Energia Plus 2023, Farma fotowoltaiczna

Energia Plus w 2023 – kto może skorzystać?

Odnawialne źródła energii obejmują energię, która wytwarzana jest z promieni słonecznych, zasobów geotermalnych, wody i wiatru. Unia Europejska kładzie bardzo duży nacisk na to, aby stale rozwijać technologie, których zadaniem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu emisji dwutlenku węgla na środowisko naturalne i tym samym zatrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych. Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, podąża za polityką zrównoważonego rozwoju i proponuje obywatelom programy rządowe, które mają na celu wesprzeć finansowo inwestorów chcących wybrać ekologiczne rozwiązania. Jednym z takich programów jest Energia Plus. W 2023 roku ruszył kolejny nabór wniosków, które można składać w terminie od 1 lutego 2023 w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kto i na jakie wsparcie może liczyć?

Przeczytaj także:

Na czym polega program Energia Plus 2023?

Główną ideą programu Energia Plus jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko naturalne między innymi przez poprawę jakości powietrza. Beneficjentami programu mogą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Energia Plus jest realizowany etapowo od 2019 roku i trwać będzie do 2030 roku. Umowy podpisywane będą do 2027 roku, a pieniądze wydatkowane do 2030. Należy zatem wiedzieć, że dla każdego rodzaju przedsięwzięcia określonego w programie trzeba składać odrębne wnioski. Oznacza to tyle, że przedsiębiorca, prowadząc dwie różne firmy, chcąc starać się o dofinansowanie w ramach Energia Plus musi zebrać niezbędne dokumenty i złożyć w sumie dwa wnioski.

Kto może skorzystać z dofinansowania z NFOŚiGW?

Z dotacji w ramach programu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, a konkretnie osoby fizyczne wykonująca działalność gospodarczą, osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną oraz wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Co istotne, regulamin programu nie przewiduje żadnych ograniczeń co do wielkości prowadzonej działalności, więc mogą z niego skorzystać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Skorzystanie z programu priorytetowego dla firm jest bardzo proste. Wystarczy od 1 lutego 2023 r. zacząć składać wnioski wraz z wymaganymi dokumentami. Można skorzystać z generatora wniosków o dofinansowanie w ramach programu Energia Plus 2023 na stronie NFOŚiGW. Złożony wniosek wystarczy potwierdzić za pomocą elektronicznego podpisu ePUAP.

Zanim jednak złoży się wniosek o pożyczkę na modernizację lub zakup nowych urządzeń wykorzystujących OZE, należy przygotować odpowiednie dokumenty:

  • uproszczony schemat technologiczny inwestycji,

  • status spółki,

  • pozwolenie zintegrowane lub np. zezwolenie na emisję gazów czy pyłów,

  • dokumenty potwierdzające źródła finansowania,

  • studium wykonalności,

  • opinię biegłego i raport z badania sprawozdania finansowanego,

  • sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa obejmujące ostatnie 3 lata,

  • model finansowania projektu w edytowalnym pliku,

  • oraz inne, o których poinformuje urzędnik, a które zależne są od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Co obejmuje program Energia Plus w 2023 r.?

Preferencyjne pożyczki z programu Energia Plus 2023 można otrzymać na projekty, które w szczególności będą ograniczać wykorzystanie surowców i paliw kopalnianych, obniżą emisję szkodliwych związków do atmosfery, zmniejszać zużycie energii lub umożliwiać jej wytwarzanie w sposób bardziej ekologiczny. Dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Energia Plus może zostać wykorzystane przez przedsiębiorców na instalację fotowoltaiczną, zakup pompy ciepła, turbiny wiatrowej, a nawet budowę niewielkich elektrowni wodnych. 

Jaka jest forma i wysokość dotacji dla firm?

W programie Energia Plus można starać się o dotację w wysokości 50 procent kosztów kwalifikowanych, a także o dofinansowanie w formie pożyczki. Kwota alokacji dla dotacji bezzwrotnych wyczerpuje się naprawdę szybko po ogłoszeniu kolejnych naborów do programu Energia Plus. Na preferencyjne kredyty programu Rząd przeznaczył aż 3 miliardy 950 milionów złotych. Obecnie można złożyć wniosek o pożyczkę od 500 tysięcy do nawet 500 milionów złotych. Trzeba jednak pamiętać, że środki z programu nie mogą pokryć więcej niż 85 procent kosztów kwalifikowanych. 

 

Warto także dodać, że oprocentowanie pożyczki nie jest wysokie i nie powinno przekroczyć 5 procent. Zadłużenie można spłacać przez maksymalnie 15 lat. Co istotne, regulamin przewiduje umorzenie o wartości do 10 procent inwestycji, jednak nie więcej niż milion złotych. Zatem w przypadku pożyczki w wysokości jednego miliona złotych można starać się o umorzenie 100 tysięcy złotych. Zakładając, że oprocentowanie utrzyma się przez 15 lat na stałym poziomie 5 procent, realny koszt inwestycji wynosić będzie około 1 milion 118 tysięcy złotych.

Comments are closed.