jak dobrać pompę ciepła

Jak dobrać moc pompy ciepła do potrzeb?

Pompy ciepła są coraz częściej wybierane przez osoby, które chcą wyposażyć swoje domy w nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne źródło ciepła. Ich wysoka efektywność sprawia, że wielu klientów postanawia im zaufać. Przed wyborem konkretnego modelu urządzenia należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, a najważniejszym z nich jest moc pompy ciepła. Analiza urządzenia pod tym kątem może osobie niedoświadczonej w branży innowacyjnego ogrzewania przysporzyć wiele problemów. 

Przeczytaj także:

Dobór mocy pompy ciepła do domu – co wziąć pod uwagę?

Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia? Wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dane określające zapotrzebowanie danego budynku na ciepło. Wśród nich wyróżnia się:

  • powierzchnię budynku do ogrzania,

  • średnie roczne temperatury, jakie panują w danej lokalizacji,

  • zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku,

  • roczne zużycie wody w gospodarstwie domowym,

  • rodzaj odbiornika ciepła.

Co to jest punkt biwalentny?

Głównym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła jest punkt biwalentny, czyli temperatura, przy której włącza się grzałka. Powinna ona się włączać w momencie, gdy ilość ciepła dostarczanego przez pompę nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania energetycznego budynku, to znaczy poniżej zakresu temperatury działania urządzenia. Aby moc grzewcza była zbliżona do potrzeb budynku na ciepło, należy uwzględnić jego lokalizację. Do obliczeń przyjmuje się, według normy PN-EN 12831, minimalną temperaturę zewnętrzną w danej strefie klimatycznej, w której ma pracować pompa. 

Powietrzną pompę ciepła do domu dobiera się tak, aby w punkcie biwalentnym, charakterystycznym dla konkretnego regionu, pokrywała samodzielnie 100 procent zapotrzebowania na ciepło. Poniżej tego punktu urządzenie musi być wspomagane innym elementem grzewczym, na przykład grzałką. Im większa moc grzewcza pompy, tym bardziej można obniżać temperaturę punktu biwalentnego. 

Jak dobrać moc pompy ciepła do systemu grzewczego i zapotrzebowania domu?

Sprawdzenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku można wykonać w sumie na cztery sposoby. Najłatwiej mają osoby, które są na etapie budowy lub dopiero co zbudowali dom. W takim przypadku zapotrzebowanie energetyczne obiektu powinno zostać obliczone i podane przez wykwalifikowanego projektanta. W przypadku nowego budynku dysponuje się także pełną dokumentacją i wykazem użytych materiałów do wzniesienia konstrukcji. 

Drugą możliwością jest zlecenie przeprowadzenia audytu nieruchomości. Profesjonaliści analizują dom pod kątem instalacji pompy ciepła i dokładnie obliczają moc grzewczą niezbędna do zapewnienia komfortu cieplnego domownikom. Kolejny sposób skierowany jest do właścicieli wiekowych nieruchomości, które mają zostać poddane termomodernizacji. W takim przypadku można określić zapotrzebowanie na moc grzewczą pompy ciepła na bazie zużywanego dotychczas paliwa. Należy jednak pamiętać, że tutaj bardzo łatwo o błąd i niedoszacowania lub przeszacowania.

Ostatnią możliwością jest samodzielne sprawdzenie wszystkich elementów z listy i dokonanie obliczeń. Ten sposób jest jednak najbardziej narażony na pomyłkę. Jeśli mimo to ktoś chce z niego skorzystać to najlepiej wykorzystać do tego celu wiedzę autoryzowanego instalatora, który dobierze odpowiednio urządzenie do danego budynku. 

Jaka moc pompy ciepła? Jak to obliczyć?

Dobór pompy ciepła do nieruchomości i jej potrzeb jest ściśle powiązany z termoizolacją domu. Im lepsze właściwości termoizolacyjne, tym niższa moc pompy ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej będzie potrzebna.  Do obliczenia mocy pompy ciepła można wziąć pewne wartości:

  • dom pasywny 10-15 W/m2,

  • dom energooszczędny – 50-70 W/m2,

  • dom z dobrą izolacją termiczną – 60-80 W/m2,

  • starszy dom ze słabą izolacją – 100-120 W/m2,

  • dom nieocieplony – 150-200 W/m2.

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie cieplne budynku, a więc jego właściwości termoizolacyjne i powierzchnię domu, obliczyć można moc cieplną urządzenia do zagwarantowania efektywnego ogrzewania. 

Przykład:

Dom pasywny o zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 15 kWh/m2, jego powierzchnia 100 m2. Wyliczyć można: 100m2 * 15 kWh/m2 = 1500 W, czyli 1,5 kW. W tym przypadku moc grzewcza pompy powinna wynosić 1,5 kW. 

Należy jednak pamiętać, że wskazana wartość nie uwzględnia przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jeśli pompa ciepła ma pełnić także taką funkcję, to należy zwiększyć jej moc. Szacuje się, że każdy domownik zużywa około 50 litrów wody, a do jej podgrzania potrzeba 0,25 kW mocy grzewczej. W przypadku rodziny dwuosobowej wyjdzie na to, że trzeba moc zwiększyć o 0,5 kW. 

Dobór pompy ciepła – za mała lub za duża moc grzewcza

Za mała moc pompy ciepła nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego domownikom, ani też nie wystarczy do podgrzania wody użytkowej. Może się zdarzyć więc, że dla osiągnięcia pożądanych wartości konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Efektem za małej mocy będzie:

  • brak komfortu ciepłej wody,

  • wyższe koszty eksploatacyjne,

  • efektywna praca tylko przy średnich temperaturach powietrza na zewnątrz,

  • zwiększone zużycie prądu.

Z kolei przewymiarowana pompa ciepła będzie droższa, przez co inwestycja będzie dłużej się zwracać i będzie mniej opłacalna. Ponadto urządzenie o zbyt dużej mocy będzie pracować w krótszych, ale częstszych cyklach, co przyspieszy zużywanie się elementów sprężarki, a także skokowy wzrost poboru prądu w momencie uruchamiania. Zbyt duża moc pompy ciepła skutkuje:

  • koniecznością przewymiarowania zasobnika CWU,

  • koniecznością zapewnienia odpowiedniego przepływu wody w instalacji centralnego ogrzewania,

  • dużym prawdopodobieństwem konieczności stosowania bufora CO,

  • spadkiem średniorocznej wartości COP,

  • zwiększeniem zużycia energii elektrycznej,

  • wysokimi kosztami inwestycyjnymi.

Dobrze dobrana pompa ciepła do instalacji grzewczej nie może być wyższa niż to wynika z obliczeń. Wyliczenia dokonywane są zawsze dla warunków ekstremalnych, a te występują przez zaledwie kilka dni w ciągu całego roku.

Właściwy dobór pompy ciepła nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć wiele różnych czynników. Prawidłowo dobrane urządzenie zagwarantuje komfort cieplny, oszczędności i będzie służyło przez wiele lat. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wiedzę i doświadczenie w dopasowywaniu rozwiązań do potrzeb domów. Można także skorzystać z naszego darmowego doboru pompy ciepła na stronie https://sunekoenergy.com.pl/pompa-kalk

Comments are closed.