brudne panele fotowoltaiczne

Jak i czym myć panele fotowoltaiczne? Ile kosztuje taka usługa?

Panele fotowoltaiczne mogą efektywnie pracować jedynie wtedy, gdy ich powierzchnia jest czysta. Brud ogranicza ilość promieni słonecznych docierających do ogniw fotowoltaicznych, w związku z czym efektywność działania całej instalacji może spaść. Właśnie dlatego należy pamiętać o regularnym myciu paneli słonecznych. Najczęściej zalega na nich kurz, liście, pył, sadza, mech czy ptasie odchody. W jaki sposób prawidłowo czyścić panele fotowoltaiczne? Ile kosztuje taka usługa?

Przeczytaj także:

Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Producenci fotowoltaiki często podkreślają, że czyszczenie paneli słonecznych ma wpływ na ich sprawność, wydajność i żywotność oraz równomierność pracy. W wielu przypadkach ogniwa fotowoltaiczne posiadają tak zwane warstwy samoczyszczące. Umożliwiają one auto czyszczenie paneli w trakcie opadów deszczu albo śniegu. Niestety, ale nie zawsze jest to wystarczający zabieg konserwacyjny. W przypadku, gdy poziom zabrudzenia jest za duży i opady atmosferyczne nie pozwalają na wyczyszczenie modułów, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy. 

Kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Sezon na mycie instalacji fotowoltaicznej zaczyna się zwykle wczesną wiosną, ponieważ największa ilość zanieczyszczeń zbiera się zimą. Gromadzą się one najczęściej w dolnej części paneli PV. Dzieje się tak ze względu na montaż urządzeń pod optymalnym kątem nachylenia, dzięki któremu produkcja energii elektrycznej jest największa przez jak najdłuższy czas dnia. Eksperci zalecają czyszczenie paneli wczesnym rankiem albo późnym popołudniem. Zbyt szybkie schnięcie może skutkować powstawaniem smug lub krople wody działają jak soczewka powiększająca dla promieni słonecznych powodując hot spoty na powierzchni paneli. 

Czym i jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Obecnie na rynku można spotkać się z ofertami coraz większej liczby firm, które oferują mycie fotowoltaiki. Profesjonalne zabiegi konserwacyjne są o wiele efektywniejsze, a klient nie musi inwestować w akcesoria zabezpieczające, profesjonalny sprzęt czyszczący i wysokiej jakości środki chemiczne. Do czyszczenia najczęściej wybiera się dwa typy filtrów – bazujące na systemie jonowo-kationowym i działające na zasadzie odwróconej osmozy. Po zastosowaniu tych metod uzyskuje się efekty sięgające nawet 99 procent czystości. Jeśli chce się samodzielnie czyścić panele niezbędne jest zainwestowanie w specjalistyczne preparaty i narzędzia, które nie spowodują uszkodzenia modułów. Warto wybierać miękkie szczotki lub gąbki, ponieważ twarde myjki mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę paneli PV. 

O czym pamiętać podczas mycia paneli słonecznych?

Mycie modułów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu lub gruncie to jedyna czynność, o której należy pamiętać. Solary słoneczne mają odpowiednie zabezpieczenia i warstwy, które optymalizują zabrudzenia, dzięki czemu nie trzeba ich dodatkowo woskować. Należy pamiętać, aby nie czyścić paneli, gdy są rozgrzane od wielogodzinnego działania promieni słonecznych. Ich temperatura powinna być ustabilizowana i neutralna. Nie zaleca się wykonywania czyszczenia zimą, a jeśli na dachu zalega śnieg, to należy się go pozbyć z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Ponadto nie wolno skrobać mocno zmrożonego lodu lub śniegu na modułach.

Ile kosztuje mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Jak zostało wcześniej wspomniane, czyszczenie paneli fotowoltaicznych można zlecić profesjonalnej firmie. Koszt takiej usługi uzależniony jest od:

  • wielkości instalacji fotowoltaicznej,

  • miejsca montażu paneli PV,

  • wysokości od gruntu – w przypadku instalacji na wysokim dachu niezbędne może okazać się wykorzystanie wysięgnika,

  • dojazdu ekipy czyszczącej,

  • stopnia zanieczyszczenia paneli.

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych czynników, wycena czyszczenia powinna oscylować w granicach 5 – 25 zł/ m2.

Comments are closed.