jednostka wewnętrzna pompy ciepła hewalex

Czy można odłączyć od prądu pompę ciepła, gdy nie jest używana?

Pompa ciepła to urządzenie, które służy przede wszystkim do utrzymania ciepła w domu, w układach CO i CWU, w każdych warunkach atmosferycznych. Renomowani producenci pomp już w podstawowych swoich modelach dają możliwość sterowania optymalną pracą sprzętu. Poza tym, co urządzenie ma robić, można także zaprogramować je na określony czas pracy. 

Przeczytaj także:

Optymalne ustawienia pompy ciepła

Prawidłowe ustawienie pracy pompy ciepła służy do uzyskania większego komfortu podczas jej użytkowania. Urządzenie raz podłączone do sieci i optymalnie zaprogramowane będzie pracowało bez konieczności ingerencji użytkownika. Pierwsze uruchomienie jest często marginalizowane przez samych instalatorów, a ma bardzo duże znaczenie w aspekcie poprawnej pracy urządzenia. To na tym etapie ustala się sposób pracy pompy ciepła, warunki jej pracy w zależności od miejsca montażu i oczekiwań użytkownika. To jest ostatni moment, gdy instalator ma szansę wykazać się swoimi umiejętnościami i wiedzą, a inwestor swoimi wymaganiami, co pozwoli sprawić to, że będzie to ich ostatnie spotkanie i przynoszące zadowolenie obu stronom. 

Wykorzystanie wiedzy instalatora

Instalator ma największą wiedzę na temat sposobu pracy źródła ciepła. Natomiast inwestor ma największą wiedzę na temat komfortu, jaki potrzebuje w zakresie ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wymiana takich informacji pozwala uniknąć błędnej konfiguracji urządzenia, błędnej pracy, a w efekcie braku komfortu cieplnego. W zależności od wybranego typu sprzętu, czy jest to tylko instalacja grzewcza, czy tylko grzanie CWU  lub mieszany, to producenci zawsze konstruują pompy tak, aby gwarantowały trwałą pracę i nie ulegały awarii.

Bezawaryjna praca nie odbędzie się bez drobnej ingerencji użytkownika. Urządzenia te pracują przecież w różnych warunkach. Dotyczy to przede wszystkim zastosowanego czynnika grzejącego, który został zastosowany w danym układzie CO i/lub CWU. Najczęściej jest to woda, ale mogą być również inne preparaty przeciwzamarzające. Czynnik ten będzie przenosił wszystko, co będzie znajdowało się w układzie. Woda między innymi powoduje osadzanie się kamienia, a ten bardzo często jest przyczyną awarii, gdyż może się osadzać na różnych elementach, np. grzałce. 

Jakie są konsekwencje odłączenia od zasilania pompy ciepła?

Odłączenie pompy ciepła od dopływu energii elektrycznej powoduje, że nie ma ona zasilania i nie pracuje, nie włącza się i nie działa w ogóle. Nie może także przeprowadzać żadnych funkcji testowych. Wiele urządzeń jest wyposażonych właśnie w taką opcję. Jest to specjalne zabezpieczenie stosowane przez producentów mające uchronić pompę przed długotrwałym postojem. W systemie znajduje się specjalny sterownik, który ma wbudowane ustawienia samoistnego włączania w różnych warunkach na różny okres czasu.

Urządzenie od czasu do czasu włącza się, aby sprawdzić poprawność działania swoich podzespołów. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim pomp obiegowych i zaworów mieszających. Chroni się tym samym sprzęt przed zastaniem. Podłączenie pompy ciepła po długim postoju może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów. Pompa obiegowa może się zatrzeć, natomiast zawory mieszające zablokować w jednej pozycji. 

Montaż i konfiguracja pompy ciepła

Automatyka wbudowana w pompę ciepła powietrze-woda lub typu split ma na celu podwyższyć komfort użytkowania urządzenia. Chodzi o to, aby nie było potrzeby co sezon włączać bądź wyłączać sprzętu. Wystarczy raz wskazać zakres temperatury zewnętrznej, przy której pompa ma się wyłączyć. Efektem będzie to, że dom nie będzie się przegrzewał i spadnie zużycie prądu. Istotne jest jednak miejsce, w którym ma być dokonywany pomiar temperatury zewnętrznej, na podstawie której pompa będzie miała się wyłączyć.  W jednostce zewnętrznej wbudowany jest czujnik temperatury, który wykorzystywany jest do procesów technologicznych urządzenia. Decyduje także o jego automatyce. 

 

Czy zatem odłączać pompę ciepła od energii elektrycznej? NIekoniecznie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jej optymalne ustawienie. Dobry instalator przeprowadzi odpowiednią konfigurację urządzenia. Można wyłączyć poszczególne procesy, ale nie powinno się wyłączać “myślenia” pompie ciepła. Dzięki temu będzie mogła ona między innymi przeprowadzać testy, które uchronią inwestora w przyszłości przed kosztownymi wydatkami lub koniecznością kupna i montażu pompy ciepła. 

Comments are closed.