Fotowoltaika stanowi jedno z rozwiązań, które łączą opłacalność z ekologią w procesie wytwarzania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne, konwertują energię słoneczną na prąd, umożliwiają redukcję zależności od konwencjonalnych źródeł energii, które są podatne na wahania cenowe. Wprowadzają przy tym rozwiązania korzystne dla środowiska. Aby jednak wydajność paneli fotowoltaicznych była jak najwyższa, bardzo ważne jest ich właściwe rozmieszczenie, które pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępne promieniowanie słoneczne.
Przeczytaj także:
Jaki wpływ na wydajność paneli słonecznych ma kąt nachylenia i kierunek ich umieszczenia?
Optymalne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych oznacza to, że są one zamontowane w miejscu, w którym mogą uzyskiwać maksymalną moc wyjściową. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wydajność paneli jest kąt ich nachylenia oraz kierunek umieszczenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w innym naszym artykule, w którym znajduje się tabela zależności mocy generatorów fotowoltaicznych od kąta nachylenia dachu i azymutu – https://sunekoenergy.com.pl/baza-wiedzy/optymalny-kat-nachylenia-dachu/
Najlepszym kierunkiem dla paneli PV jest południe, ale jeśli nie ma takiej opcji, to można je również ustawić na kierunku zachodnim lub ewentualnie wschodnim. W regionach, w których nasłonecznienie jest bardzo duże, kierunek ustawienia modułów nie odgrywa aż tak istotnej roli. Nie jest jednak zalecane ustawianie ich w kierunku północnym, ponieważ uzyski wtedy nie będą na tyle wystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Natomiast w regionach o mniejszej ilości dni słonecznych, takich jak np. w górach, warto zwiększyć kąt nachylenia do 45 stopni, aby uzyskać maksymalną ilość promieni słonecznych.
Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych? Unikać zacienienia
Unikanie zacienienia jest kluczowe dla utrzymania wysokiej wydajności paneli fotowoltaicznych, ponieważ zasłanianie modułów przez takie obiekty jak drzewa czy budynki, może obniżać ich efektywność pracy nawet o połowę. Dlatego istotne jest staranne przeanalizowanie dostępności światła słonecznego na dachu lub w miejscu planowanej instalacji na gruncie. Zyskuje to jeszcze większe znaczenie w przypadku lokalizacji, w których liczba dni słonecznych nie jest duża. Jeśli jednak nie da się uniknąć zacienienia, można rozważyć instalację optymalizatorów mocy, co pozwoli zwiększyć wydajność paneli słonecznych. Więcej o optymalizatorach mocy można przeczytać na: https://sunekoenergy.com.pl/baza-wiedzy/co-to-jest-optymalizator-mocy-w-instalacji-fotowoltaicznej/
Regularna konserwacja paneli fotowoltaicznych
Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest istotne dla zachowania ich wydajności. Zebrany kurz, brud i różne inne osady na powierzchni ogniw fotowoltaicznych mogą ograniczyć ilość światła słonecznego docierającego do nich i tym samym zmniejszyć ich efektywność. Aby zapewnić maksymalną ekspozycję na światło słoneczne, panele wymagają czyszczenia przynajmniej raz do roku. Optymalne rezultaty można uzyskać, dbając o czystość paneli dwa razy w roku, co umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału instalacji. Idealnymi okresami na wykonanie czyszczenia i przeglądu technicznego całego systemu są wiosna i jesień. Dzięki temu można przygotować panele do efektywnej pracy w okresach największego nasłonecznienia.
Lokalizacja a jej wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej
Wydajność paneli fotowoltaicznych podlega wpływom różnych warunków klimatycznych i geograficznych charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski. W obszarach położonych wyżej nad poziomem morza kąt padania promieni słonecznych jest inny, co może się odzwierciedlać w efektywności generowania energii elektrycznej. Z kolei w miastach, gdzie np. poziom smogu jest wyższy, panele częściej narażone są na zanieczyszczenia atmosferyczne, czego efektem może być znacznie mniejsza ich wydajność. Takie warunki wymuszają częstsze czyszczenie i konserwację instalacji w celu utrzymania optymalnej pracy paneli.
Jakie inne czynniki mogą wpływać na wydajność fotowoltaiki?
Efektywność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od wielu różnych czynników. Ich odpowiednie umiejscowienie pod względem kierunku padania promieni słonecznych, niezbędnych do generowania maksymalnego uzysku, ma ogromne znaczenie. Są jednak jeszcze inne czynniki, które można brać pod uwagę. Jednym z nich jest temperatura otoczenia. Im będzie ona wyższa, tym wydajność paneli będzie niższa. Ponadto innym czynnikiem jest wilgotność powietrza, która także może wpływać na produkcję energii elektrycznej przez moduły fotowoltaiczne.
W kolejnym artykule opiszemy, jak można zwiększyć wydajność fotowoltaiki, stosując odpowiednie komponenty, więc zachęcamy do śledzenia naszego bloga!