ladowanie-samochodu-elektrycznego-z-instalacji-fotowoltaicznej_sunekoenergy

Ładowanie samochodu elektrycznego z instalacji fotowoltaicznej

Z roku na rok elektromobilność staje się coraz popularniejsza, także w Polsce. Samochodów elektrycznych przybywa na polskich ulicach, co sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na stacje ładowania. Tych nadal brakuje, choć jest ich więcej niż w ubiegłych latach. ładowania auta elektrycznego odbywa się poprzez podpięcie go do kabla wyprowadzonego z ładowarki lub z gniazdka elektrycznego w domu. W przypadku tej drugiej opcji trzeba się liczyć z wyższymi rachunkami za prąd. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala ładować samochód znacznie taniej. Mowa o fotowoltaice, która także staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem technologicznym w Polsce.

Przeczytaj także:

Jak ładować samochód elektryczny z fotowoltaiki?

Auto elektryczne można ładować ze standardowego gniazdka. Można w tym celu korzystać z podłączenia w garażu albo biurze, co oznacza, że nie różni się to niczym od zasilania mniejszych urządzeń np. laptopa, czy radia. Należy jednak liczyć się z kilkoma uniedogodnieniami. Przede wszystkim ładowanie pojazdów elektrycznych z sieci domowej jest drogie, ale nadal tańsze niż tankowanie benzyny do tradycyjnych aut. Ponadto czas ładowania jest wydłużony – pełne naładowanie może zająć kilkanaście godzin, a biorąc pod uwagę dzisiejsze tempo życia i eksploatację pojazdów, jest to stanowczo za długo. Dlatego rozwiązaniem są przydomowe ładowarki, które zasilane są z domowej instalacji PV. 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego?

Choć samo ładowanie samochodu z domowej instalacji fotowoltaicznej, przy optymalnie skonfigurowanym systemie może gwarantować bezkosztową jazdę, to wymaga wkładu określonych środków finansowych na początku inwestycji. Wynika to oczywiście z faktu, że należy zakupić podzespoły do instalacji PV i infrastruktury ładującej oraz opłacenia kosztów montażu. W ramach kosztów samej stacji ładowania można przyjąć szacunkowo przedział od 3 000 do 10 000 zł, choć zależy to od mocy ładowarki i innych czynników. 

Przypadki, w których inwestor decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej tylko i wyłącznie do szybkiego ładowania samochodu w domu są bardzo rzadkie. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej tej kwestii, warto orientacyjnie określić moc instalacji, która będzie niezbędna w tym zakresie. Za przykład może posłużyć auto, które zużywa 16,8 kWh na 100 km. Daje to 0,168 kWh/ km. W Polsce rocznie kierowcy przejeżdżają około 20 000 km. Po obliczeniu więc wychodzi, że samochód w tym czasie zużyje energii o wartości 3 360 kWh. W tym przypadku instalacja fotowoltaiczna do ładowania auta powinna mieć moc ładowania około 3,4 kW. 

Koszt instalacji fotowoltaicznej do ładowania auta elektrycznego jest taki sam, jak w przypadku domowej mikroinstalacji. Mając na uwadze planowany roczny przebieg pojazdu, a także znając parametry jego baterii można określić mniej więcej liczbę ładowań i zużycie energii elektrycznej do tego celu. Jeśli chodzi o ten konkretny przykład, to koszt fotowoltaiki może wynieść około 20 000 złotych. 

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu to ogromne ułatwienie dla użytkowników elektryków.  Dlatego też można coraz częściej zobaczyć, że stacje ładowania pojazdów stawiane są przez prywatnych inwestorów na ich posesjach. Przede wszystkim jest to dla nich ogromna oszczędność czasu, którego wielu ludziom obecnie brakuje. Czas naładowania akumulatora zostaje skrócony do kilku godzin, o ile instalacja fotowoltaiczna jest w stanie sprostać jego zapotrzebowaniu. 

Wtyczkę montuje się w dowolnym miejscu np. w garażu, na drzwiach albo specjalnie stworzonym panelu. Stacja dodatkowo może łączyć się z dedykowaną aplikacją na telefon, co pozwoli nie tylko planować ładowanie, ale także sprawdzić jej wydajność i ekonomiczność. Montażem takich stacji do ładowania akumulatorów samochodowych zajmuje się wyspecjalizowana firma. W cenie otrzymuje się urządzenie oraz niezbędne akcesoria. 

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu – czy panele fotowoltaiczne mają jakieś ograniczenia?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego z fotowoltaiki, który przy odpowiednio dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej, można zminimalizować niemal do zera, to największa zachęta do skorzystania z takiego rozwiązania. Fakt ten jest także dodatkowym motywatorem do zakupu auta napędzanego energią elektryczną. Mogłoby się wydawać, że ekologiczny system łączący elektromobilność z pobieraniem energii z fotowoltaiki pozwala czerpać same korzyści. Czy są jednak jakieś ograniczenia dla całej instalacji, na które warto zwrócić uwagę? W tym aspekcie można wymienić ich przynajmniej kilka:

  • większe koszty utrzymania i serwisowania,
  • wysokie koszty inwestycji początkowej,
  • ewentualna rozbudowa instalacji PV w przypadku zakupu kolejnego samochodu elektrycznego,
  • konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń instalacyjnych,
  • zakup urządzeń inteligentnie sterujących zarządzaniem energią elektryczną.

Korzyści, jakie wynikają z ładowania za pomocą takiego urządzenia zdecydowanie przeważają nad ewentualnymi ograniczeniami. Na każdym etapie inwestycji należy jednak postawić na fachowe konsultacje ze specjalistami z branży fotowoltaicznej, aby optymalnie dopasować niezbędną moc do zasilania stacji ładowania samochodu elektrycznego z paneli słonecznych.

Comments are closed.