Mimo iż instalacje fotowoltaiczne na dobre rozgościły się na polskim rynku i cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów, to jednak w ujęciu prawny nie wszystkie kwestie zostały jeszcze rozwiązane. Wiele aspektów korzystania z paneli fotowoltaicznych cały czas budzi wątpliwości. Świetnym przykładem takiej sytuacji jest fotowoltaika na wynajmowanym budynku. Jak w takim przypadku rozliczyć sprzedaż energii z paneli PV? Czy można przeprowadzać refakturowanie?
Przeczytaj także:
Instalacje fotowoltaiczne na wynajmowanych budynkach – jakie pojawiają się wątpliwości?
Zgodnie z danymi, jakie przedstawia Agencji Rynku Energii, liczba mikroinstalacji PV na koniec ubiegłego roku wynosiła około 1,2 miliona urządzeń. Do tego w Polsce istniało wtedy 3056 małych instalacji fotowoltaicznych. Co z tego wynika? Można spodziewać się, że coraz więcej nieruchomości na wynajem będzie miał zainstalowane panele do produkcji energii elektrycznej. Instalacja PV jest skutecznym sposobem na obniżenie rachunków z prowadzonej działalności gospodarczej i gospodarstwa domowego. Warto także zauważyć, że zyskuje ona mocno na popularności ze względu na rosnące ceny prądu i jej nośników. Niestety, ale przepisy w polskim prawie nie nadążają za postępem technologicznym i zastosowaniem w praktyce nowoczesnych rozwiązań. O ile ustawa o OZE jasno reguluje zasady wykorzystania energii z odnawialnych źródeł na indywidualne potrzeby, to w przypadku sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki budzi już sporo wątpliwości.
Jak legalnie sprzedać energię elektryczną z fotowoltaiki najemcy?
Obecnie najlepszym rozwiązaniem w przypadku sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki najemcy jest refakturowanie. Polega ono na przeniesieniu kosztów z podmiotu będącego stroną umowy z zakładem energetycznym na osobę, która faktycznie będzie korzystać z prądu. Należy jednak pamiętać, że taka opcja możliwa jest tylko w dwóch przypadkach. W pierwszym z nich energia elektryczna wyprodukowana przez instalację PV wykorzystywana jest do zaspokojenia własnych potrzeb jedynie w części wspólnej. W tym przypadku możliwe jest ograniczenie kosztów najemcy związanych z użytkowaniem całej nieruchomości. W drugiej sytuacji występuje nadwyżka energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania energetycznego w części wspólnej. W tym przypadku nadwyżki można wykorzystać chociażby do proporcjonalnego obniżenia własnych kosztów energii ponoszonych przez najemcę.
Sprzedaż prądu z instalacji fotowoltaicznej a akcyza
Warto nadmienić, iż zgodnie z interpretacją Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 01.02.2023 rok, sprzedaż prądu elektrycznego z fotowoltaiki w ramach refakturowania nie podlega obowiązkowi akcyzowemu. Można więc przyjąć, iż wynajmujący nie ma obowiązku rejestrowania się w CRPA, składać deklaracji i na końcu płacić podatku akcyzowego. Ponadto w wydanej interpretacji zaznaczono, że:
“Refakturowanie energii z instalacji fotowoltaicznej jest możliwe i przeprowadzane jest na zasadach ogólnych, tj. przerzucenia faktycznych kosztów (art. 8 ust. 2a ustawy o VAT). Takie rozwiązanie umożliwia ograniczenie opłat przez najemców za energię w ramach wynajmu. W przypadku wynajmowania pomieszczeń w budynku z instalacją fotowoltaiczną przez najemcę w budynku, na którym znajduje się ta instalacja fotowoltaiczna, występuje możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej, gdy łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW z instalacji fotowoltaicznych wynajmowanej (…).”
O czym pamiętać w przypadku refakturowania energii elektrycznej z fotowoltaiki?
Póki co, nie została prawnie uregulowana kwestia refakturowania prądu z fotowoltaiki. Praktyka i przyjęte orzecznictwa umożliwiają jednak nakreślić kilka kwestii, o których warto wiedzieć w aspekcie fotowoltaiki i faktur. Otóż, aby móc skorzystać z refakturowania, dana usługa powinna stanowić część usług związanych z wynajmem. Za taką uznaje się tę, na którą najemca ma wpływ, jak na przykład decydowanie o zużyciu prądu. W przypadku refakturowania przydatne są zatem różnego rodzaju podliczniki energii. Ponadto innym ważnym aspektem jest jeszcze kwestia tego, że z usług, które są podstawą do refakturowania nie powinien korzystać podmiot dokonujący refakturowania.
Co mogą zrobić osoby fizyczne w przypadku fotowoltaiki na wynajmowanym budynku?
W przypadku osób fizycznych, kwestię fotowoltaiki na wynajmowanym budynku można rozwiązać w znacznie prostszy sposób. W wynajmie prywatnym popularnym zabiegiem jest przepisanie licznika energii elektrycznej na najemcę. Taki krok ułatwia rozliczanie prądu z fotowoltaiki na wynajmowanym budynku. Rachunki są bowiem wystawiane bezpośrednio na osobę najmującą lokal mieszkalny i ona też wykorzystuje wyprodukowaną energię. Co istotne, przepisanie licznika nie będzie miało wpływu na zmiany w systemie rozliczania.
Podsumowując, rozliczanie energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej najemcy, w przypadku podmiotów gospodarczych można zrealizować za pomocą tak zwanego refakturowania. Przed dokonaniem rozliczenia należy jednak zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów od prawa podatkowego, a nawet wystąpić w niektórych przypadkach o interpretację do KIS. Jeśli chodzi o osoby fizyczne to rozwiązaniem będzie przepisanie licznika.