pompa ciepła dla domu jednorodzinnego

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment pomp ciepła rozwija się w dynamicznym tempie. Urządzenia te są  jednymi z najczęściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają także coraz większą popularność w przypadku modernizacji grzewczej istniejących już budynków. Stosowane w nich innowacyjne technologie powodują, że są one ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi pompy ciepła typu monoblok. 

Przeczytaj także:

Budowa pompy ciepła typu monoblok

Z pompami ciepła monoblok ma się do czynienia wyłącznie w przypadku urządzeń, które pozyskują energię grzewczą ze źródła zewnętrznego, jakim jest powietrze. Monobloki cechują się zwartą konstrukcją, w której wszystkie elementy znajdują się w jednostce zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku, natomiast zbiornik na wodę umieszczony jest w środku. Oznacza to tyle, że przekazanie energii cieplnej z czynnika chłodniczego – R290, R32 lub R420a – następuje w obszarze jednej obudowy. Tym samym w przewodach wychodzących z pompy do budynku przepływa woda.

W jednostce wewnętrznej powietrznej pompy ciepła znajduje się wentylator, sprężarka, zawór 4-drogowy, parownik oraz skraplacz. Natomiast w zewnętrznej umiejscowiona jest pompa obiegowa, która odpowiada za wywołanie przepływu wody w instalacji centralnego ogrzewania. Warto zaznaczyć, że na rynku znaleźć można monoblokowe pompy ciepła z dwoma jednostkami. W jednostkę wewnętrzną wkomponowany jest zintegrowany z układem zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce i z pewnością jest bardziej zoptymalizowane. 

Instalacja pompy ciepła monoblok

Montaż pompy ciepła monoblok powietrze-woda przebiega inaczej niż w przypadku urządzeń typu split, które także są popularne wśród inwestorów. Instalacja przeprowadzana jest w inny sposób ze względu na brak konieczności napełniania układu czynnikiem roboczym. W przypadku pomp ciepła monoblok jest on umieszczany w urządzeniach już na etapie produkcyjnym. Przekazanie ciepła na wodę następuje w zamkniętej hermetycznie jednostce, co także wpływa na większą niezawodność i mniejsze ryzyko wystąpienia błędów instalacyjnych. 

Nie ma więc konieczności prowadzenia rur obiegowych pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, co wymaga wiedzy, praktyki i odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Należy jeszcze zadbać o dodatkowe zabezpieczenie układu przed zamarznięciem. W teorii można samodzielnie podjąć się montażu jednostki typu split. W praktyce jednak traci się gwarancję, ponieważ jednym z jej wymogów jest montaż przez autoryzowane firmy. 

Jak działa powietrzna pompa ciepła typu monoblok?

Powietrzne pompy ciepła monoblok jako dolne źródło wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Zasysane do pompy oddaje swoje ciepło w wymienniku ciepła do czynnika chłodniczego, który w stanie rozprężonym jest zimny. Podgrzany powietrzem czynnik paruje i trafia do sprężarki, która sprawia, że rośnie jego temperatura oraz ciśnienie. Ciepły czynnik w stanie gazowym trafia do wymiennika ciepła i oddaje całą swoją energię cieplną do znajdującej się w zasobniku wody. Następnie, po schłodzeniu, czynnik przechodzi w stan ciekły i trafia do zaworu rozprężnego, gdzie obniża się jego ciśnienie. Z zaworu rozprężnego czynnik transportowany jest do wymiennika ciepła i cały cykl się powtarza. 

Pompy typu split i monoblok – czy pompy monoblok są lepsze?

Działanie pomp ciepła typu split i monoblok jest praktycznie identyczne, jednak różni się ono sposobem, w jaki rozmieszczone są poszczególne elementy w układzie. W przypadku pomp typu split zawór 4-drożny umiejscowiony jest w jednostce zewnętrznej, więc w przewodach płynie czynnik roboczy, a nie woda, jak w przypadku monobloków. Wydajność monobloków jest z reguły na podobnym poziomie, niekiedy na nieco wyższym, a wynika to z bardziej kompaktowej budowy i większej skrupulatności producentów, ponieważ monobloki są flagowymi modelami danej firmy. 

Comments are closed.