Fotowoltaika — najczęstsze błędy

Fotowoltaika — najczęstsze błędy

Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii sprawia, że panele fotowoltaiczne zyskują na popularności w gospodarstwach domowych, rolnictwie oraz wśród firm. Tendencja wzrostowa jest napędzana chęcią dbania o środowisko, generowania oszczędności oraz zapewnienia wyższego komfortu życia. Niemniej, nie wszyscy użytkownicy systemów fotowoltaicznych są w pełni zadowoleni, co często jest efektem błędów popełnianych podczas montażu. Aby cieszyć się pełną wydajnością i niezawodnością systemu, istotne jest unikanie typowych pomyłek w procesie instalacji oraz wyboru paneli, które mogą negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. Na co więc zwrócić uwagę?

Przeczytaj także:

Zły projekt instalacji fotowoltaicznej

Nieosiąganie oczekiwanej efektywności przez panele fotowoltaiczne często wiąże się z brakiem doświadczenia firmy instalującej system PV. Najważniejszym aspektem jest właściwe obliczenie zapotrzebowania energetycznego w danej lokalizacji i dla danego gospodarstwa domowego lub firmy, ponieważ jego niedoszacowanie może prowadzić do tego, że system PV będzie niewydajny. Błędy mogą również wynikać z nieadekwatnej liczby zamontowanych paneli. Dlatego też warto wybierać zaufane firmy z doświadczeniem i wiedzą na temat instalacji fotowoltaicznych. Ważne jest bowiem dokładne zaplanowanie instalacji, aby zapewnić jej efektywność i zadowolenie z użytkowania.

Oszczędności kosztem jakości

Choć początkowe koszty instalacji fotowoltaicznych mogą wydawać się dla wielu osób wysokie, to długoterminowe korzyści finansowe wynikające z użytkowania paneli słonecznych stanowią znaczną oszczędność w dłuższej perspektywie czasu. Wybierając systemy fotowoltaiczne nie należy kierować się wyłącznie najniższą ceną, ponieważ może to przekładać się na niższą jakość komponentów i jednocześnie wydajność fotowoltaiki. Ponadto niższe ceny mogą mieć firmy, które nie mają odpowiedniego doświadczenia w montażu fotowoltaiki. Skłanianie się ku tańszym, ale potencjalnie gorszym jakościowo panelom PV może prowadzić do szybkiego rozczarowania jej efektywnością i trwałością całego systemu, a w konsekwencji do jego awarii niedługo po instalacji. Pozorne oszczędności na początku często przekształcają się z czasem w dodatkowe koszty.

Błędy w montażu falownika

Nieprawidłowy montaż falownika w systemach fotowoltaicznych stanowi kolejny poważny błąd, który może zagrażać bezpieczeństwu całego gospodarstwa domowego. Falownik, jako najważniejszy element całego systemu PV, wymaga instalacji zgodnej z określonymi normami. Mowa tutaj między innymi o utrzymaniu minimalnej odległości od krawędzi dolnych i bocznych. Wymagane odległości, jakie powinien zachować instalator, są szczegółowo opisane w instrukcji montażu każdego falownika. Pomimo zaleceń, niektóre firmy ignorują te wytyczne, dążąc do bardziej estetycznego umiejscowienia inwertera, co może prowadzić do przegrzewania się falownika. Dlatego niezbędne jest sprawdzenie, czy ten element został zamontowany w bezpiecznej odległości od potencjalnych przeszkód. Dodatkowym problemem może być również nieodpowiednie okablowanie systemu, szczególnie jeśli brakuje odpowiedniej izolacji. To jeszcze bardziej zwiększa ryzyko związane z bezpiecznym użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Najczęstsze błędy przy montażu fotowoltaiki — zła instalacja paneli i pozostałych komponentów

Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku najwięcej błędów wynika z nieprzestrzegania zasad i nieprzywiązywaniu uwagi do szczegółów. Używanie elementów montażowych, które nie są odporne na korozję to jeden z częstych błędów. Ponadto panele powinny być umieszczane tak, aby nie wystawały poza obrys dachu i nie narażały się na oderwanie podczas silnych wiatrów. Niedoświadczone firmy mogą nieprawidłowo zamontować stelaż, co skutkuje mikrouszkodzeniami lub nadmiernym nagrzewaniem się paneli fotowoltaicznych. Istotne jest również unikanie montażu instalacji PV poza obszarem ochrony odgromowej, ponieważ może to zwiększać ryzyko jej uszkodzeń. Niektórzy handlowcy jako atut przedstawiają, że ich firma ma tak zwane “najmocniejsze panele”, panele o mocy powyżej 550 Wp. Moduły fotowoltaiczne o dużych mocach są modułami przemysłowymi. Można takie moduły zastosować na dachu domu jednorodzinnego, jednak wymaga to konstrukcji składającej się z minimum 3 poziomych profili montażowych. W takich przypadkach firmy oszczędzają na konstrukcji mocując takie panele na dwóch poziomych profilach co może powodować mikropęknięcia a w efekcie może doprowadzić do pożaru.

Rezygnacja z systemów zabezpieczeń

Dodatkowo rezygnacja z systemów bezpieczeństwa stanowi poważne zagrożenie i jest jednym z najczęstszych powodów pożarów instalacji fotowoltaicznych. Niekiedy systemy mogą być celowo odłączane przez firmy instalacyjne, aby zmniejszyć częstotliwość potrzebnych napraw serwisowych. Zastosowanie zabezpieczeń ma kluczowe znaczenie dla wykrywania różnych nieprawidłowości, więc ich obecność i sprawność działania powinny być weryfikowane już na etapie montażu instalacji, aby zapewnić bezpieczne i efektywne użytkowanie systemu fotowoltaicznego.

W jaki sposób unikać wyżej wymienionych błędów podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na sprawdzoną i renomowaną firmę z dobrymi opiniami, która posiada nie tylko wiedzę, ale także ma ugruntowaną pozycję na rynku w zakresie montażu fotowoltaiki. Do takich z pewnością należy nasza firma. Specjaliści z Sun Eko Energy pomagają w doborze odpowiedniej mocy instalacji, a także przeprowadzają fachowy montaż u klienta. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna może działać bez zarzutu przez wiele lat.

Możliwość komentowania została wyłączona.