Współpraca instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła

Fotowoltaika a pompa ciepła – czy takie połączenie się opłaca?

Coraz więcej osób budujących domy zastanawia się nad połączeniem fotowoltaiki i pompy ciepła. Pompa, choć wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, pobiera także znaczną ilość energii elektrycznej. Dlatego opłacalne wydaje się uzupełnienie układu o instalację fotowoltaiczną, która dostarcza darmowego prądu do zasilania pompy, co znajduje swoje odbicie w rachunkach za energię elektryczną. Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną? Jak obliczyć moc instalacji PV?

Przeczytaj także:

Pompa Ciepła – „darmowe” ogrzewanie budynku.

Do wyboru pomiędzy źródłami ciepła dla naszego domu mamy gaz ziemny i lpg, olej opałowy, węgiel, drzewo. Zdecydowanie w polskich domach góruje ogrzewanie gazem ziemnym, węglem lub drzewem. Gaz i węgiel to kolejne źródła energii zależne od sytuacji politycznej oraz rządowego taryfikatora cen. Zdecydowanie najtańsze będzie ogrzewanie biomasą, czyli polanami drzewa bukowego. Każde z tych źródeł wymaga zakupu paliwa oraz jego składowania w przypadku węgla lub drzewa. Użytkowanie paliw takich jak węgiel i drzewo wymagają dodatkowej pracy, której czasu staramy się nie liczyć w ogólnych kosztach ogrzewania budynku. Ten czas również kosztuje, ponieważ w tym czasie możemy odpoczywać!

Czy jest jakaś alternatywa? Czy mogę ogrzewać budynek tanio?

Tak – To jest możliwe, należy pomyśleć o połączeniu najnowszych technologii. Budując nowy obiekt lub remontując ogrzewanie w starym budynku możemy go wyposażyć w pompę ciepła i fotowoltaikę. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną, którą dzięki instalacji fotowoltaicznej pozyskamy z dachu budynku lub naziemnej instalacji fotowoltaicznej. Charakterystyka pracy dobrej jakości pompy ciepła polega na przetworzeniu 1 kilowata energii elektrycznej dostarczonej do urządzenia na nawet 4 kilowaty energii cieplnej. Dzięki takiej charakterystyce pracy pompy ciepła, pozyskana darmowa energia z fotowoltaiki ogrzewa nasz budynek praktycznie za darmo.

Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej? Czy należy wykonać dodatkowe zabiegi modernizujące budynek?

Nie jest prawdą, że panel fotowoltaiczny na dachu budynku powinien być bardzo dużej mocy. Nie jest też prawdą, że budynek w którym planujemy montaż ogrzewania pompą ciepła nie musi podlegać szerszej termomodernizacji. Planując montaż pompy ciepła w bardzo starym budynku najpierw zlećmy audyt polegający na obliczeniu strat na przegrodach (ściany, dach, podłogi). System ogrzewania grzejnikami to dla dzisiejszych pomp ciepła nie jest problem. System dystrybucji ciepła pomiędzy kotłownią a ogrzewanymi pomieszczeniami może sprawę montażu utrudnić dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na przekroje zasilania paneli grzejnikowych. Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła przeliczmy towarzyszące tej modernizacji koszty docieplenia np. Ścian, dachu, wymianę okien i drzwi oraz ewentualne koszty modernizacji samej dystrybucji ciepła.

Inwestycja w montaż pompy ciepła nie zawsze będzie się wiązać z dużym remontem. Budynki wybudowane po roku 2005 są dość dobrze docieplone oraz posiadają energooszczędne okna. Były to też czasy, kiedy stosowano cieńsze przekroje zasilania grzejników oraz rozdzielacze. Dla zachowania komfortu cieplnego w budynku wybudowanym po 2005 roku wystarczy montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy pomiędzy 8-10 kWp oraz pompy ciepła monoblok o mocy 9-11 kW mocy cieplnej. Taką inwestycję wykonasz wspólnie z Sun Eko Energy, gdzie kompleksowo podejdziemy do Twojej inwestycji rozpoczynając prace od obliczeń.

Dlaczego warto połączyć pompę ciepła i fotowoltaikę?

Pompa ciepła wykorzystuje do swojej pracy energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania domu, lub chłodzenia pomieszczeń, wentylacji albo do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ponadto, do działania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Z kolei panele słoneczne wytwarzaja darmowy i ekologiczny prąd, wykorzystując do tego odnawialne źródła energii. Połączenie więc pompy ciepła z fotowoltaiką jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojego portfela. Co więcej, pompa ciepła pozwala zwiększyć bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, co jest korzystniejszym rozwiązaniem, niż systemy opustów.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką – sposób na magazynowanie energii

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła, któa służy także do przygotowywania c.w.u, można magazynować wyprodukowaną energię elektryczną w postaci energii cieplnej. W jaki sposób? Rolę akumulatora może pełnić instalacja ciepłej wody użytkowej. Zainstalowanie w zbiorniku pompy ciepła grzałki pozwala na skuteczne wykorzystywanie energii elektrycznej na bieżąco. Połączenie tych dwóch instalacji pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby prądu. Nie trzeba więc od razu oddawać nadwyżki do sieci energetycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ nie ponosi się strat związanych z oddawaniem nadwyżki energii do sieci. Taki duet dwóch zestawów urządzeń jest rozwiązaniem bardzo korzystnym nie tylko dla Twojego portfela, ale również otaczającego środowiska naturalnego. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł nie wiąże się bowiem z emisją szkodliwych substancji.

Aby dobrać odpowiedni system instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła zapraszamy do kontaktu.

Comments are closed.