audyt-fotowoltaiczny_sunekoenergy

Co to jest audyt fotowoltaiczny i po co go robić?

Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest kluczem do jej wysokiej efektywności i opłacalności. Nie sposób jednak dobrać odpowiednich parametrów sprzętu i miejsca montażu, jeśli wcześniej nie zostaną przeprowadzone oględziny miejsca inwestycji oraz analizy jego uwarunkowań. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę również potrzeby inwestora i gospodarstwa domowego. W tym celu przeprowadza się profesjonalny audyt instalacji fotowoltaicznej. Na czym polega audyt fotowoltaiki? Jak się go przeprowadza i w jakim celu?

Przeczytaj także:

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny dla inwestorów polega na konsultacji i wstępnych oględzinach miejsca inwestycji. Dzięki temu możliwe jest ocenienie warunków montażu instalacji PV w gospodarstwie domowym lub firmie zarówno pod kątem technicznym, jak i ekonomicznym. Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pozwala wskazać, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie optymalnym rozwiązaniem do określonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wywiad z inwestorem jest najważniejszym etapem przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej. 

Pierwszym krokiem audytu będzie analiza ekonomiczna uwzględniająca rachunki za prąd. Najlepiej będzie, gdy inwestor przygotuje rachunki z całego roku albo przynajmniej za kilka ostatnich miesięcy. Na tym etapie doradca ustala przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej. Może to być np. planowana zmiana systemu ogrzewania lub zakup kolejnych, energochłonnych urządzeń. Na podstawie szczegółowej analizy faktur za prąd oraz potrzeb klienta i z uwzględnieniem zasad rozliczania energii elektrycznej możliwy jest właściwy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. 

Co składa się na audyt instalacji fotowoltaicznej?

Profesjonalny audyt fotowoltaiczny jest złożonym procesem, który składa się z kilku składowych i wymaga czasu. Jakie działania wykonuje się w ramach audytu?

Aspekty techniczne

Pierwszym etapem audytu fotowoltaicznego jest wybór miejsca, w którym znajdzie się instalacja fotowoltaiczna. O ile w przypadku osprzętu sprawa jest dosyć jasna, bo można go usytuować na zewnątrz albo wewnątrz budynku, o tyle same panele mogą być umieszczone na dachu lub na gruncie, czy na elewacji, ale w przypadku tego ostatniego wariantu uzyski są niskie i nieopłacalne. 

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych

Kolejnym krokiem jest poruszenie kwestii technicznych i ocena możliwości montażowych. Jeśli decyzja o miejscu montażu instalacji fotowoltaicznej zapadła już wcześniej, to w kolejnym kroku należy zweryfikować, w jaki sposób można ją zamontować na danej powierzchni. W tym przypadku trzeba uwzględnić jej specyfikę i kilka innych kluczowych elementów:

  • system montażu – powinien zostać dopasowany do miejsca montażu,
  • kąt nachylenia – niezbędne jest obliczenie kąta nachylenia dachu lub konstrukcji, na której mają znaleźć się panele, jeśli będzie ona umieszczona na gruncie,
  • orientacja miejsca montażu – montaż fotowoltaiki powinien uwzględniać kierunek południowy.

Nieodpowiednio zaprojektowana i zainstalowana konstrukcja może powodować, że dojdzie nawet do uszkodzenia całej instalacji PV. Z kolei nieodpowiedni kąt nachylenia spowoduje, że moc fotowoltaiki spadnie i będzie produkowała znacznie mniej energii niż wynosi zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa domowego. 

Poziom nasłonecznienia

Do wytwarzania darmowej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego potrzebny jest odpowiedni poziom nasłonecznienia. Dlatego też podczas wyboru miejsca na montaż paneli PV trzeba uwzględnić poziom zacienienia. Warto dopilnować, aby powierzchnia modułów była jak najdłużej wyeksponowana na działanie promieni słonecznych. W tym celu uwzględnia się obiekty, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie, a także korzysta z miernika kątów i kompasu.  

Dobór mocy fotowoltaiki

Przeprowadzenie audytu pozwala także dowiedzieć się jaką właściwie dobrać moc instalacji. Parametry paneli, szczególnie te, które dotyczą samej mocy, powinny zostać dobrane tak, żeby mogły zaspokajać bieżące potrzeby gospodarstwa domowego i jednocześnie radziły sobie ze zwiększonym poborem prądu. Warto wiedzieć więc, że trzeba obliczyć nie tylko moc pojedynczych paneli, ale także to, ile modułów powinno znaleźć się w całym systemie PV.

Profesjonalny audyt fotowoltaiczny – dlaczego należy go wykonać?

Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pozwala m.in dopasować ofertę na wykonanie instalacji PV do potrzeb klienta i warunków danej nieruchomości. Dobrze dobrana instalacja gwarantuje zaspokojenie potrzeb na energię. Tym samym przełoży się to na niższe rachunki za prąd. Ponadto im lepiej będzie dopasowany system fotowoltaiczny, tym szybciej zwróci się inwestycja w niego. 

Ile kosztuje audyt fotowoltaiczny?

Cena audytu fotowoltaicznego jest zależna od kilku istotnych czynników. Co istotne, przed montażem fotowoltaiki zazwyczaj jego koszt jest zerowy. Wyjątkiem mogą być audyty, do których potrzeba specjalistycznej dokumentacji, jakiej czasami wymaga się od większych nieruchomości, np. wieżowców, biurowców lub zakładów pracy i magazynów. Właściciele domów jednorodzinnych nie muszą przedstawiać takich dokumentów. Z kolei pomontażowy audyt działania instalacji fotowoltaicznej jest już dodatkową usługą, a jego cena zależy od wielkości instalacji PV. Większość firm fotowoltaicznych oferuje tego typu usługę zaczynającą się od kwot rzędu kilkuset złotych.

Możliwość komentowania została wyłączona.