pompa ciepła monoblok

Czy opłaca się ubezpieczać pompę ciepła?

Na rynku pojawia się coraz więcej pomp ciepła, ponieważ cieszą się one ogromną popularnością wśród inwestorów. Zapewniają one najwyższą efektywność, są tanie w eksploatacji i przede wszystkim są przyjazne środowisku. Wraz ze wzrostem zainteresowania ich zakupem coraz szersza jest także oferta ubezpieczeń dla tych urządzeń, chociażby od kradzieży. Dlatego też inwestorzy planujący zakup i montaż pompy ciepła powinni zastanowić się nad jej ubezpieczeniem.

Przeczytaj także:

Rosnące zainteresowanie pompami ciepła w Polsce

Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne, wykorzystujące energię pochodzącą z powietrza, gruntu lub wody. Montuje się je zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych, w przedsiębiorstwach i biurowcach. W 2021 roku sprzedano ponad dziesięć razy więcej tych urządzeń w porównaniu z rokiem 2017. Natomiast w 2022 wzrost ten przekroczył 137 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Sprzedano wtedy ponad 188 tysięcy pomp ciepła. Wpływ na stale rosnące zainteresowanie ma kilka istotnych czynników. 

Przede wszystkim pompy ciepła łączą w sobie wysoką efektywność z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Pobierają one tylko 25 procent potrzebnej do działania energii z sieci, a resztą z odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia jest długa żywotność tych urządzeń oraz ich bezawaryjność. Ponadto są one bezobsługowe, co przekłada się na komfort ich użytkowania. Odpowiednio dobrana pompa ciepła jest urządzeniem, które nie wymaga dużego zainteresowania ze strony użytkownika. Wystarczy raz na rok dokonać jej serwisu. 

Wśród innych czynników wpływających jeszcze na coraz większe zainteresowanie tymi nowoczesnymi sprzętami wyróżnić można szybki zwrot inwestycji i coraz niższą ich cenę oraz większą dostępność. Dodatkowo można skorzystać z rządowych programów, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła. Istotne jest także to, że Polacy coraz bardziej odchodzą od węgla na rzecz OZE.

Od czego można ubezpieczyć pompy ciepła?

Obecnie w Polsce używa się ponad 300 tysięcy pomp ciepła, ale w zestawieniu tym znajdują się urządzenia stanowiące dodatkowe źródło ogrzewania, jak i te, które są głównym źródłem i dodatkowo przygotowują ciepła wodę użytkową. Rząd jednak zakłada, w optymistycznym wariancie, że do 2030 roku zainstalowanych będzie około 2 milionów sztuk tego sprzętu. Dlatego też wraz z niezwykle dynamicznym rozwojem tej branży, poszerza się oferta ubezpieczycieli, którzy oferują dodatkową ochronę na pompy ciepła. Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń wytwarzających energię z OZE na własny użytek zainstalowanych na zewnątrz i wewnątrz domu, w budynkach gospodarczych, czy też w ogrodzie, tak i w przypadku pomp ciepła istnieje możliwość ich ubezpieczenia. Można więc wykupić ubezpieczenie urządzeń eko, które będzie obejmowało ochronę od:

  • kradzieży i dewastacji,

  • ekstremalnych warunków pogodowych,

  • pożaru,

  • awarii pompy ciepła,

  • uszkodzeń, które spowodowały zwierzęta,

  • innych wypadków ubezpieczeniowych. 

W ubezpieczeniu urządzeń eko od wszystkich ryzyk, ubezpieczyciel zapewnia ochronę ubezpieczeniową od wielu zdarzeń, takich jak kradzież, awarie czy zniszczenie. Dzięki temu można uzyskać zwrot kosztów naprawy lub odbudowy sprzętu. Dodatkowo może on ponieść koszty związane z poszukiwaniem przyczyny awarii lub zniszczenia. 

Do kogo kierowana jest oferta ubezpieczenia pomp ciepła?

Firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach oferują kompleksową ochronę dla kilku grup inwestorów. Ubezpieczenia OZE są kierowane do osób prywatnych, rolników oraz przedsiębiorców. Ci ostatni mogą w szczególności liczyć na znacznie korzystniejsze warunki oferty ze względu na profesjonalny charakter swojej działalności. Czym innym jest bowiem ubezpieczenie jednego urządzenia, a czym innymi kilkunastu czy kilkudziesięciu. Należy też pamiętać, że pompy mogą zostać objęte ochroną, ale pod warunkiem, że instalacja, która ma zostać zamontowana jest w pełni działająca. Oznacza to, że nie da się objąć polisą powstającej instalacji. Mało tego, ubezpieczyciele mogą poprosić o zademonstrowanie działania pompy ciepła. Warto także zaznaczyć najistotniejszą rzecz. Polisa obejmuje ubezpieczenie od kradzieży lub dewastacji, ale tylko w przypadku, gdy urządzenie jest przytwierdzone do budynku lub budowli, ale nie może to być stodoła,  altana, czy jakieś inne drewniane domki.

Kradzież pompy ciepła a ubezpieczenie

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych w swoich ofertach zaznacza ochronę przed kradzieżą pompy ciepła. Spowodowane to jest tym, że do kradzieży dochodzi najczęściej w nowo budowanych obiektach. Jednostka zewnętrzna jest bardzo kosztowna, przez co jest łakomym kąskiem dla złodziei oraz złomiarzy. Przykładem takich zdarzeń są Stany Zjednoczone, gdzie ten proceder jest szczególnie popularny. Podobna sytuacja miała miejsce w Toruniu, gdzie sprawca kradzieży wyrządził szkody na prawie 100 tysięcy złotych. Przyczyną kradzieży była miedź, która na złomie jest sporo warta. 

Czy warto kupić ubezpieczenie pompy ciepła?

To, ile zapłaci się za polisę zależeć będzie zarówno od wartości nieruchomości z pompą ciepła, jak i firmy ubezpieczeniowej, którą się wybierze. Aby jednak uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, bo diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Co istotne, każde rozszerzenie pakietu, na przykład o to, aby obejmował jeszcze instalację fotowoltaiczną albo dodatkowe zdarzenia losowe, wiąże się ze wzrostem składki i sumy ubezpieczenia. Czy warto więc inwestować w ubezpieczenie pompy? Na to pytanie musi każdy inwestor odpowiedzieć sobie sam.  Jeżeli obawia się jej kradzieży, uszkodzenia, awarii, czy też anomalii pogodowych to wówczas warto jest rozważyć ubezpieczenie.

Comments are closed.