Gaz czy pompa ciepła

Ogrzewanie hybrydowe gazem i pompą ciepła – czy to ma sens?

Pompa ciepła typu powietrze-woda jest urządzeniem grzewczym, które z reguły rzadko wybierane jest jako samodzielne źródło ciepła. W przypadku nowych nieruchomości szczytowym źródłem ciepła jest zazwyczaj grzałka elektryczna, które wbudowana jest w pompie. Z kolei w przypadku termo modernizowanych domów najczęściej istniejącym źródłem jest kocioł stałopalny, olejowy lub gazowy. Pod względem automatycznej współpracy z pompą ciepła to automatyka kotła gazowego będzie dawać największe możliwości obsługi obu urządzeń. 

Przeczytaj także:

Ogrzewanie hybrydowe – co to oznacza?

Praca ogrzewania hybrydowego, w tym przypadku gazu i pompy ciepła,  polega przede wszystkim na tym, że wykorzystuje się różne sposoby ogrzewania – działającą na prąd pompę ciepłą i zasilany gazem kocioł kondensacyjny. Mitem są twierdzenia, że w polskiej strefie klimatycznej pompę ciepła wykorzystuje się je tylko do temperatury około 0 stopni Celsjusza. Obecnie nowoczesne urządzenia mogą z powodzeniem pracują w niższych temperaturach i są tak skonstruowane, że mogą efektywnie działać nawet przy -25 stopniach. W zależności od zaprogramowania systemu kocioł grzewczy może aktywować się np. w momencie, gdy temperatura spadnie do 3 stopni. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne dla zmiennej pogody. 

Kocioł gazowy z pompą ciepła – jak to działa?

W przypadku ogrzewania hybrydowego głównym źródłem grzewczym jest pompa ciepła. Za pomocą jej sterownika można uruchomić dodatkowe źródło ciepła, które będzie aktywowało się poniżej określonej wartości temperatury. Uruchomienie dodatkowego urządzenia grzewczego uwarunkowane jest temperaturą zewnętrzną. Jest to o tyle ważne, że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, obniża się efektywność działania pompy – współczynnik COP oraz jej moc grzewcza. Ze względu na spadek mocy, w określonej temperaturze zwanej temperaturą biwalentną, wymagane jest wsparcie urządzenia za pomocą kotła gazowego. 

Ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła – czy jest oszczędne?

Czy koszty ogrzewania hybrydowego są wyższe ze względu na połączenie dwóch urządzeń? Otóż zastosowane nowoczesne sterowniki wykonują całą pracę i myślą za człowieka. To one regulują pracę pompy ciepła i gazowego kotła kondensacyjnego. Zaawansowane technologicznie regulatory w sposób ciągły kontrolują wydajność pompy ciepła, a w niektórych modelach można ustawić nawet aktualną cenę prądu i gazu. Co więcej, tego typu urządzenia potrafią lawirować między różnymi taryfami energetycznymi – noc, dzień, weekend. 

Sterownik przełącza wtedy pracę ogrzewania hybrydowego na urządzenie, które w danych warunkach atmosferycznych oraz finansowych jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie użytkowników na ciepło po najniższych kosztach. Dzięki odpowiedniemu sterownikowi kocioł i pompa ciepła mogą się też ze sobą komunikować i kocioł może na przykład tylko ogrzać ciepłą wodę użytkową o kilka brakujących stopni. Hybrydowe systemy grzewcze w opinii użytkowników są systemami niezawodnymi, ponieważ awaria jednego sprzętu nie wyklucza działania drugiego, które je zastąpi. Nie trzeba wtedy też obawiać się, że nagle cena gazu lub energii elektrycznej wystrzeli w górę, ponieważ układ hybrydowy zabezpiecza przed każdą ewentualnością. 

Czy hybrydowe ogrzewanie domu można dopasować do już istniejącego kotła kondensacyjnego?

Ogrzewanie hybrydowe wbrew obiegowym opiniom nie jest dedykowane tylko i wyłącznie do nowych budynków. Jest to rozwiązanie polecane również do termo modernizowanych obiektów budowlanych. Montaż pompy ciepła jest prosty i mało inwazyjny, a urządzenie podłącza się do już istniejącego systemu ogrzewania. Jedynym mankamentem może być to, że konieczna okaże się wymiana grzejników. W przypadku starych kotłów kondensacyjnych nie użyje się także nowoczesnych sterowników, które pozwolą komunikować się urządzeniom, aczkolwiek nie wyklucza to stosowania standardowych regulatorów opartych na pomiarze temperatury wody w buforze. 

Gazowy kocioł kondensacyjny i pompa ciepła typu powietrze woda – ekologiczne rozwiązanie do domu

Hybrydowe systemy centralnego ogrzewania są przede wszystkim energooszczędne, a już samo to oznacza bycie przyjaznym środowisku. Ponadto taki zestaw urządzeń ogranicza ilość spalanego gazu nawet o 50 procent, jednocześnie ograniczając emisję spalin do środowiska naturalnego. Praktycznie wszystkie nowoczesne urządzenia spełniają dodatkowo wymagania programu Czyste Powietrze, którego celem jest walka ze smogiem poprzez poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. 

Czy układ hybrydowy systemu ogrzewania jest dobrym wyborem?

Układy hybrydowe, które polegają na współpracy pomp ciepła z kotłami kondensacyjnymi, mają głównie przynosić realne korzyści finansowe wynikające ze stosowania w danym momencie tańszego urządzenia. Mają one ekonomiczny sens w przypadku budynków modernizowanych, w których znajduje się już inne źródło ciepła.  W przypadku nowych obiektów, zyski wynikające z tańszej eksploatacji z reguły nie zbilansują wysokiego nakładu inwestycyjnego

Możliwość komentowania została wyłączona.