Pieniądze na fotowoltaikę dotacje

Mój Prąd czy Czyste Powietrze – który program wybrać?

Mój Prąd i Czyste Powietrze są dwoma rządowymi programami, które skierowane są do właścicieli domów jednorodzinnych. Mają one na celu poprawę ich jakości życia oraz ochronę środowiska naturalnego. Różnią się jednak one między sobą warunkami, które należy spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe. Co jeszcze różni program Czyste Powietrze od Mój Prąd? A co je łączy?

Przeczytaj także:

Czyste Powietrze i Mój Prąd – charakterystyka programów

Celem programu Czyste Powietrze jest poprawienie efektywności energetycznej domów jednorodzinnych oraz redukcja emisji spalin i szkodliwych substancji do atmosfery. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie między innymi do wymiany pieca na nowoczesny i ekologiczny, izolację termiczną budynku, montaż wentylacji mechanicznej, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dofinansowanie wynosi od 40 do nawet 100 procent poniesionych kosztów inwestycji, ale zależne to jest od dochodów gospodarstwa domowego.

Z kolei program Mój Prąd skupia się na poprawie jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji CO2 poprzez produkcję własnej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu właściciele nieruchomości mogą zacząć wytwarzać własny prąd z fotowoltaiki, co pozwala generować oszczędności na rachunkach za prąd. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na montaż instalacji fotowoltaicznej, czy zakup magazynu energii. Ponadto wraz z ostatnią edycją programu zostały do niego włączone także pompy ciepła. Wnioskodawca może otrzymać dotację do 50 procent kosztów inwestycji.

Co łączy program Mój Prąd i Czyste Powietrze?

Oba rządowe programy cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. To między innymi im zawdzięcza się niezwykle dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej i branży OZE w Polsce. Co istotne, obie dotacje są do siebie bliźniaczo podobne, na przykład ze względu na to, że zarówno w jednym projekcie, jak i drugim można otrzymać dofinansowanie do montażu fotowoltaiki. Co jeszcze łączy? Wyróżnić można między innymi:

  • podobne kwoty wsparcia,

  • nabór prowadzony jest w trybie ciągłym,

  • skierowane do osób indywidualnych,

  • ogólnopolski system wsparcia,

  • pozwalają uzyskać dofinansowanie do instalacji OZE,

  • można je połączyć z ulgą termomodernizacyjną w ramach PIT,

  • dotacje są zwolnione z podatku dochodowego.

Czym się różnią program Czyste Powietrze od Mój Prąd?

W odróżnieniu od Czyste Powietrze, Mój Prąd nie ma kryterium dochodowego, co oznacza, że jest dostępny praktycznie dla każdego właściciela domu jednorodzinnego w Polsce. Aby otrzymać rządowe wsparcie na pompę ciepła z Mojego Prądu, nie ma także konieczności wymiany źródła ciepła na paliwo stałe. Dlatego też program Mój Prąd jest odpowiedni dla osób, które do tej pory ogrzewały na przykład dom gazem. Różnice są również w zakresie kwalifikowanych przedsięwzięć i wysokości wsparcia, jakie można otrzymać. W programie Mój Prąd jedyną formą jest bezzwrotna dotacja, w Czystym Powietrzu można ubiegać się również o wsparcie z prefinansowaniem, czy też o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Co jednak istotne, nie ma możliwości, aby dofinansowania z obu programów można było połączyć jednocześnie. 

Który program wybrać? Czyste Powietrze czy Mój Prąd?

Ostateczna decyzja o tym, który program wybrać zależna jest od rodzaju planowanej inwestycji i tego, czy inwestor spełnia wymagane kryteria. Jeśli zależy mu na produkowaniu własnej energii elektrycznej i oszczędności na rachunkach za prąd oraz ogrzewanie domu, to najlepszym wyborem będzie program Mój Prąd. Jeśli z kolei zależy mu na poprawie efektywności energetycznej budynku i jego kompleksowej termomodernizacji lepszym wyborem będzie Czyste Powietrze.

Comments are closed.