Kiedy wymienić panele fotowoltaiczne?

Kiedy wymienić panele fotowoltaiczne?

W ostatnich latach odnawialne źródła energii mocno zyskały na znaczeniu jako rozwiązanie praktyczne, ekologiczne oraz wysoce efektywne w pozyskiwaniu energii elektrycznej. Nie dziwi więc fakt, że można zaobserwować rosnące zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi, które zaczynają wypierać konwencjonalne metody produkowania energii elektrycznej. Są one coraz częściej wybierane jako opłacalny sposób na pozyskiwanie prądu nie tylko w przemyśle, ale również w gospodarstwach domowych i rolnych. Niekiedy jednak zachodzi konieczność wymiany paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj także:

Ile wynosi żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych jest istotnym aspektem przy szacowaniu potencjalnych zysków lub oszczędności, jakie może przynieść instalacja fotowoltaiczna. W większości przypadków panele PV charakteryzują się wysoką wytrzymałością, przy czym zachowanie ich efektywności przez dziesięciolecia wymaga wykonania kilku podstawowych czynności konserwacyjnych. Nowoczesne panele, które korzystają z zaawansowanych technologii opracowanych z myślą o zwiększeniu ich żywotności, mogą służyć użytkownikom przez wiele lat. Gwarancje udzielane przez producentów na panele fotowoltaiczne zazwyczaj obejmują okres do 25 lat. Najnowsze technologie pozwalają na ich eksploatację nawet przez 40 lat. 

Kiedy należy wymienić panele w instalacji fotowoltaicznej?

Wymiana paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, wśród których znaczącą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Intensywne opady i skrajne temperatury mogą przyspieszać proces zużywania się modułów, co skutkuje potrzebą ich wcześniejszej wymiany. Z biegiem czasu można zaobserwować także spadek sprawności paneli. Standardowe wyliczenia zakładają spadek efektywności na poziomie około 0,4% do 0,5% w skali roku. W zależności od warunków eksploatacji tempo spadku efektywności może być wyższe. Przy spadku wydajności o ponad 20% z reguły rekomenduje się wymianę paneli. Ocena parametrów pracy modułów jest możliwa dzięki użyciu specjalistycznych urządzeń pomiarowych, które zazwyczaj są na wyposażeniu firm montażowych, porównując napięcie, temperaturę, prąd i dane STC z karty katalogowej danego modułu możemy łatwo stwierdzić czy dany ciąg modułów jest sprawny i w jakim stopniu uległ degradacji. W firmie Sun Eko Energy posługujemy się najnowszą wersją profesjonalnych mierników firmy Sonel.

Sprawdź także: Czy i kiedy potrzebny jest serwis fotowoltaiki?

Jak często wymienia się panele PV

Największy spadek sprawności paneli fotowoltaicznych obserwuje się w pierwszych 5–10 latach ich użytkowania. Wysokie temperatury oraz uszkodzenia spowodowane opadami atmosferycznymi, takimi jak np. grad, czy osadzający się na nich lód mogą dodatkowo przyspieszać ten proces. Przyjmując średnią roczną stratę efektywności na poziomie 0,5%, sprawność instalacji fotowoltaicznej po 5 latach wynosić będzie 97,5%, a po 10 latach około 95%. W standardowych warunkach spadek sprawności do 80% ma miejsce przed upływem 25 lat. Wtedy też jest to odpowiedni moment do wymiany paneli. W przypadku, gdy panele stracą więcej na swojej efektywności, niż przewiduje to gwarancja producenta, konieczna może się okazać ich wcześniejsza wymiana. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić warunki różnych rodzajów gwarancji, którymi objęta będzie fotowoltaika.

Jak przedłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Aby zwiększyć żywotność modułów fotowoltaicznych, niezbędna jest ich regularna konserwacja oraz przeprowadzanie okresowych przeglądów. Monitorowanie parametrów ich pracy jest również niezwykle istotne. Wykorzystując odpowiednie urządzenia możliwe jest odczytywanie danych z falownika na bieżąco. Można również korzystać ze specjalnego oprogramowania rejestrującego wartości pracy instalacji fotowoltaicznej w czasie rzeczywistym. Regularne kontrole systemu, w tym okablowania i połączeń, przede wszystkim między panelami a falownikiem oraz  magazynu energii są niezbędne dla utrzymania sprawności instalacji. Ponadto przy stwierdzeniu dużych zabrudzeń stałych należy pamiętać o myciu paneli fotowoltaicznych, ponieważ przyczynia się to do utrzymania lepszej wydajności. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą obniżać efektywność modułów PV, co przełoży się na spadek ilości wyprodukowanego prądu elektrycznego. Mycie paneli PV to proces, który wymaga ostrożności. Przed rozpoczęciem prac należy wyłączyć instalację i poczekać aż panele ostygną. Warto jednak skorzystać z usług firm, które specjalizują się w takich pracach. 

Sprawdź także: Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki przez jej odpowiednie umiejscowienie?

Comments are closed.