grafika_pokazująca_ceny_prądu_2023

Taryfa G13 – kiedy warto z niej skorzystać?

Koszty, jakie związane są z prowadzeniem gospodarstwa domowego są bardzo wysokie, a rachunki za prąd w znacznym stopniu nadwyrężają domowy budżet. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad zmianami. Oczywiście, dobrym pomysłem jest racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Warto jednak dodać, że można jeszcze zmienić dostawcę prądu lub taryfę. Czy taryfa G13 będzie lepsza niż taryfa G12 lub G11? Jak wpływa ona na cenę prądu? 

Przeczytaj także:

Czym jest taryfa G13? 

Opisanie wspomnianej taryfy warto jednak rozpocząć od wyjaśnienia tajemniczych skrótów. Otóż literka G w tym przypadku oznacza gospodarstwo domowe. Pierwsza cyfra mówi o mocy przyłączeniowej – 1 to 40 kW. Jeśli jest więcej to w nazwie pojawia się 2. Z kolei druga cyfra informuje o tym w ilu strefach czasowych konsument rozlicza się w ciągu dnia. 1 oznacza, że cena prądu jest cały czas taka sama, 2 – dwie różne stawki (dzienna i nocna). Przy 3 natomiast doba podzielona jest na trzy strefy i to, w której godzinie obowiązuje jaka stawka, zależy od dystrybutora. W Polsce największą popularnością cieszy się taryfa G12 i taryfa G12w.

Jeśli chodzi o taryfę G13 to trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że jest ona trójstrefowa, dostępna u wielu operatorów. Każdy, kto chciałby z niej skorzystać musi posiadać trójfazowe podłączenie do sieci energetycznej. Z kolei rozliczenie za dystrybucję prądu odbywa się na zasadzie podziału na trzy strefy. Taryfa prądu G13 przeznaczona jest głównie dla gospodarstw domowych. 

Dla kogo taryfa G13 będzie dobrym wyborem?

Taryfa G13 jest dedykowana osobom, które potrafią samodzielnie odpowiednio sterować zużyciem energii elektrycznej w poszczególnych porach dnia. Będzie ona świetnym wyborem dla:

  • lokali zbiorowego mieszkania, jak domy opieki społecznej, hotele, hospicja, domy akademickie itp.,

  • pomieszczeń gospodarczych należące do gospodarstw domowych, jeśli nie prowadzi się w nich działalności gospodarczej,

  • domków letniskowych i altan,

  • mieszkań rotacyjnych,

  • hydroforni i węzłów cieplnych,

  • oświetlenia w budynkach mieszkalnych, jak piwnice, rowerownie, czy klatki schodowe.

Obecnie jedynym dystrybutorem tej taryfy jest Tauron. Z pewnością jednak w przyszłości dołączy do niego znacznie więcej firm oferujących prąd. 

Jakie są strefy dla taryfy G13?

W większości przypadków dystrybutorzy wyznaczyli następujący podział na strefy czasowe i rozliczeniowe:

  • strefa średnich cen, czyli szczyt przedpołudniowy – latem i zimą jest w godzinach 7-13,

  • strefa wysokich cen, czyli szczyt popołudniowy – latem w godzinach 19-22, a zimą 16-21,

  • strefa niskich cen, czyli pozostałe godziny.

Kiedy warto skorzystać z taryfy G13?

Taryfa G13 jest idealnym wyborem dla osób, które w świadomy i racjonalny sposób podchodzą do kwestii zużycia energii elektrycznej. Wymaga ona konsekwencji i dokładnie przemyślanego działania. Należy bowiem z góry określić termin, kiedy wykonywane będą czynności wymagające większego zużycia prądu. Takie rozwiązanie powinno zainteresować wszystkich tych, którzy korzystają z ogrzewania na prąd. Aby było ono jednak opłacalne, należy wykorzystać przynajmniej 60 procent prądu podczas trwania najtańszej strefy czasowej. 

Jak przejść na taryfę G13?

Taryfę prąd można zmienić raz w roku bez żadnych opłat. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Co istotne, zmiana taryfy wiąże się z koniecznością wymiany licznika, jednak obowiązek ten spoczywa na barkach dystrybutora. Podobnie jak w taryfie G11 i G12 również w G13 maksymalna moc poboru nie będzie mogła przekraczać 40 kW. 

Czy warto skorzystać z taryfy G12 i G12w?

Jeśli G13 nie jest dla danego użytkownika, to z pewnością warto rozważyć zmianę taryfy energii elektrycznej na G12 lub G12w. Oczywiście nie są one podstawowymi taryfami, w przeciwieństwie do G11, która przyznawana jest z urzędu. Wyróżnia je jednak to, że obowiązują w nich dwie strefy czasowe i różne stawki za 1 kWh zużytej energii. W zależności od godziny jedna jest tańsza, a druga droższa. W taryfie G12, ta pierwsza obowiązuje w ciągu całego tygodnia 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00. Z kolei, ta, za którą zapłacimy więcej obowiązuje z reguły od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00. W przypadku taryfy weekendowej sprawa wygląda tak, że we wszystkie dni robocze obowiązują takie same strefy, jak w G12, ale w święta i weekendy obowiązuje tańsza stawka.

Comments are closed.