Montaż pompy ciepła w dużym stopniu wpływa na efektywność całego systemu grzewczego w domu oraz obniżenie rachunków z tym związanych. Profesjonalne podłączenie urządzenia nie jest pracochłonne i problematyczne, ale, pod warunkiem że wcześniej zadba się o odpowiedni wybór miejsca montażu oraz o każdy szczegół instalacji jednostki wewnętrznej i przeprowadzi się na koniec testy działania sprzętu. Jak więc przebiegają takie prace?
Przeczytaj także:
Montaż pompy ciepła – opłacalne rozwiązanie dla każdego domu
Inwestorzy coraz częściej decydują się na wybór rozwiązań, które mają realny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji systemu grzewczego, jak również nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem są urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli między innymi pompy ciepła. Ich montaż wiąże się z wieloma korzyściami i możliwy jest zarówno w nowo budowanych domach, jak i budynkach modernizowanych. Urządzenia te cechują się tym, że są wielofunkcyjne i mogą działać bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto zapewniają komfort użytkowania i są na chwilę obecną najbardziej opłacalnym źródłem ciepła. Są to urządzenia charakteryzujące się najwyższą klasą energetyczną, a podczas swojej pracy w 3/4 wykorzystują OZE.
Co ważne, pompy ciepła typu powietrze-woda doskonale wpisują się w strategię energetyczną UE. Według jej założeń do 2030 roku pompy mają ogrzewać około 40 procent budynków mieszkalnych, a w 2050 roku mają one znajdować się nawet w 70 procentach obiektów. Jak widać jest to technologia przyszłości. W Polsce urządzenia tego typu cieszą się ogromną popularnością, a wpływ na to ma między innymi większe zainteresowanie fotowoltaiką, które związane jest ze spadkiem cen paneli fotowoltaicznych, jak i rządowym programem Mój Prąd. Dzięki połączeniu instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepłą koszty ogrzewania, czy przygotowywania CWU spadają do minimum. Oczywiście, w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowania w ramach innych projektów, jak na przykład Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie, czy Stop Smog.
Instalacja pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu
Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależeć będzie głównie od tego, czy inwestor planuje jej instalację w nowym, czy starym domu. Najprościej jest uwzględnić jej wybór na etapie projektowania nieruchomości. Można wtedy od razu przygotować dom do montażu energooszczędnego i ekologicznego urządzenia. Dbając przy tym o odpowiednią termoizolację oraz instalację grzewczą, ponieważ tylko dom spełniający standardy budownictwa energooszczędnego pozwoli w przyszłości uniknąć modyfikacji i przeróbek, a także sprawi, że zostanie wykorzystany maksymalnie potencjał takiej instalacji. Ponadto znacznie łatwiej jest wtedy dobrać zarówno odpowiednią moc urządzenia, jak i zastosować niskotemperaturowy system ogrzewania podłogowego. Istotne jest jednak to, aby zadanie montażu i doboru pompy ciepła powierzyć wykwalifikowanym instalatorom, których znaleźć można między innymi w Sun Eko Energy.
Również w przypadku już istniejącej nieruchomości, pompa ciepła może stanowić samodzielną instalację albo współpracować z już zainstalowanym systemem grzewczym. Przy czym również wtedy w grę wchodzą wszystkie rodzaje instalacji po stronie źródła dolnego. Priorytetem wtedy jest jednak ograniczenie prac na zagospodarowanej już przestrzeni. Z tego też względu właściciele istniejących już obiektów mieszkalnych decydują się na montaż powietrznej pompy ciepła. Zajmuje ona niewiele miejsca, a na dodatek nie wymaga prac gruntowych wokół domu.
Jak przebiega montaż pompy ciepła krok po kroku?
W niewłaściwy sposób zaprojektowana lub też wykonana instalacja pozyskiwania ciepła niskotemperaturowego z powietrza czy też gruntu, może całkowicie uniemożliwić ekonomiczną eksploatację pompy ciepła i narazić inwestora na spore straty finansowe. W związku z tym istotne jest to, aby montaż powierzyć fachowcom. Należy też pamiętać, że w zależności od rodzaju wybranego urządzenia, jego montaż będzie przebiegał w różny sposób. W przypadku powietrznej pompy ciepła instalacja sprzętu jest stosunkowo prosta, gdyż nie wymaga wykonywania skomplikowanych robót ziemnych. Podczas cieplejszych miesięcy montaż nie zajmuje więcej niż jeden dzień, natomiast w okresie zimowym okres może wydłużyć się do dwóch dni, w zależności od panujących warunków na zewnątrz. Z kolei montaż gruntowej pompy ciepła może się wydłużyć ze względu na prace związane z instalacją wymiennika gruntowego.
Projekt instalacji
Dobrze opracowany projekt to niezwykle ważny etap w procesie finalizacji całej inwestycji, ponieważ gwarantuje on poprawne i wydajne działanie całego systemu grzewczego. Wykonanie instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła zazwyczaj składa się z dwóch etapów:
projektu instalacji ogrzewania podłogowego,
projektu instalacji pompy ciepła, który opiera się na obliczeniach zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku.
Dobór odpowiedniego urządzenia
Decyzja o zakupie i montażu pompy ciepła z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak, ponieważ pod uwagę bierze się wiele różnych aspektów, zarówno związanych z samym wyborem urządzenia, jak i z tym, czy ma być zainstalowane w nowym, czy starym budownictwie. Oczywiście więcej uwagi będzie wymagać wybór pompy ciepła w nieruchomości poddawanej modernizacji. Przed jej zakupem konieczne jest:
wybranie typu i wielkości pompy ciepła w zależności od rodzaju dolnego źródła ciepła i wymaganych parametrów pracy,
dobór mocy pompy ciepła,
wyznaczenie miejsca instalacji urządzenia,
wybór instalacji grzewczej,
wyznaczenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną,
dobór systemu pracy pompy ciepła,
dobór elementów peryferyjnych.
Miejsce montażu pompy ciepła
Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem powietrznej pompy ciepła trzeba uwzględnić kilka aspektów związanych z instalacją jednostki zewnętrznej:
nie może być dalej niż 30 cm od ściany domu,
w przypadku powietrznej pompy ciepła typu split, jednostka zewnętrzna powinna znajdować się, jak najbliżej jednostki wewnętrznej,
wysokość od gruntu nie może być mniejsza niż 40 cm, jeśli będzie posadowiona na cokole lub konstrukcji wsporczej,
powinna być zamontowana minimum 30 cm nad podłożem i w miejscu osłoniętym od wiatru,
w przypadku ciasnej zabudowy należy zwrócić uwagę na nakładanie się hałasu,
powinna być zamontowana minimum 3 m od ciągów komunikacyjnych, np. nie montuje się pomp przy podjazdach do garażu,
należy zadbać o odpowiednią nasiąkliwość podłoża pod urządzeniem.
Natomiast w przypadku jednostki wewnętrznej powietrznej pompy ciepła, powinna być ona zainstalowana na ścianie budynku, przy której umiejscowiona ma być jednostka zewnętrzna lub też w jej bliskim sąsiedztwie. Przy czym istotne jest to, aby pomieszczenie było suche i miało odpowiednią temperaturę oraz wentylację. Aby uniknąć awarii w miejsce przyłączenia jednostki wewnętrznej należy doprowadzić przewód o odpowiednim przekroju i ilości żył. Pod względem elektrycznym urządzenia można podzielić na jednofazowe i trójfazowe.
Próba szczelności
Po zainstalowaniu pompy ciepła powietrznej powinna zostać wykonana próba szczelności według zaleceń producenta urządzenia. Musi ona trwać nie krócej niż 40 minut, a w jej trakcie należy obserwować wartość ciśnienia w układzie. Co istotne, nie powinno się skracać tego czasu. Próba szczelności trwająca przynajmniej 40 minut daje gwarancję, że połączenie zostało wykonane prawidłowo, a azot zapewni odpowiednie osuszenie. W przypadku, gdy wilgoć pozostanie w układzie, sprężarka będzie źle smarowana, co może doprowadzić do jej zatarcia.
Pierwsze uruchomienie i test
Ostatnim etapem jest uruchomienie pompy ciepła, które wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W trakcie działania urządzenia testowane są wszystkie jego funkcje, jak chłodzenie czy podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W większości pomp ciepła, ich producenci udostępniają jednak protokoły zgłoszeń ich pierwszego uruchomienia, dzięki którym instalator może odpowiednio przygotować się do pracy oraz wykryć problemy.