instalacja fotowoltaiczzna w firmie

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę w firmie?

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych oraz liczne dofinansowania z programów rządowych sprawiają, że coraz większa liczba nie tylko prywatnych inwestorów, ale także przedsiębiorców rozważa montaż paneli. Wtedy także pojawia się dylemat – czy inwestycja w fotowoltaikę dla firmy się opłaca? Patrząc na to z perspektywy długoterminowej, to z pewnością tak. Instalacje fotowoltaiczne są z pewnością inwestycją przyszłościową, która przynosi oszczędności na rachunkach, a także przyczyniającą się do ocieplenia wizerunku przedsiębiorstwa. Taka firma kojarzona jest od razu z ekologicznym podejściem do środowiska naturalnego. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w panele fotowoltaiczne w firmie?

Przeczytaj także:

Fotowoltaika dla firm – czy warto i ile może zyskać firma?

Wiadomo, że prowadzenie działalności gospodarczej polega przede wszystkim na dbaniu o kwestie finansowe zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe. Coraz szybciej rosnące rachunki za prąd nie sprzyjają utrzymywaniu płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Istnieje jednak skuteczny sposób na to, aby uniezależnić się od niestabilnych cen i tym samym zmiennych rachunków za energię elektryczną.

Chodzi oczywiście o montaż paneli fotowoltaicznych. Decydować się na panele słoneczne zapewnia się firmie darmowe źródło energii, co z pewnością przyniesie długofalowe korzyści. Upraszczając – znacznie więcej pieniędzy zostanie w firmie. Panele fotowoltaiczne dla firm można montować na dachu i na zawsze zapomnieć o konieczności pobierania energii z sieci energetycznej. Posiadanie własnego prądu spowoduje, że przedsiębiorstwo będzie oszczędzać tysiące złotych co miesiąc. Oznacza to, że montaż instalacji PV w firmie to nie wydatek, a inwestycja, która pozwala zyskać dodatkowo niezależność energetyczną.

Instalacja PV dla firm – czy warto zainwestować? 

Poza wspomnianymi powyżej aspektami ekonomicznymi, należy dodatkowo spojrzeć na aspekt ekologiczny. Rosnąca świadomość społeczna na temat potrzeby dbania o środowisko naturalne sprawia, że klienci wybierają firmy korzystające z najnowszych rozwiązań technologiczny i przyjaznych ekologii. O takich firmach dobrze się mówi, a ci, którzy je wspierają, korzystając z ich oferty, mają większą satysfakcję. Takie osoby wiedzą, że dokonują dobrych i świadomych wyborów. 

Ponadto fakt, iż firma jest przyjazna środowisku to coraz częściej silny argument za skorzystaniem z jej usług czy zakupem produktów z jej asortymentu. Przedsiębiorstwa korzystające ze starych technologii, które na dodatek szkodzą naturze, po prostu są niżej oceniane przez konsumentów i są wyprzedzane przez konkurencję. 

Instalacja fotowoltaiczna a VAT

A jak to wygląda z kwestią podatku VAT? Fotowoltaika jest inwestycją na długie lata, przynoszącą ogromne korzyści. Warto także dodać, że koszty instalacji zwracają się w szybkim tempie. Wiele firm skorzystało już z możliwości zamontowania tego typu urządzeń w celu ochrony przed rosnącymi cenami prądu. Ponadto fotowoltaika dla firm jest opłacalna, ponieważ można skorzystać z dotacji do inwestycji w odnawialne źródła energii.  Dodatkowe pieniądze mogą stanowić dofinansowanie zakupu i montażu paneli lub też całkowicie pokryją wszelkie koszty związane z całym procesem. Co istotne, fotowoltaika jest objęta podatkiem VAT 23%. Wydatek na montaż instalacji fotowoltaicznej jest traktowany jako koszt uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, że firma może odliczyć VAT, wskutek czego koszt inwestycji się zmniejsza. 

Jak rozliczać nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w firmie?

Panele fotowoltaiczne działają tylko w dzień i są połączone z instalacją energetyczną firmy i jej siecią. Wszystkie urządzenia, które działają na terenie przedsiębiorstwa zużywają prąd wyprodukowany z instalacji PV w pierwszej kolejności. Jeśli zajdzie taka potrzeba, resztę energii instalacja energetyczna pobiera z sieci. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że panele wyprodukują nadwyżkę energii. 

Według prawa wytwórcy  energii mogą zarządzać nadwyżkami energii. Mówi o tym zapis z ustawy o OZE:

Nadwyżki można:

  • magazynować w akumulatorach,

  • sprzedawać na zasadach ogólnych,

  • magazynować jako prosument.

Jak widać, zalety fotowoltaiki dla firmy są ogromne, co przede wszystkim pojawia się rozliczeniu za energię elektryczną już od pierwszego miesiąca funkcjonowania instalacji. Istotne jest jednak to, aby dobrać odpowiednią moc instalacji, co pozwoli pokryć zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na prąd. 

Comments are closed.