zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Z czego składa się dobra instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych składa się z kilku elementów – inwertera solarnego, paneli słonecznych regulatora solarnego, akcesoriów do montażu oraz konstrukcji montażowych. Jeśli odpowiednio dobierze się wszystkie te elementy pod kątem jakości i profesjonalnego montażu, można zaspokoić prawie 100 procent zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego i tym samym znacznie obniżyć rachunki za prąd. 

Przeczytaj także:

Panele słoneczne, czyli podstawowy element instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym elementem zestawu są oczywiście panele fotowoltaiczne, które można montować na dachu, elewacji lub na gruncie. To właśnie dzięki nim można pozyskiwać prąd z promieniowania słonecznego. Składają się one z połączonych ze sobą szeregowo ogniw monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Obecnie najpopularniejszymi i najchętniej wybieranymi są moduły wykonane w technologii monokryształu. Ich cechą charakterystyczną jest większa wydajność i odporność na czynniki zewnętrzne. Ponadto w ofertach producentów można znaleźć modele wykonane w technologii Half-cut, Perc czy MWT. Pierwsze z nich świetnie radzą sobie w zacienieniu. Moduły z warstwą PERC wykorzystują promienie o różnych długościach fal, natomiast MWT cechują się większą powierzchnią absorpcji promieniowania słonecznego.

Falownik do fotowoltaiki

Bez inwertera fotowoltaika nie mogłaby zasilać gospodarstw domowych. Głównym jego zadaniem jest zmiana napięcia stałego na zmienne 230 V o częstotliwości 50 Hz. Odpowiedni wybór falownika ma wpływ na efektywną pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Wyróżnić można inwertery sieciowe i nie współpracujące z siecią jednofazowe, trójfazowe, centralne i łańcuchowe, zewnętrzne i wewnętrzne, mikro inwertery, falowniki sieciowe i wyspowe.

Optymalizatory

Co prawda nie są niezbędnym elementem zestawu do pozyskiwania prądu z energii słonecznej, ale w niektórych przypadkach jak np. częściowe, całoroczne zacienienie jednego z paneli, ich zastosowanie pozwala zwiększyć wydajność instalacji PV. Działanie optymalizatorów polega na obciążaniu modułu w taki sposób, aby generował na wyjściu największą możliwą moc i to niezależnie od tego, jaki prąd i napięcie generują pozostałe elementy zestawu. Zastosowanie optymalizatora determinuje projektowa wartość strat na danym module fotowoltaicznym w ciągu roku. Moduły fotowoltaiczne generujące stratę rzędu 1-5% w skali roku zdaniem Sun Eko Energy nie wymagają optymalizowania. Najważniejszym elementem jest profesjonalny projekt 3D w oprogramowaniu posiadającym algorytm oceny cieniowania modułu fotowoltaicznego dla konkretnej długości i szerokości geograficznej.

Zabezpieczenie AC/DC

Kompletny zestaw do fotowoltaiki powinien być wyposażony jeszcze w wysokiej jakości zabezpieczenia – AC (zmiennoprądowe) i DC (stałoprądowe). Chronią one fotowoltaikę przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami. Zarówno moduły, jak i falowniki są niezwykle czułe na nagłe wzrosty napięcia i niezbędna jest ich odpowiednia ochrona. 

System montażowy instalacji fotowoltaicznej i okablowanie

System montażowy pozwala zamocować moduły na dachu lub utworzenie specjalnej konstrukcji na gruncie. Elementy systemu powinny być lekkie i przede wszystkim odporne na korozję. Konstrukcje na gruncie powinno się dodatkowo zabezpieczyć powłoką Magnelis, która jest znacznie bardziej odporna na rdzę niż ocynkowana stal. Zestaw fotowoltaiczny musi być wyposażony także w okablowanie, bez którego nie mógłby działać. Napięcie w instalacji fotowoltaicznej często jest bardzo wysokie, a przewody narażone na promieniowanie słoneczne, skrajne temperatury, więc powinno one być wysokiej jakości. Kable do fotowoltaiki muszą spełniać wiele wymagań, aby całość mogła efektywnie pracować i generować jak najwyższy uzysk i oszczędności. 

Czy magazyn energii jest niezbędny do instalacji PV?

Przyszli posiadacze instalacji PV bardzo często zastanawiają się, czy dodatkowa inwestycja w magazyn energii jest niezbędna. Co prawda nie jest on niezbędny, ale jego montaż niesie ze sobą sporo korzyści. Powiększenie system o akumulator zwiększa poziom autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej. Oznacza to, że nadwyżki nie są przekazywane do zakładu energetycznego.

Comments are closed.