Optymalizatory Tigo

Co to jest optymalizator mocy w instalacji fotowoltaicznej?

Zacienienie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydajność instalacji fotowoltaicznych. W wielu sytuacjach jest tak, że zacienienie jednego panela fotowoltaicznego odbija się na efektywności działania całego systemu. Dlatego też znajdują w tym przypadku swoje zastosowanie optymalizatory mocy. Chodzi o to, aby panele PV charakteryzowały się takim samym dostępem do padających promieni słonecznych i jest to ważne nie tylko ze względu na uzyski, ale także spada sprawność działania fotowoltaiki. Optymalizator mocy ma więc sprawiać, że wszystkie panele fotowoltaiczne będą działać na takim samym poziomie. Co jednak istotne, powinno się je stosować tylko w określonych przypadkach, czyli gdy zacienienie będzie sięgało powyżej 10 procent. 

Przeczytaj także:

Czym jest optymalizator mocy w fotowoltaice?

Optymalizator mocy do instalacji fotowoltaicznej to urządzenie służące do poprawy wydajności i efektywności paneli fotowoltaicznych. Działa poprzez indywidualne monitorowanie i regulację pracy każdego panelu słonecznego w instalacji PV. Optymalizator mocy pozwala na uzyskanie maksymalnej mocy z każdego panelu, nawet w przypadku częściowego zacienienia lub różnic w wydajności poszczególnych modułów. Dzięki temu zwiększa się ogólna wydajność całego systemu fotowoltaicznego. W połączeniu z falownikiem, urządzenie to umożliwia konwersję energii słonecznej na energię elektryczną, która może być wykorzystana w domu lub przekazana do sieci energetycznej. Często posiadają one także funkcje monitorowania, które pozwalają użytkownikowi śledzić wydajność każdego panelu i ogólną pracę systemu.

Jak działa optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych?

Schemat działania optymalizatora mocy nie jest skomplikowany, a jego główną funkcją jest monitorowanie pracy poszczególnych paneli. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia zyskują one pełną autonomię. Każdy moduł wypracowuje możliwie najlepsze uzyski z promieni słonecznych i to niezależnie od innych modułów. Działanie optymalizatora opiera się na poszukiwaniu punktu mocy maksymalnej w danym panelu. Dąży on do obciążenia go w taki sposób, aby było to równomierne. Optymalizacja ma na celu wygenerowanie jak największej mocy w danym panelu. 

Kiedy warto stosować optymalizatory mocy w instalacjach PV?

Optymalizatory mocy sprawdzą się tam, gdzie występuje wyraźne zacienienie paneli słonecznych, co wpływa na obniżenie ich wydajności oraz całej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jednak zacienienie jest bardzo duże, to najlepszym wyborem będzie przeniesienie instalacji w inne miejsce, jeśli jest to możliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak takie zaprojektowanie całej instalacji oraz jej położenia, czy to na dachu, czy na gruncie, aby miały one niezakłócony dostęp do promieni słonecznych. 

Optymalizator mocy odegra istotną rolę, gdy fotowoltaika znajduje się na skomplikowanym konstrukcyjnie dachu albo dach jest w cieniu innych budynków. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą stale monitorować ilość wytwarzanej energii elektrycznej przez poszczególne moduły, a także tym, którzy chcą przeciwdziałać usterkom, które mogą wynikać z nierównomiernie rozłożonego obciążenia pomiędzy elementy instalacji PV.

Kiedy nie warto stosować optymalizatora PV?

Optymalizatory mocy to urządzenia, które nie zawsze są konieczne do zastosowania. Zaznaczyć bowiem trzeba, że w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne są idealnie ustawione, nie są zacienione w więcej niż 10 procentach, nie ma sensu ich stosowania. Byłoby to generowaniem zbędnych kosztów. 

Optymalizatory mocy PV a mikroinwertery

Optymalizatory mocy i mikroinwertery to dwa różne urządzenia i tym samym podejścia do zapewnienia optymalnej wydajności paneli fotowoltaicznych, które możliwe jest dzięki monitorowaniu pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych. Optymalizatory to urządzenia, które montuje się w bliskim położeniu każdego modułu, a ich głównym zadaniem jest jak największe zminimalizowanie wpływu zacienienia na wydajność pracy paneli. W praktyce urządzenia te umożliwiają zachowanie pełnej mocy produkcyjnej nawet w przypadku, gdy tylko jeden moduł jest zacieniony, zabrudzony lub ze względu na inne problemy nie pracuje odpowiednio wydajnie.

Z kolei mikroinwertery to także urządzenia montowane przy modułach fotowoltaicznych, ale odpowiadają one za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny bezpośrednio na poziomie modułu. W tej sytuacji oznacza to, że każdy z paneli wyposażony jest w oddzielny mikroinwerter, który pozwala niezależną pracę paneli. W efekcie zacienienie jednego nie wpływa na wydajność pozostałych.

Możliwość komentowania została wyłączona.