcą rozłożyć okres finansowania – maksymalnie 120 miesięcy.

Jak to wygląda w liczbach?

Przyjmijmy paramenty:

  • dom 170 m2 zbudowany po 2005 roku – zapotrzebowanie na ciepło 60 wat/m2,
  • zapotrzebowanie na CWU – 4 osoby x 60 l./osobę/dobę
  • potrzebna moc PC – 12,2 kW – proponowana pompa ciepła Hot Jet 15 ONE o mocy 13,2 kW
  • zużycie energii elektrycznej na godzinę przy pełnej mocy PC – COP 4,2 = 3,1 kWh
  • praca PC w okresie zimowym średnio 12h/dobę x 6 mc = 2184 h.2184 h x 3,1 kW/h = 6770 kWh (ogrzewanie i ciepła woda)

Ciepła woda poza sezonem grzewczym – rodzina 4 osoby (pojemnośc zbiornika 240 l.)

  • ogrzewanie wody poza sezonem grzewczym przy COP 4,2, podniesienie temperatury wody o 40 stopni (obliczenia na podstawie wzoru Q=m*Cw*dT)
  • ogrzewanie wody przez pozostałe 6 miesięcy roku: 183 dni x 2,65 kWh/dobę = 485 kWh

Roczne zużycie energii przez PC = 7255 kWh

Oprócz energii potrzebnej do ogrzewania musimy doliczyć ilość pobranego prądu zużytego do codziennego funkcjonowania 4 osobowej rodziny. Przyjmijmy zapotrzebowanie na poziomie 3320 kWh/rok.
Suma rocznego zapotrzebowania energetycznego budynku na podstawie powyższego przykładu równa się: 10575 kilowatogodzin.

Do takich potrzeb energetycznych proponujemy zestaw elektrowni słonecznej o mocy 12 kilowatów

Na powyższym wykresie kolor czerwony oznacza zużycie energii elektrycznej w skali roku, kolorem zielonym oznaczyliśmy produkcję energii elektrycznej z dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 12 kWp, natomiast kolor żółty oznacza nadprodukcję energii w okresie wiosna-lato, która będzie podlegać bilansowaniu. Kiedy różnica pomiędzy produkcją energii z instalacji solarnej a złożonym zużyciem w danym miesiącu daje wartość ujemną – pozostałą część energii musimy dokupić z sieci od dostawcy. Wykres obrazuje dane przyjęte w powyższych założeniach.

Oferujemy: najlepsze, wysokiej klasy pompy ciepła gruntowe jaki i powietrze –woda polskich producentów, profesjonalną realizację instalacji przy wykorzystaniu energii pozyskanej ze źródeł‚ odnawialnych, kompleksowy, niedrogi montaż pomp ciepła, fotowoltaiki, paneli fotowoltaicznych przez najlepszą firmę w mieście. Aby dobrać odpowiedni system elektrowni słonecznej i pompy ciepła zapraszamy do kontaktu.

Comments are closed.