Wykorzystanie ekologicznej i energooszczędnej pompy ciepła pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury w domu praktycznie przez cały rok. Przyjęło się jednak, że z tym niskotemperaturowym źródłem ciepła sprawdza się tylko ogrzewanie płaszczyznowe, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Tymczasem ciekawą alternatywą dla niego są coraz popularniejsze wśród inwestorów klimakonwektory. Pozwalają one na wydajniejsze wykorzystanie trybów chłodzenia i grzania.
Przeczytaj także:
Klimakonwektory do pompy ciepła
O ogrzewaniu płaszczyznowym i grzejnikach słyszał chyba każdy, nie wszyscy jednak wiedzą, że w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła, bardzo dobrze sprawdzają się też klimakonwektory, które nazywane są grzejnikami rewersyjnymi. Od lat są one stosowane w budownictwie, ale wcześniej montowano je jednak z reguły w przestrzeniach publicznych. Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii i tym samym procesom udoskonalającym klimakonwektory coraz częściej montuje się je w budynkach mieszkalnych.
Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak klimatyzacja. Jego głównym atutem jest niewielki rozmiar, estetyka i wielofunkcyjność. Na tle tradycyjnych grzejników wyróżnia je to, że można je również wykorzystywać do chłodzenia pomieszczeń w ciągu lata. Aby to było możliwe, należy zastosować jako źródło ciepła rewersyjną pompę ciepła. Dlaczego właśnie te urządzenia? Otóż to właśnie z nimi najlepiej współpracują klimakonwektory.
Jeśli dodatkowo zainwestuje się w instalację fotowoltaiczną albo inne urządzenia wykorzystujące OZE, koszty ogrzewania i chłodzenia mogą zostać ograniczone do minimum. Natomiast zwrot nakładów finansowych na to przedsięwzięcie będzie znacznie szybszy, niż w przypadku innych, tego typu rozwiązaniach. Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie klimakonwektora, dobrze zapoznać się z zasadami jego działania i efektywnością pracy.
Jak działa klimakonwektor?
Klimakonwektory, podobnie jak grzejniki, to urządzenia, które są podłączone do wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Różnią się jednak tym, że przepływ powietrza wokół lameli znajdujących się przy wymienniku wymuszony jest przez wbudowany wentylator. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ciepło i chłód odbierane są znacznie szybciej i efektywniej, przez co szybciej trafiają do pomieszczeń. Ponadto klimakonwektory mają tacę ociekową i system odprowadzania skroplin, co pozwala im pracować w trybie chłodzenia. Te wysokiej klasy urządzenia służące do utrzymania w pomieszczeniu zaprogramowanej temperatury, w okresie chłodów pełnią więc funkcję grzejnika, zaś w cieplejsze dni klimatyzatora zapewniającego przyjemny chłód. Należy jednak dodać, że urządzenia te są wymiennikami ciepła, więc wymagają podłączenia do instalacji grzewczej, jak również do klimatyzacji.
Zalety zastosowania klimakonwektora do pompy ciepła
Klimakonwektory to urządzenia, które odpowiadają za utrzymanie konkretnej temperatury w pomieszczeniach. Główne zalety tych urządzeń to:
zajmują mało miejsca,
są przyjazne alergikom,
mają wbudowane termoregulatory,
działają na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem przez wentylatory,
są energooszczędne,
mogą chłodzić i ogrzewać pomieszczenia,
można nimi sterować za pomocą pilota,
dobrze działają w połączeniu z zasilaniem niskotemperaturowym,
świetnie współpracują z pompą ciepła w modernizowanych budynkach.
Wady zastosowania klimakonwektora do pompy ciepła
Klimakonwektory to urządzenia, które rzeczywiście mają wiele zalet. Co istotne, nie są one jednak pozbawione pewnych wad:
generują hałas,
trzeba wymieniać i oczyszczać filtry,
wysoka cena,
konieczność montażu tacek skroplinowych.
Co prawda, dla niektórych inwestorów są to wady, których nie da się zaakceptować, jednak dla większości są one na tyle niewielkie, że coraz chętniej inwestują w tego typu rozwiązania. Klimakonwektory to nowoczesne urządzenia, które są stale ulepszane, więc z biegiem lat ich wady będą mniejsze, co jeszcze bardziej zachęcić do ich montowania w domach.