rezystancja uziemienia miernik

Czy uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest konieczne?

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które pozwala wykorzystywać OZE do produkcji własnej energii elektrycznej i generowania oszczędności w gospodarstwie domowym, rolnym oraz firmie. To nie jedyne zalety fotowoltaiki, ponieważ pozwala stać się niezależnym energetycznie od cen prądu i jego dostawców. Panele fotowoltaiczne są bezpieczne i można je zamontować na dachu, gruncie, a nawet ścianach budynków. Skoro więc są one instalowane na zewnątrz, to wymagają uziemienia? 

Przeczytaj także:

Czy uziemienie fotowoltaiki jest niezbędne?

Instalacje fotowoltaiczne wyróżniają się bezpieczną pracą, a ryzyko wystąpienia przepięcia albo innej nieprawidłowości jest naprawdę niskie. Nadal jest to jednak instalacja, która wytwarza i przetwarza prąd. Dlatego też warto dmuchać na zimne i zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. Rozwiązaniem jest uziemienie instalacji PV, które zwiększa bezpieczeństwo i gwarantuje, że nie dojdzie do porażenia w sytuacji, gdy przerwanie zostanie obieg. Uziemienie nazywane jest także instalacją odgromową i jest połączeniem wyrównawczym, które łączy moduły i falowniki z ziemią o zerowym napięciu. 

Wykonanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej zalecane jest dla każdego systemu. I mimo że nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby obowiązek jej wykonania przez właściciela fotowoltaiki, to warto wiedzieć, że pozostawienie jej bez takiego zabezpieczenia niesie ze sobą ryzyko strat. Budynki i instalacje fotowoltaiczne chroni się za pomocą systemu zwodów pionowych i poziomych tak, aby cała instalacja znalazła się wewnątrz strefy ochronnej. Sam układ zwodów jest uzależniony od konstrukcji budynku. 

W jaki celu wykonuje się uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Mimo iż fotowoltaika nie przyciąga piorunów, to nie oznacza to wcale, że piorun nigdy nie uderzy w dach z instalacją. Jest ona montowana na zewnątrz na dachu, czyli w teoretycznie najwyższym punkcie w okolicy. Zgodnie z zasadami fizyki wyładowania atmosferyczne szukają najkrótszej drogi do ziemi, więc istnieje ryzyko, że błyskawica trafi w dach pokryty panelami fotowoltaicznymi.

Bezpośrednie trafienie może skutkować pożarem, porażeniem osób, czy zniszczeniem elementów instalacji, a także urządzeń elektrycznych w budynku. Bardzo niebezpieczna jest także tak zwana fala elektromagnetyczna pojawiająca się po wyładowaniu, które nastąpiło w okolicy budynku i fotowoltaiki. Taka fala może zniszczyć urządzenia elektryczne, jak AGD, RTV, ale też falownik. Prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych zabezpiecza całą instalację w przypadku uszkodzenia jednego modułu. 

Jak wykonać uziemienie paneli fotowoltaicznych?

Wytyczne dotyczące zrobienia uziemienia fotowoltaiki określa między innymi zbiór norm PN-EN 62305, który określa ogólne zasady ochrony odgromowej. Instalacja odgromowa nazywa się czasem skrótem LPS i składa się ona z dwóch elementów:

  • zewnętrznej instalacji uziemiającej odpowiedzialnej za bezpośrednie odebranie energii pochodzącej z uderzenia pioruna, a do jej wykonania wykorzystuje się przewody, uziom i zwody,

  • wewnętrznej instalacji uziemiającej, której zadaniem jest uniemożliwienie występowania iskrzenia w budynku i może się składać ona z połączeń wyrównawczych lub odstępu izolacyjnego pomiędzy częściami LPS a innymi przedmiotami wewnątrz obiektu.

W budynkach, które nie mają własnej zewnętrznej instalacji odgromowej konieczne jest zrobienie uziemienia wewnętrznego. Robi się to poprzez wykonanie otworów w ramach aluminiowych modułów fotowoltaicznych.  Należy je wykorzystać do połączenia przewodów uziemiających z modułami. 

Urządzenia, które wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej są wyposażone we własne zabezpieczenia, natomiast mimo to warto zainwestować w dodatkowe elementy. Aby bezpiecznie użytkować moduły fotowoltaiczne, należy stosować uziemienie i ograniczniki przepięć. Ochrona przeciwprzepięciowa pozwala uniknąć skutków impulsu pojawiającego się, gdy wyładowanie elektrostatyczne wystąpi nie na budynku, ale w okolicy. 

Kto powinien wykonać uziemienie fotowoltaiki?

 

Bez wątpienia realizację takich prac powinno się zlecać specjalistom. Prawidłowe wykonanie instalacji odgromowej jest kluczowe, aby odpowiednio zabezpieczyć system. Nie ma sensu robić uziemienia, jeśli ma ono być wykonane niedbale i bez uwzględnienia faktycznych potrzeb budynku. Fachowcy zajmujący się takimi usługami zaprojektują i wykonają instalację zgodnie z obowiązującymi normami. Nieprawidłowe jej zrobienie niesie ze sobą podobne skutki jak jej brak. Robienie tego samodzielnie, bez doświadczenia i kompetencji, spowoduje, że ani system solarny, ani osoby przebywające w jego pobliżu nie będą bezpieczne.

Możliwość komentowania została wyłączona.