dom z fotowoltaiką na dachu

Jak działa licznik dwukierunkowy w instalacji fotowoltaicznej?

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne, bez względu na ich wielkość, wymagają działania kilku podstawowych elementów. Wśród nich można wymienić oczywiście same panele fotowoltaiczne i inwerter. Warto także dodać, że ważnym elementem całej instalacji PV jest licznik dwukierunkowy, który w fotowoltaice odpowiada za zaliczanie produkowanego i pobieranego prądu. Mimo iż element ten nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie układu, jest on niezbędny dla każdego prosumenta. Jak działa licznik dwukierunkowy? Jak sprawdzać i odczytywać dane z niego? 

Przeczytaj także: 

Licznik dwukierunkowy w instalacji fotowoltaicznej – co to jest?

Odpowiedni montaż podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej nie pozwala jeszcze na pełne korzystanie z jej możliwości. Aby czerpać energię z fotowoltaiki, należy zastosować odpowiednie urządzenia do zliczania ilości energii elektrycznej. Licznik dwukierunkowy prądu w instalacji PV nazywany jest również miernikiem dwukierunkowym oraz licznikiem dwubiegunowym. Jest on podobnym rozwiązaniem do konwencjonalnych urządzeń tego typu, ale należy zwrócić uwagę na jedną istotną różnicę w działaniu. 

Miernik zużycia energii elektrycznej to urządzenie elektromagnetyczne, które w ciągły sposób kontroluje napięcie i przepływ prądu elektrycznego. W konwencjonalnych urządzeniach prąd płynie tylko w jednym kierunku, czyli z linii energetycznej do odbiorcy. W tym przypadku stosuje się liczniki jednokierunkowe. Natomiast w przypadku instalacji PV proces ten odbywa się w dwie strony. Wynika to z faktu przekazywania nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej oraz pobierania prądu w sytuacji, kiedy poziom natężenia światła padającego na panele fotowoltaiczne jest zbyt mały. 

W efekcie niezbędny jest pomiar przepływu prądu w obie strony. Z sieci energetycznej do odbiorcy i w drugim kierunku. Licznik dwukierunkowy podaje obie wartości osobno, aby możliwe było rzetelne bilansowanie zużycia prądu, który się pobiera lub wytwarza z fotowoltaiki.

Jak działa licznik dwukierunkowy w fotowoltaice?

Liczniki dwukierunkowe są stosunkowo prostymi w obsłudze urządzeniami pomiarowymi. Schemat działania wielu modeli jest bardzo podobny. Energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych przekazywany jest do falownika, który następnie przekształca prąd stały na zmienny. Przekaźnik dwukierunkowy odpowiada za wysyłanie prądu przemiennego do licznika. Miernik PV mierzy ilość energii wyprodukowanej przez system i jednocześnie przesyła o tym informację do modułu komunikacyjnego.

Ten następnie przekazuje informacje o wyprodukowanym i zużytym prądzie do systemów monitorowania i zarządzania OSD. Jeśli ilość energii produkowanej przez system PV przekracza ilość energii pobieranej z sieci, miernik zaczyna zliczać nadmiar prądu oddawany do sieci i odwrotnie w odwrotnej sytuacji. Co ważne, licznik dwukierunkowy PV może być odczytywany w czasie rzeczywistym Takie rozwiązanie pozwala na bieżąco monitorować ilość energii elektrycznej, która jest produkowana i pobierana przez instalację PV. W efekcie można ściśle kontrolować koszty energii elektrycznej, a to jest niezbędne dla prosumenta przy rozliczaniu nadwyżek. 

Jak odczytać licznik dwukierunkowy w instalacji PV?

Aby odpowiednio rozliczać nadwyżki oraz pobieranie energii elektrycznej, ważne jest zapoznanie się z procesem odczytywania danych z zainstalowanego licznika. W tym przypadku można znaleźć kilka różnych metod. Zależne są one od konkretnego producenta miernika i jego modelu. Wyróżnia się więc odczyt ręczny, zdalny i przez operatora sieci energetycznej. Pierwsza metoda polega na odczytywaniu danych bezpośrednio z wyświetlacza na mierniku. Drugi sposób polega na tym, że dane można odczytywać na odległość dzięki zainstalowanemu systemowi komunikacji. Często producenci udostępniają dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne do mierników. Jeśli natomiast użytkownik nie potrafi samodzielnie odczytywać danych, może ten fakt zgłosić do swojego operatora, a pracownicy firmy sprawdzą zdalnie, jakie jest zużycie prądu i wartość wysłanych nadwyżek. 

W jaki sposób montuje się nowy licznik dwukierunkowy w mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Sam montaż licznika dwukierunkowego jest stosunkowo łatwy i sprowadza się do odpowiedniego połączenia przewodów. Należy jednak podkreślić, że tego typu czynności powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych elektryków. Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mogą liczyć na takie wsparcie, wysyłając stosowny wniosek do operatora sieci elektrycznej. Dokument ten powinien zostać przesłany jak najszybciej, najlepiej zaraz po montażu instalacji PV. Natomiast dystrybutor ma 30 dni na to, aby zamontować odpowiedni miernik. W przypadku instalacji PV o mocy do 50 kWp koszty leżą po stronie dystrybutora. Warto także dodać, że instalacja fotowoltaiczna może być uruchomiona dopiero po zainstalowaniu licznika dwukierunkowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.