Czy pompa ciepła nadaje się do zasilania grzejników?

Czy pompa ciepła nadaje się do zasilania grzejników?

Ekologiczne i tanie w eksploatacji źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła to obecnie alternatywa dla kotłów na gaz czy olej, co jest uzasadnione w szczególności, że z roku na rok ceny tradycyjnych paliw są coraz wyższe. Decydując się na tego typu ekologiczne rozwiązanie pojawia się pytanie, czy pompy ciepła mogą współpracować z grzejnikami? 

Przeczytaj także: 

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie pompą ciepła?

Inwestorzy, szukając komfortowego i energooszczędnego w eksploatacji ogrzewania, decydują się coraz częściej na montaż powietrznych pomp ciepła. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ gwarantują one bezawaryjną pracę nawet przez kilkadziesiąt lat. Instalacja pompy ciepła nie tylko pozwala ogrzać cały dom, ale także podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Natomiast podczas cieplejszych dni można ją z powodzeniem wykorzystać do schładzania pomieszczeń. 

Wymieniając atuty pomp ciepła nie sposób nie wspomnieć o tym, że są one w pełni ekologiczne, ponieważ wykorzystują one odnawialne źródła energii, pobierając ciepło z otoczenia – gruntu, powietrza lub wody. Dlatego też od rodzaju dolnego źródła rozróżnia się pompy ciepła powietrzne, pompy powietrza wodne i pompy ciepła gruntowe. Wszystko to powoduje, że polski rynek z tymi urządzeniami rozwija się bardzo dynamicznie. 

Pompa ciepła a współpraca z tradycyjnymi grzejnikami

Czy pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami? Odpowiedź brzmi – tak. Nie ma ku temu żadnych zastrzeżeń, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie dla systemu grzewczego. Nowoczesne niskotemperaturowe systemy wymagają niższej temperatury wody, która zasila instalację. W przypadku standardowej instalacji ma się do czynienia z wysokotemperaturowym systemem. Obliczane one są na znacznie wyższą temperaturę wody zasilającej, która zazwyczaj wynosi około 60-70 stopni Celsjusza. 

Pozostawienie grzejników po wymianie kotła na pompę ciepła i zasilanie ich wodą o temperaturze niższej niż wymagana, sprawi, że efektywność systemu grzewczego będzie znacznie niższa. W przypadku zasilania tradycyjnej instalacji grzejnikowej wodą, której temperatura jest za niska, spowoduje zaburzenie kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach. Oczywiście, można zrekompensować niższą temperaturę poprzez zwiększenie powierzchni grzejników, ale wówczas traci to sens. W niektórych przypadkach ich wielkość musiałaby być podwojona, a nawet potrojona. Dlatego też, choć niskotemperaturowa pompa ciepła jest zdolna do współpracy z grzejnikami tradycyjnymi, to niestety nie jest to optymalne i korzystne rozwiązanie dla inwestora. 

Warto jednak zaznaczyć, że w tradycyjnej instalacji grzewczej, która do tej pory spełniała swoją funkcję, nadal może służyć do ogrzewania budynku przy obniżonej temperaturze zasilania. W takim przypadku możliwe to będzie tylko wtedy, gdy modernizacja nie ograniczy się jedynie do zastąpienia wysokotemperaturowych urządzeń innym źródłem ciepła, ale będzie wiązać się jeszcze z termomodernizacją przegród zewnętrznych i zastosowaniem termostatyki, która szybko będzie reagować na bieżące potrzeby cieplne. 

Pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi

Pompy ciepła są urządzeniami, które można zamontować praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzą się zarówno w obiektach dopiero budowanych, jak i w modernizowanych, ponieważ mogą współpracować z różnymi instalacjami grzewczymi. Jak wiadomo, pompa nie wytwarza a przenosi ciepło z otoczenia budynku do jego systemu grzewczego. Aby zagwarantować sprawność całej instalacji, ważniejsze od parametrów danych urządzeń jest odpowiednie dobranie wydajnego źródła dolnego i wykonanie tak zwanego źródła górnego w taki sposób, aby mogło ono w pełni konsumować dostarczaną wodę grzewczą. 

Większość dostępnych na rynku modeli pomp ciepłych to urządzenia niskotemperaturowe. W związku z tym niezbędne jest zapewnienie odpowiednich odbiorników ciepła, które będą w stanie ogrzać daną powierzchnię. Taki rodzaj systemu najlepiej współpracuje z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Im mniejsza będzie różnica temperatury pomiędzy źródłem górnym i dolnym, tym większa moc i wydajność urządzeń oraz niższe koszty eksploatacyjne. 

Optymalna temperatura wody w pompach ciepła powinna być niska, w granicach 30-40 stopni. Świetnie zatem sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego, płaszczyznowego lub ściennego. W zależności od konkretnego modelu, takie rozwiązanie pozwala osiągnąć temperaturę zasilania na poziomie do 65 stopni Celsjusza, co umożliwia jego poprawne działanie. Uwzględnienie jednak pętli ogrzewania płaszczyznowego już na etapie projektowym sprawia, że rozwiązanie to jest dedykowane głównie nowo powstającym budynkom.  

Wysokotemperaturowe pompy ciepła do zasilania grzejników

Tradycyjne grzejniki, aby mogły ogrzać pomieszczenie, potrzebują wody o temperaturze około 60-70 stopni Celsjusza. Tak więc ogrzewanie niskotemperaturową pompą ciepła traci sens, ponieważ uzyskany wskaźnik współczynnika wydajności będzie praktycznie zerowy. W takiej sytuacji wychodzi na to, że grzeje się jedynie prądem. Osobom, które chcą wymienić stare źródło ciepła na nowe, przychodzą z pomocą nowoczesne rozwiązania z udziałem wysokotemperaturowych pomp ciepła, gdzie uzyskać można na wyjściu temperaturę do 80 stopni Celsjusza.

 

Wysokotemperaturowe urządzenia idealnie nadają się do projektów renowacji i zastępowania starych kotłów. Większość dostępnych pomp ciepła z łatwością integruje się z instalacją rurową i grzejnikami. W ten sposób można cieszyć się wydajnością i efektywnością energetycznych pomp ciepła, nie dokonując wymiany całego układu.

Comments are closed.