zbiornik_buforowy_do_pompy_ciepła

Jak wybrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Pompy ciepła są obecnie jednymi z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych urządzeń grzewczych. Ich bezobsługowa praca sprawia, że coraz częściej wybiera się je do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że można jeszcze bardziej zwiększyć ich wydajność i energooszczędność. Wystarczy dokupić do bufor do instalacji z pompą ciepła. Czym jest zbiornik buforowy? Jak go dobrać? 

Przeczytaj także:

Pompa ciepła ze zbiornikiem buforowym czy lepiej bez?

Buforem ciepła nazywa się zbiornik, którego głównym zadaniem jest magazynowanie ciepła i oddawanie energii cieplnej do grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego w momencie, gdy źródło ciepła nie pracuje. Warto jednak mieć świadomość, że bufor do pompy ciepła pełni nieco inną funkcję. Element ten montuje się wszędzie tam, gdzie jest mała pojemność wodna, jak np. grzejniki panelowe, czy ogrzewanie podłogowe. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można ją znacznie zwiększyć, co sprawi, że nie będzie dochodziło do taktowania pompy ciepła, więc wydłuży się jej żywotność. Zastosowanie zasobnika buforowego pozwala na:

  • rzadsze włączanie się sprężarki inwerterowej pompy ciepła,

  • magazynowanie wytworzonego ciepła,

  • prawidłowe działanie pompy,

  • regulację przepływu cieczy grzewczej,

  • podłączenie dodatkowych źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych lub kotła gazowego oraz ogrzania ciepłej wody użytkowej,

  • magazynowanie energii, która potrzebna jest do odmrażania parownika.

Biorąc pod uwagę powyższe funkcje, pompa ciepła wyposażona w bufor jest szczególnie zalecana w przypadku robienia większej instalacji grzewczej. Odpowiednio dobór zbiornika ma ogromne znaczenie, kiedy pojemność wodna systemu C.O. jest mniejsza niż 10 l/1kW mocy grzewczej wybranej pompy ciepła. Ponadto taki zestaw sprawdzi się również w gospodarstwach domowych, które podzielone są na kilka obiegów.

Kiedy zdecydować się na pompę ciepła bez zasobnika buforowego?

Bufor do pompy ciepła jest najczęściej wybierany w przypadku domów energooszczędnych. W szczególności, gdy zastosowano w nich jedynie ogrzewanie podłogowe i nie jest w przyszłości planowany żaden montaż dodatkowego źródła ciepła, a z kolei pojemność wodna centralnego ogrzewania jest wyższa niż 10 litrów na 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła. Jeśli nie ma się pewności, czy zastosowanie zbiornika buforowego będzie dobrym rozwiązaniem, warto skontaktować się producentem urządzenia, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Jak dobrać zbiornik do pompy ciepła?

Bufor można traktować jak magazyn ciepła. Wydawać by się mogło, że powinien on mieć jak największe rozmiary, aby mógł zmagazynować jak najwięcej ciepła wytworzonego przez pompę. Oczywiście nie jest to do końca prawdą, gdyż wielkość zasobnika ciepłej wody jest ściśle związana z mocą danego urządzenia. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że na każdy 1 kW mocy pompy ciepła musi przypadać minimum 10l wody. Większość producentów określa, ile wynosi minimalny zład wody w instalacji grzewczej. 

Z powyższego więc wynika, że w przypadku pompy o mocy 10 kW minimalna ilość wody w układzie powinna wynosić 100l. W budynkach o powierzchni około 100 m2, w których działa kilka grzejników zład wody może okazać się jednak niewystarczający. Wobec tego rola bufora rośnie do rangi niezbędnego urządzenia w instalacji z pompą ciepła. 

 W takim samym domu, ale z ogrzewaniem podłogowym z nie odciętymi strefami, bufor niekoniecznie musi być potrzebny. To z kolei pokazuje, że istotne jest indywidualne podejście do wyboru zbiornika buforowego. Dopiero wnikliwa i wyczerpująca rozmowa z instalatorem pozwala podjąć odpowiednią decyzję, czy i jaki bufor powinien zostać dobrany. Warto jednak tutaj podkreślić, że zład wody nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję o tym, czy zastosować zbiornik buforowy, czy nie. Na tę kwestię należy patrzeć nieco szerzej, z uwzględnieniem wszystkich funkcjonalności oraz zastosowań zasobnika. 

Bufor ciepła z wężownicą czy bez?

 

Jeśli głównym zadaniem bufora ciepła ma być tylko przedłużenie żywotności pompy, to najlepszym wyborem będzie urządzenie bez wymiennika. Jego przewagą nad pozostałymi modelami jest z pewnością jego niska cena. Warto mieć na uwadze to, że w związku z tym nie posiada on wymienników ciepła, nie będzie możliwe ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.  Jeżeli w domu stosowane będą różne układy, np. ogrzewanie płaszczyznowe i grzejniki panelowe, należy wybrać bufor, który będzie wyposażony w kilka króćców przyłączeniowych. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe podłączenie każdego układu do zasobnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.