Panele fotowoltaiczne obok pomp ciepła są najbardziej rentowną inwestycją. Każdemu odpowiadają niższe rachunki za prąd, jednak nie wszyscy są w stanie zapłacić za instalację PV gotówką. Kredyt na fotowoltaikę stanowi więc proste rozwiązanie tego problemu. Oczywiście, pieniądze z kredytu trzeba oddać, ale najpierw trzeba się zastanowić, czy warto go brać?
Przeczytaj także:
Podstawowe informacje na temat kredytu na fotowoltaikę
Kredyt na fotowoltaikę jest umową klienta z bankiem na inwestycję w określonym celu. Oznacza to, że nie może on przeznaczyć pieniędzy na przykład na zakup pompy ciepła, jeśli zadeklarował wykorzystanie środków finansowych na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Ponadto kwotę wraz z należnymi odsetkami kredytobiorca zwraca w określonych ratach. Oczywiście, może dokonać wcześniejszej spłaty, jeśli będzie dysponował odpowiednim kapitałem.
Dlaczego warto wybrać kredyt na fotowoltaikę?
Przede wszystkim można wymienić trzy główne atuty tego rozwiązania. Po pierwsze, można sfinansować 100 procent inwestycji w fotowoltaikę kredytem. Po drugie, z reguły obowiązuje w tym przypadku niższe oprocentowanie niż przy kredycie gotówkowym. Po trzecie, kredytobiorca otrzymuje szybką decyzję kredytową. Co istotne, obecnie nie ma możliwości, aby fotowoltaika sama spłacała swój koszt. Co więc przemawia za tym, aby skorzystać z kredytu? Instalację fotowoltaiczną spłaca się od 5 do 10 lat. Natomiast zyski z jej działania inwestor może czerpać nawet przez 35 lat. Oznacza to, że inwestycja w końcu się zwróci.
Co dokładnie można sfinansować z kredytu na fotowoltaikę?
Tani kredyt na instalację fotowoltaiczną pozwala opłacić wszystkie najważniejsze elementy związane z zakupem i montażem paneli PV. Zaliczyć do nich można:
zakup paneli fotowoltaicznych z całym osprzętem, czyli falownikiem, konstrukcją wsporczą, okablowaniem, zabezpieczeniami,
usługi montażu instalacji PV przez wykwalifikowanego instalatora,
wykonanie przyłącza instalacji do sieci elektroenergetycznej.
Dodatkowo kredyt na fotowoltaikę można włączyć w wydatki związane z innymi odnawialnymi źródłami energii albo stacją ładowania pojazdów off-grid, która będzie zasilana energią elektryczną.
Finansowanie paneli fotowoltaicznych kredytem a dofinansowania
Warto podkreślić, że preferencyjny kredyt na fotowoltaikę nie wyklucza możliwości starania się o dofinansowanie z innych źródeł. Oznacza to, że jeśli projekt kwalifikuje się do programu Mój Prąd, czy Czyste Powietrze lub też innych programów, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby złożyć stosowny wniosek. Banki nie ograniczają takiej możliwości dokonywania nadpłat. Dobrym pomysłem będzie więc przelanie całej kwoty dotacji na inwestycję, gdy ta znajdzie się na koncie inwestora. W ten sposób łączny koszt kredytu pod fotowoltaikę będzie jeszcze niższy.
Czy kredyt na zakup i montaż fotowoltaiki jest opłacalny dla inwestorów?
Oferta tanich kredytów ratalnych na fotowoltaikę jest szeroka, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie wzrosło zainteresowanie panelami PV. Co istotne, każdy bank prowadzi swoją własną, indywidualną politykę tworzenia warunków dla klientów. Dotyczą one nie tylko oprocentowania, ale także długości umowy. Z tego powodu nie da się określić jednego stałego kosztu wzięcia takiego kredytu. Z reguły nie przekracza on jednak kilkunastu procent początkowej inwestycji. Przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi 6-7 lat dla gospodarstwa domowego i 4-5 lat dla przedsiębiorstwa. Uwzględniając żywotność paneli fotowoltaicznych, która wynosi minimum 25 lat, przez cały okres produkcji energii elektrycznej można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.